ZOO Dvůr Králové má novou samici vzácné okapi. Qira vytvoří pár se samcem Ewangem

25. listopad 2017

ZOO Dvůr Králové si přivezla novou samici okapi. Do budoucna by měla vytvořit pár se samcem Ewangem, který byl vůbec prvním mládětem, jež se ve dvorské zoo narodilo. Okapi, nejbližší příbuzné žiraf, chová dvorská zoo jako jediná v České republice a na Slovensku.

„Návratem k plnocennému chovu okapi, tedy jejich doplněním na pár, se potvrzuje, že dvorská zahrada patří k nejlepším chovatelům ohrožených zvířat na světě," uvádí Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové.

Samice dorazila ve čtvrtek 23. listopadu pozdě v noci ze ZOO v belgických Antverpách a transport zvládla výborně. Před cestou se několik týdnů učila chodit do přepravního kontejneru. Spolu s Qirou přicestovala z Belgie do Dvora Králové také ošetřovatelka, která pomůže samici s prvními kroky v novém domově.

Qira bude ve dvorské zoo obývat expozici v Pavilonu okapi, s prostorem se ale musí nejdříve dostatečně seznámit. „Expozice je totiž vybavena skleněnou stěnou, která zvíře dělí od návštěvníků. Na to není Qira z Antverp zvyklá. Z tohoto důvodu stěnu zabílíme krmným vápencem a poté ji budeme po několik týdnů postupně odkrývat," vysvětluje Luděk Čulík.

Qira v Zoo Antverpy

Pavilon okapi tak dvorská zoo od pondělí 27. listopadu pro návštěvníky dočasně uzavře.

„Věříme však, že se nám podaří poprvé představit budoucí Ewangovu partnerku našim návštěvníkům ještě do konce tohoto roku," dodává zoolog. O otevření pavilonu bude zoo informovat dopředu.

S chovem okapi začala ZOO Dvůr Králové v roce 2004, kdy do zoo dorazil samec Deto. Později získala pár, který se úspěšně rozmnožil v roce 2008. Prvním přírůstkem se stal právě samec Ewango, ke kterému přibyla o tři roky později sestra Ebony. Kromě Ewanga putovala všechna zvířata v průběhu let do jiných evropských zoo. Nyní po příjezdu Qiry má tak dvorská zahrada šanci obnovit znovu chov těchto půvabných kopytníků.

Okapi, nejbližší příbuzní žiraf, jsou považováni za živoucí fosilii. Stavbou těla se totiž velmi podobají svým žirafím předkům, kteří obývali Afriku přibližně před 10 miliony let.

Od žiraf odlišuje okapi kromě poněkud rozdílného vzhledu také způsob života. Obývají husté lesy Demokratické republiky Kongo a žijí spíše samotářsky. I to je důvod, proč se o jejich existenci západní veřejnost dozvěděla až začátkem 20. století, kdy je s pomocí kmene Pygmejů popsal Sir Harry Johnston, tehdejší guvernér britské kolonie Ugandy. Podle něj pak dostala okapi i své pojmenování v latinském názvosloví - Okapia johnstoni.

První kroky Qiry v ZOO Dvůr Králové, zázemí Pavilonu okapi

Okapi jsou nejbližšími příbuznými žiraf. Jen nemají tak dlouhé krky. Obývají deštné pralesy kolem řeky Kongo a jejich velké uši dokáží zachytit sebemenší nebezpečí.

Živý exemplář se podařilo odchytit až v roce 1901, do té doby znali okapi jen domorodci.

Je to tiché a na změnu prostředí citlivé zvíře. Ve Střední Evropě chovají okapi jen dvě ZOO - ve Dvoře Králové nad Labem a v polské Vratislavi.

Okapi má podobně jako zebra hnědo-bíle pruhované nohy s unikátním vzorem. Pruhy slouží jako maskování, ale také jako orientační bod pro mláďata, aby se v lese neztratila.

Okapi je kromě doby páření samotářské zvíře. Samice porodí vždy jen jedno mládě, o které matka pečuje sama. Nepřítele varuje dupáním předních nohou.

autoři: Andrea Jiroušová , baj , DV
Spustit audio

Související