Víte, že se pralesní žirafy okapi dorozumívají infrazvukem? Predátor, ani člověk, je neuslyší

7. prosinec 2017

Vzhůru do Afriky, tedy do té naší východočeské ve Dvoře Králové nad Labem. Máme pro vás připravenu vánoční procházku tamní zoologickou zahradou.

Přijeli za námi do studia Andrea Jiroušová, tisková mluvčí zoologické zahrady, a Luděk Čulík, zoolog kopytníků. Tak taková obligátní otázka na úvod, co je nového v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem?
Taková klasická otázka. Ale vždy na ni máme odpověď, protože vždy je tam něco nového. Takže teď máme novou okapi samičku.

To bude asi parketa pana Čulíka. Protože kopytníci, to nejsou jen antilopy a zebry, ale právě také žirafy, o které se staráte. Odkud přijela nová okapí slečna k vám do zoologické zahrady?
Nová okapí slečna pochází ze zoologické zahrady z Antverp v Belgii. Přijela k nám 23. listopadu. Je to dvouletá holčička, ale ona je to už veliká holka. Je větší než ten náš sameček, který je devítiletý. A jí jsou teprve dva roky.

Andrea Jiroušová a Luděk Čulík ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Když se tak postavíte vedle sebe, protože vy jste vysoký chlap, tak kdo je vyšší?
Už okapi. Okapí slečna se jmenuje Kira, narodila se 15. listopadu roku 2015. Takže teď je dvouletá a kousek.

Už se zabydluje? Protože pralesní žirafy jsou velmi plaché a chce to nějaký čas, než si zvyknou na svůj nový domov.
To určitě. A také s takovým zvířetem vždy přijede ošetřovatel z té původní zoologické zahrady. I k nám přijela ošetřovatelka, která nám předávala zkušenosti a předávala nám vlastně i tu Kiru. Ukazovala, jak se s ní zachází. U nás prochází návštěvníci pavilonem a okapi vidí za sklem. Ale Kira to sklo ještě neznala. Museli jsme udělat takovou vychytávku, že jsme to sklo zamalovali krmným vápencem a Kira jej pomaličku oblízává a prolízává se k těm návštěvníkům. Samozřejmě je ten náš pavilon teď uzavřen, aby si Kira zvykla. Až si zvykne, tak se budou moci návštěvníci na ni přijít podívat.

Logo

Co víme o těchto krásných zvířatech? Jsou příbuzné žirafám?
Ano, je nejpříbuznější našim žirafám. Je to zvíře, které se zakonzervovalo v centrální Africe. Když předchůdci dnešních žiraf přešli na africký kontinent, tak se ty dlouhokrké žirafy rozdělily na několik poddruhů. A okapi zůstaly v centrální Africe, v Demokratické republice Kongo, jak se dnes říká. A jsou tam takovým reliktem. Byly objeveny až poměrně pozdě, až v roce 1901. Původní obyvatelé o nich samozřejmě věděli, ale bílý lovec je objevil až v roce 1900, nebo 1888.

Takže do té doby se nevědělo, že vůbec žijí?
Do té doby se vůbec nevědělo, že žije. Dozvěděli se to až ti, co tam našli nějaké zbytky a viděli u domorodců nějaké pruhované kůže. Tak si říkali, co to je za zvíře. Vypadalo to, že tam jsou nějaké zebry, protože ta okapi je celá hnědá, ale zadní kýty má pruhované jako zebra. Ale hned první člověk, který to viděl, tak si myslel, že to bude nějaký kůň. Tak to nazval, že to bude kůň Johnsonův. Ale potom, když poslali kosti a srst do Londýna, do zoologické společnosti, tak zjistili, že to není žádný kůň. Ale, že to je nejbližší příbuzná žirafám.

Jsou mnohem menší než ty klasické žirafy Rothschildovy, které u vás máte, ale jinak jsou hodně podobné. Těch znaků je tam několik. I třeba ten vytáhlý krk trošičku mají.
Jsou podobné spíš těmi znaky, než na první pohled. To spíš připomínají zebru. A taky trochu toho koně. Mají samozřejmě růžky, ale to jen samečkové. Kdežto u žiraf mají růžky obě pohlaví. Mají dlouhý chápavý jazyk a možná ještě delší než žirafa. Ten rozdíl je v tom, že žirafa, když se oblízne, tak si dokáže vyčistit třeba nosní dírky, nebo bradu. Ale okapi si dokonce může vyčistit oko nebo ucho. Protože ten jazyk je až 50 centimetrů dlouhý.

45. nosorožec dvourohý v ZOO Dvůr Králové:je holka

Královédvorská zoologická zahrada je pověstná chovem těchto vzácných zvířat. Vy už jste několik odchovali. Je to sameček Evango, který se u vás narodil?
My jsme už odchovali dvě mláďata a Evango ten je tam pořád. A to je právě ženich pro tuhle nevěstu. On je narozený v roce 2008, bylo to první mládě, které se u nás narodilo.

