Chov vzácného jeřába rajského není jednoduchý. Safari Park Dvůr Králové teď slaví první mládě
Dnešní zastávka v Safari Parku Dvůr Králové patří prvnímu mláděti jeřába rajského. Jedná se o prvoodchov a navíc o vzácného a ohroženého tvora, který imponuje svou výškou 150 cm, značným rozpětím křídel a šedomodrým zbarvením.
Chov jeřába rajského není jednoduchý a pro chovatele se stává velkou výzvou. Své o tom ví zoolog Michal Podhrázský, se kterým o jeřábech rajských hovořila redaktorka Dana Voňková.
Jeřáb rajský je modrošedě zbarvený pták s černým ocasem, vysoký až 150 cm, původem z Jihoafrické republiky. Rozpětí křídel je 180 až 200 cm a váží 3,6 až 6,2 kg. Výška, váha i rozpětí křídel záleží na tom, kde daný jednotlivec žije, na potravě a jejím množství.
Čtěte také
Tento modrošedě zbarvený jeřáb má na rozdíl od většiny ostatních jeřábů relativně velkou hlavu a poměrně tenký krk. Mláďata jsou žlutohnědě zbarvená a bez dlouhého ocasního peří.
Jeřáb rajský vyhledává především suché travnaté pahorkatiny s řídkým stromovým porostem, kde se může v případě potřeby schovat. V době hnízdění dávají jeřábi přednost hnízdění v horských nebo mokřadních oblastech. Běžně se nacházejí v nadmořské výšce 1300 až 2000 metrů.
Jedná se o stěhovavé ptáky, takže v zimě je můžeme vidět i v nížinách.
Čtěte také
Jedná se o ohrožený druh. Jeřáb rajský se mimo období rozmnožování sdružuje do skupin, kde vládne přísná hierarchie. Dominantní jsou vždy dospělí samci. Během období hnízdění jsou poměrně agresivní vůči jiným zvířatům, i jiným jeřábovitým ptákům nebo lidem.
Hnízdí od října do prosince. Hnízdo často staví v mělké vodě. Samice snáší dvě vejce, která inkubuje asi po dobu 30 dní. Po vylíhnutí oba rodiče vodí mláďata asi 4 měsíce. Už dva dny po vylíhnutí ale umí mláďata dobře chodit i plavat. Krmí je většinou matka, a to vyvržením natrávené potravy.
Při dalším obdobím rozmnožování je rodiče vyženou a mláďata si hledají vlastní skupinu. Živí se travinami nebo ostřicemi, v době hnízdění, kdy mají omezené možnosti, se krmí i jinými rostlinami, které rostou v okolí mokřadů. Nepohrdnou často ani hmyzem. Svoji stravu i stravu svých mláďat doplňují o kraby, hlemýždě, žáby nebo ještěrky.
Safari Park Dvůr Králové právě letos pečuje o své první mládě jeřába rajského. Rodičovský pár jeřába rajského zatím obývá expozici v zázemí ptačího pavilonu, ale malého unikátního opeřence si můžete prohlédnout na fotografiích Heleny Hubáčkové.
Související
-
Poprvé v historii se v Safari Parku Dvůr Králové vylíhla dvě mláďata ohrožených supů bělohlavých
V Safari Parku Dvůr Králové se poprvé v historii vylíhla dvě mláďata supů bělohlavých. Jsou dvě a jedno z nich je potomkem samice, která nemá v hejnu trvalého partnera.
-
Prvoodchov. V Safari Parku Dvůr Králové se poprvé narodila háďata zmije stromové a daří se jim dobře
K létu patří hadi a my vám dnes představíme i jednoho hada afrického. Jmenuje se zmije stromová a ve dvorském safari parku teď najdete v pavilonu Vodní světy.
-
Nový šimpanzí samec ve Dvoře Králové je nadějí na obnovu chovu jednoho z nejvzácnějších lidoopů
24letý samec šimpanze čego se jménem Guis přicestoval do dvorského safari parku z madridské zoo a najdete ho v pavilonu lidoopů v blízkosti čtyřčlenné „domácí“ skupiny.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Armádní letecká základna Kbely se chystá vystavit ruské letadlo. Někteří vojáci jsou proti
-
Maximální možný trest. Prokurátoři navrhli Pelicotovi 20 let za znásilňování manželky
-
Německá SPD si zvolila volebního lídra. O hlasy voličů se utká pod vedením Olafa Scholze
-
VIDEO: Smoleňák na jedné noze prostřelil Frodla. Kladnu ale parádní šibenice k výhře nepomohla