V Safari Parku Dvůr Králové přibyl do bohaté zeleně mladý stromek lípy srdčité Josefa Vágnera
Zatím mladý stromek lípy srdčité se v budoucnu stane ve dvorském safari další významnou připomínkou odkazu Ing. Josefa Vágnera. Lípu předali zoologické zahradě zástupci Nadace Partnerství v čele s generálním ředitelem Petrem Kazdou a představitelé hradeckého Naturaservisu.
Že byl Josef Vágner, zakladatel zoo ve Dvoře Králové nad Labem, také nadšeným lesníkem, připomněla na malé páteční slavnosti i jeho dcera Lenka. V neformální atmosféře při sázení stromu putoval rýč z jedné ruky do druhé. Svědčí o tom i příspěvek, který připravila redaktorka Dana Voňková.
Čtěte také
Letos v květnu uplynulo 96 let od narození Josefa Vágnera, legendárního ochránce přírody a významného ředitele někdejší ZOO Dvůr Králové nad Labem. Právě Josef Vágner se zasadil o mohutný rozvoj areálu a jeho orientaci na africká zvířata.
Ze svých devíti výprav do Afriky dovezl ing. Vágner na 2 000 zvířat, která pečlivě vybíral přímo v místech odchytu. Díky tomu vznikla ve Dvoře Králové nad Labem tradice chovů mnoha dnes v Africe ohrožených druhů.
ZOO - dnes pod názvem „Safari park Dvůr Králové“ - je jednou z nejvýznamnějších genetických bank afrických zvířat mimo jejich domovinu a může se chlubit nejúspěšnějšími chovy žiraf, nosorožců, zeber, mnoha druhů antilop, primátů i šelem.
Přímo v safari parku připomíná odkaz Josefa Vágnera vzpomínková síň přibližující jeho transporty z Afriky (i následné návraty zvířat z Podkrkonoší zpět na africký kontinent). Nedaleko výběhu zvaného Val se nachází mohyla Josefa Vágnera a jeho paní Zdeny, a tento unikátní areál nese jméno Africké safari Josefa Vágnera.
Areál byl prohlášen kulturní památkou
Ing. Josef Vágner věnoval mimořádnou pozornost nejen zoologii, ale získal znalosti i z tropického a subtropického lesnictví, zemědělství, veterinární medicíny a oblíbil si myslivost. V roce 1965 se jako lesnický expert připravoval na odjezd do Tanzanie.
Čtěte také
V té době dostal nabídku na funkci ředitele královédvorské zoologické zahrady. Nabídku přijal a v této funkci setrval až do roku 1983.
8. listopadu 2024 přibyla do areálu safari pamětní lípa Josefa Vágnera. Strom věnovala Nadace Partnerství a organizace Naturaservis. Safari park letos také uzavřel momorandum o spolupráci na obnově zeleně v Africkém safari Josefa Vágnera s Lesy ČR a Českou lesnickou akademií Trutnov.
Pracovníci obou subjektů budou pomáhat odborným poradenstvím, obnovou i ochranou porostů. Pro studenty lesnické akademie se safari stane jedinečnou živou laboratoří.
Nová lípa věnovaná Josefu Vágnerovi roste v Safari Parku Dvůr Králové u velké průchozí voliéry.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Složení ruské delegace působí ‚jako ozdoba.‘ Všichni víme, kdo v Rusku rozhoduje, říká Zelenskyj
-
Únava z politiky i satira v přímém přenosu. V Polsku graduje kampaň před prezidentskými volbami
-
‚Zavřela jsem oči a myslela na Ameriku.‘ Kamery zachytily na jednáních spící kongresmany
-
Na kosmodromu Bajkonur zadrželi dva Čechy, kteří chtěli fotit raketu Buran. Muži dostali pokutu