Občas si říkám, jestli nejsme moc troufalí, směje všem budoucím projektům „máma“ PSO Petra Soukupová

20. prosinec 2021

Nefalšovaný novoroční koncert chystá 1. ledna roku 2022 v královéhradeckém Aldisu Police Symphony Orchestra nebo-li PSO z Police nad Metují. Ještě pořád mladý orchestr si za dobu své existence vybudoval již početné fórum svých věrných fanoušků. Zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová tohle hudební těleso založila, když jí bylo 15 let.

Jste pořád ještě mladí?
Věřím, že ano. Ať se na to dívá člověk z různých úhlů pohledu, tak průměr je stále mládí. Doufám, že to můžu tak zhodnotit. Začínáme dvanáctou sezónu, ale jsme pořád ještě mladí, ťukám na dřevo, musí to tak být.

Jak se daří Police Symphony Orchestra na konci roku 2021?
Jsou v plném proudu přípravy na novoroční koncert. Podzim vždy věnujeme intenzivnímu zkoušení, abychom obměnili repertoár a hudebně se zase posunuli. Včera jsme skončili celovíkendové soustředění a máme z toho velkou radost. Chystáme se na rok 2022, který bude velice nabitý a je k tomu zapotřebí hodně příprav.

Ať se nám žije dobře, ať můžeme dál pracovat a ať v sobě nemáme tolik strachu. Ať jsme zdraví a ať je dost kultury a hudby kolem nás.
Petra Soukupová, zakladatelka Police Symphony Orchestra

A jaký pro vás byl ten letošní rok?
Byl určitě jiný z důvodu pandemie, nicméně jsme se vždy snažili najít si cestu jak pracovat, jak hrát. Takže vznikla spousta projektů, kdy jsme hráli do místních rozhlasů v městech po celé republice, pak jsme odesílali interaktivní plakáty zase do dalších 200 měst, aby lidé chodili do ulic a na kulturu. Odehráli jsme také krásný koncert s Tomášem Klusem na zahájení Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci.

Čtěte také

S Tomášem Klusem jste si to určitě pořádně užili.
Bylo to krásné. Vzniklo tam nějaké spojení, které, doufám, že dlouho potrvá, protože nějaké plány už se chystají. Tedy tento rok byl nabitý i přesto, že jsme nemohli tolik hrát, přesto, že se musely některé koncerty zrušit. Ale využili jsme ho naplno a nezastavilo nás to. Máme i víc členů než předtím, takže je to dobré. Každá doba přináší podněty a nám to vše podařilo nějak zužitkovat.

V nejhorším období pandemie jste hráli i pod okny náchodské nemocnice.
To jsme hráli vlastně už od února. Potom jsme jeli ještě takové malé turné po republice s menší částí orchestru, protože jsme nemohli hrát v 60 lidech. Bylo fajn, že jsme mohli hrát a že to mohlo dělat radost dalším lidem.

Jaké to bylo, když jste si zase po pauze mohli zahrát před lidmi všichni spolu?
Je pravda, že jsem se trochu bála, jak to poznamená úroveň orchestru, protože přeci jen celé těleso musí mít nějaký čas, aby se celé sehrálo. Protože je nás zhruba 65 muzikantů. A byla jsem překvapena, že nás to neovlivnilo v hudební ani umělecké kvalitě, spíš naopak. Některé věci byly daleko víc usazené, možná občas pauza každému pomůže. Tedy beru to pozitivně a teď pracujeme o to víc, abychom ukázali, že se nezastavujeme.

Členové orchestru vám pořád říkají máma?
Je to tak.

Čtěte také

Co vás tedy všechno čeká v novém roce?
Je toho hodně, máme spoustu plánů. Začínáme oním novoročním koncertem v Hradci Králové 1. ledna a pak jsme teď ještě přidali koncert na Jatkách 78 v Praze. Většina pořadatelů koncerty ruší a my spíš přidáváme, ale už je to skoro vyprodané, což nás těší. Potom jedeme na Zlín Design Week do Zlína a budeme také hrát velké finále Smetanovy Litomyšle, na což se moc těšíme.

U toho bych se zastavil, protože finále a závěr Smetanovy Litomyšle, to dosud patřilo jen profesionálním orchestrům.
Je to pro nás velikánská pocta a přípravy jsou už v plném proudu. Občas si říkám, jestli nejsme moc troufalí, ale věřím, že se všechno povede, jak jsme si vysnili a naplánovali. Bude to pro nás velký moment a uvidíme, co se stane. 

Čtěte také

Mimochodem, židle vám den předtím zahřeje Česká filharmonie, máte tedy v uvozovkách hezkou předkapelu. A prý také chystáte evropské turné?
Chtěli bychom vyjet po Evropě, už se to také plánuje. Vídeň, Berlín, Hamburk, Brusel.  Turné by mělo vyvrcholit koncertem na výstavišti v Praze, velký koncert 17. července. A v září by se měla uskutečnit naše už šestá velká benefice, kterou chceme oživit. Dlouho jsme přemýšleli, kdy to udělat, ale to je přesně ta věc, na kterou si raději počkáme a uděláme naplno tak, jak jsme si ji vysnili. Hráli jsme v Adršpachu, oživovali jsme polické náměstí a teď to bude na broumovském letišti. Už se na tom pracuje, bude k tomu vznikat autorská hudba a bude to celé na téma sny a snění. Přijďte se s námi zasnít.

Petro, a vaše přání do nového roku?
Ať se nám žije dobře, ať můžeme dál pracovat a ať v sobě nemáme tolik strachu. Ať jsme zdraví a ať je dost kultury a hudby všude kolem nás.

Petra Soukupová a Jakub Schmidt ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením Joela Hány, Věry Vlčkové a sdružuje mladé muzikanty a další dobrovolníky z celého Královéhradeckého kraje. Všichni se mu věnují ve svém volném čase bez nároku na jakýkoliv honorář.

Celý rozhovor se zakladatelkou Police Symphony Orchestra Petrou Soukupovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.