A už jste je k sobě pustili, už se znají?
Oni se znají, vidí se, ale ještě jsme je k sobě nepustili. Okapi jsou zvířata, která jsou chována vždy zvlášť. Nemůžou být chovaná v páru, mohou se spolu spojit jen na páření. Tak je to i v přírodě. V přírodě obývají pralesy a vlastně se nevidí. Jsou to samotáři. A mají takovou vychytávku. Když se chtějí potkat tak infrazvukem začnou na sebe mlaskat. Uslyší se, ale predátor ani člověk je neslyší. Oni se najdou, odpáří se, sameček si odchází zase po svých a samička odchová mládě.

Říkal jste infrazvukem? To znamená něco jako netopýr?
Oni mají takové hluboké zvuky, které lidské ucho ani predátor neslyší. Je to taková obrana právě proti tomu, aby třeba levhart nenašel mládě, které je schované v nějakém keři. My máme pro ně takové bunkry. Z větví uděláme takový pokojíček a to mládě, když se narodí, tak si okamžitě do toho pokojíčku zaleze a tam přebývá. A vylézá jen k té samici na pití, na napájení a jinak si zase zaleze.

Antilopy koňské

Andreo, co se u vás v poslední době všechno narodilo? I na podzim se samozřejmě rodí mláďata.
Rodí se celý rok. I nosorožčí. Jednoho nosorožce letos máme také. Samička se narodila na začátku října. Takže už jí jsou víc jak dva měsíce. Je pořád s maminou. Chodí každý den ven, každý den asi na hodinu, protože počasí to déle nedovolí. Jakmile vyjde ven, tak je naprosto nadšená, řádí, skotačí, běhá kolem mámy, padá, klouže do listí, do bláta, do všeho.

Když se ta mláďata dostanou poprvé ven, tak koukají, ne?
Jsou ostražitá, čekají, co na ně kde číhá. A pak, když zjistí, že je všechno v pořádku, tak se do toho pustí s vervou.

Je to asi vždy velká událost, když přijde na svět takto vzácné zvíře jako je právě nosorožec?
Každý nosorožec je pro nás velká událost a jsme za to moc rádi. Je to naše malá holčička. Každý se nás ptá, jak se jmenuje. Ale zatím má jen pracovní jméno, aby ošetřovatelé měli možnost na ni nějak mluvit. A v pátek ji slavnostně pojmenujeme, takže konečně dostane i oficiální jméno. To bude překvapení.

Musím se zeptat i na další mláďata. Třeba gepardí mláďata. Jak se mají?
Haraka a Risasi. Rychlý a Střela. Je to ze svahilštiny ta jména. A mají se dobře. Rostou, chodí do výběhu každý den. Jsou stále s mámou, takže se mají dobře.

Roztomilé rezavěhnědé prasátko. To je první mládě štětkouna afrického v ZOO Dvůr Králové

A štětkoun? Tak má také nějaký přírůstek, ne?
Minulý rok jsme měli první mládě, které se u nás narodilo u štětkounů. Bylo to poprvé co se nám je podařilo odchovat. Před tím se to nedařilo. Takže minulý rok se nám to poprvé podařilo a letos máme druhý přírůstek.

A antilopy, pane Čulíku, a ostatní kopytníci? Tam asi není takový problém s tím rozmnožováním jako u třeba u těch žiraf. Tam se to množí samo, ne?
Máme velká stáda, takže u nás ty přírůstky pak jsou samozřejmě ve velkém. Ale ty porody jsou spíš v letních nebo jarních měsících. Takže teď momentálně u antilop nemáme moc velkých přírůstků.

A vůbec u kopytníků?
Tak samozřejmě, že se rodí. Máme tam malou gazelu, máme tam malou antilopu skákavou, máme tam miely, impaly. Ale není to v takové míře jako na jaře.

Která zvířata teď můžeme v tomhle podzimním a zimním období vidět v těch volných venkovních výbězích?
Jde o to, že safari zavíráme každý rok na konci září a všechna zvířata, která v safari byla, musíme přestěhovat zpátky do tepla zimoviště. Ale přesto, že safari není otevřené, tak návštěvníci mají stále možnost vidět, dá se říct, všechna zvířata v té klasické části, pokud úplně nemrzne. Takže uvidí venku zebry, uvidí nosorožce, gepardy, lvy, levharty.

Vánoce v ZOO Dvůr Králové nad Labem

A od 16. prosince bude zoologická zahrada navíc krásně vánočně vyzdobená.
Tak, to poslední, co bychom k ní potřebovali, je sníh. Na ty Vánoce ještě. Zahrada už je připravená na vánoční zoo, je krásně vyzdobená, svítící zvířátka září po setmění. Máme tam velký vánoční strom.

Takže kdy rozsvěcujete? 16. prosince?
Trošku už jsme to předběhli, už to svítí teď, ale ta vánoční zoo oficiálně začne 16. prosince. A s tím se pojí to, že bude otevřená až do 19 hodin, stejně tak pavilony. Prodlouží se jejich otevírací doba a navíc i snížíme vstupné, aby byla opravdu vánoční. Tak teď už si jen přejeme ten sníh. A návštěvníky ještě.

Tak všechny pracovníky zoologické zahrady zdravíme a všem přejeme krásné Vánoce, krásný adventní čas.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související