Nejlepší vánoční dárek dostaly v Safari Parku Dvůr Králové žirafy. Užívají si nové zimoviště

4. leden 2020 10:00

Nové zimoviště v Safari Parku Dvůr Králové pro žirafy síťované si je velké, pohodlné, praktické a navíc krásné. Osm samic žiraf síťovaných v něm nejen důstojně korzuje, ale chodí i ke speciální lávce s návštěvníky. A věřte, že pohled do velkých hnědých žirafích očí s dlouhými řasami je neopakovatelný zážitek! 

Za královédvorskými žirafami se teď vypravíme i my - se zoologem Luďkem Čulíkem a reportérkou Danou Voňkovou.

Čtěte také

„Žirafy jsou konzervativní tvorové a na neznámé prostředí a bezprostřední blízkost lidí si musí teprve zvyknout. Je nutné, aby na to návštěvníci brali ohled a po lávce se pohybovali klidně a tiše. Psům je vstup do expozice přísně zakázán,“ upozorňuje zoolog Luděk Čulík.

Žirafy patří k jedněm z nejvyšších suchozemských živočišných druhů. Samci dosahují velikosti od 4,8 až do 5,5 metru a váží až 900 kilogramů.

Při pití se žirafa musí široce rozkročit a hluboce předklonit.

Díky chlopním v krčních žílách, které regulují přítok a odtok krve, se jí nepřekrvuje mozek. K obraně slouží žirafám silná kopyta, která je ochrání i před lvem.

Žirafa je největší suchozemský savec a v zajetí se dožívá i 30 let

Denní krmná dávka váží zhruba 40 kg a tvoří ji granule, ovoce, zelenina a speciální kaše. V létě žirafy dostávají ještě zelenou vojtěšku a listí, k tomu každý večer další dávku lučního a vojtěškového sena.

Žirafa dokáže běžet rychlostí až 40 km/h

Samice se páří s dominantním samcem. Samci o dominanci bojují tak, že se přetlačují krky, někdy do sebe narážejí hlavami, často krky proplétají.

Čtěte také

K tomuto boji dochází většinou mezi mladými samci, případně při příchodu nového samce.

Březost u samic trvá 457 dní, těsně po narození váží mládě přibližně 70 kg a měří okolo 2 metrů. Mláďata dospívají ve věku 3 let, ale rozmnožují se až v 6 letech. V zajetí se žirafa dožívá zhruba 25 let, vzácně i přes 30 let.

Safari Park Dvůr Králové patří k nejúspěšným chovatelům žiraf na světě, síťovaných má největší stádo mimo Afriku.

Novinky nabízí i několik dalších pavilonů

Do Ptačího světa nově přibyl páv konžský. Samec tohoto pralesního druhu se pyšní kovově lesklým zeleným a tmavomodrým peřím.

„V současné době je Safari Park Dvůr Králové jedinou zoo ve střední Evropě, kde se můžete s tímto opeřencem setkat“ říká zoolog Michal Podhrázský.

Čtěte také

Do expozice Madagaskar, která se nachází v přední části pavilonu Ptačí svět, byla umístěna nová terária pro plazy, obojživelníky a hmyz. Návštěvníci zde mohou pozorovat například felsumu madagaskarskou a Standigovu, hroznýše madagaskarského, psohlavého a Dumerilova, rákosničku běloskvrnnou a šváby syčící.

Dalším přírůstkem je samec hrošíka liberijského s exotickým jménem Wamburuhtuh. Do safari parku dorazil ze Zoo South Lakes v Anglii na konci října.

Vánoční zoo láká v Safari Parku Dvůr Králové na snížené vstupné a prodlouženou otvírací dobu pokladen do 18 hodin. Výjimkou je pouze Silvestr, kdy se pokladny uzavřou ve 14 hodin.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související