Ragú ve staré francouzštině znamená „povzbudit chuť“. Zkuste žampionové ragú s pošírovanými vejci
Pokrm z nadrobno nakrájeného dušeného masa, vnitřností nebo výjimečně i zeleniny, to je ragú. Podává se s hustou pikantní omáčkou, která je výsledkem pomalého dušení. Název ragú pochází ze staré francouzštiny, sloveso „ragoûter“ lze přeložit jako povzbudit či nadchnout chuť.
Ragú se skvěle hodí do těstovin, ale samozřejmě si ho můžete dát jen tak. Stejně tak se nemusíte soustředit jen na maso, i vegetariánské verze stojí za vyzkoušení.
- 1 kg žampionů
- 100 ml smetany
- 100 g másla
- půlka citronu
- 200 g cibule
- 4 vejce
- svazek čerstvého kopru
- sůl
- pepř
- ocet
Například houbové ragú je velká lahůdka. Ale ragú můžete připravit například i z lilku nebo z brokolice.
Příprava ragú není náročná. Jedná se o nakrájené kousky základní suroviny podušené doměkka. Skvěle ochucené kostičky se vám doslova rozpadají pod vidličkou. Aneb zkrátka milujeme ragú!
Žampiony mají pevnou strukturu, která se jen tak nerozvaří, hodí se proto k zapékání nebo i k delšímu dušení. Ze žampionů můžete také připravit lahodné krémové polévky. Díky jemné chuti si na bílých žampionech pochutnají i ti, kteří mezi milovníky lesních hub nepatří.
Postup:
Ve větší pánvi na rozehřátém másle orestujte dorůžova cibuli nakrájenou na měsíčky, přidejte žampiony nakrájené na větší kusy a ještě chviličku restujte.
Přilijte smetanu a vše společně provařte. Vařením směs zhoustne, dochuťte ji solí, pepřem, nasekaným koprem a citronem.
A teď si uděláme vejce. Můžeme je samozřejmě uvařit natvrdo, pak pokrájet a dát navrch. Ale rozhodně lépe vypadají a hlavně chutnají vejce pošírovaná.
Vodu v hrnci zahřejte těsně pod bod varu. Přidejte dvě lžíce octa. Vejce rozklepněte do misky, každé zvlášť. Když se na dně hrnce s vodou začnou tvořit bublinky, je ten pravý čas lžící roztočit vodu, aby se utvořil vír. Do tohoto víru opatrně vlijete vejce. Každé vajíčko vařte čtyři až pět minut.
Pak je děrovanou naběračkou vyndejte a opatrně položte na talíř s připraveným žampionovým ragú.
Žampiony, neboli pečárky, jsou v naší kuchyni hodně oblíbené - v obchodech jsou celoročně dostupné, dobře chutnají a nevyžadují příliš času ani úsilí na přípravu. Běžně také rostou na tuzemských pastvinách, zároveň jde o komerčně nejpěstovanější houbu s všestranným využitím.
Mezi houbami patří spíše k těm chuťově méně výrazným, přesto výborně oživí polévky, omáčky, těstoviny či rizota. Populární jsou také plněné nebo obalované - zkuste si ale dnes místo klasického trojobalu udělat žampionové ragú.
Související
-
Jak si vypěstovat vlastní houby doma? U hlívy ústřičné či žampionů může být sklizeň téměř celoroční
Připravili jsme pro vás speciální houbařskou radioporadnu a současně zahrádkářskou výzvu. Pokud by to chtěl někdo vyzkoušet, tak poradíme, jak si vypěstovat vlastní houby.
-
Krémové těstoviny s mandlemi, žampióny a kuřecím plátkem. Italský kulinářský pozdrav na našem talíři
Těstoviny jsou bezpochyby nejoblíbenějším jídlem, pokud chcete uvařit rychle a tak, aby si všichni pochutnali. A kromě balíčku těstovin nepotřebujete mnoho dalších surovin.
-
Špenátové halušky s hovězím masem na hrášku a žampiónech. Slovenský poklad v netradiční úpravě
Bramborové halušky jsou snad nejznámějším jídlem ze Slovenska. Jejich verzí najdeme desítky, ať už s brynzou nebo na sladko s mákem a cukrem, zalité máslem.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.