Neformální pečovatelé se starají o rodinné příslušníky či známé. Jak získat příspěvek na péči?

24. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Péče o seniory | Foto: Pixabay, Licence Pixabay, ©

Neformální pečovatelé se starají o blízké rodinné příslušníky či známé. Jak získat příspěvek na péči?

V Radioporadně se budeme věnovat sociálním službám a tzv. neformální péči. A vysvětlíme, jaké mají možnosti lidé, ať už pečující o blízké osoby, nebo přímo osoby, o které je pečováno. 

Ve studiu vítám hned tři dámy. Je to Mgr. Jana Čudejková, vedoucí sociální služby denního stacionáře Serafína pod Oblastní charitou ve Dvoře Králové nad Labem. Dále Mgr. Štěpánka Khýn Kotýnková z Úřadu práce v Hradci Králové a Mgr. Kateřina Pištorová, vedoucí Odboru školství, kultury a sociálních věcí na Městském úřadě ve Dvoře Králové nad Labem.

Čtěte také

Co je to vlastně ona neformální péče a koho se týká? Kdo je tzv. neformálním pečovatelem?
Neformální pečovatelé jsou neprofesionální pečovatelé. To znamená, může to být rodinný příslušník, může to být o osoba z širší rodiny, může to být také známý či soused, přátelé. Jsou to osoby, které nemají specifické odborné vzdělání a nejsou za tuto pomoc a péči placeni.

To znamená, že asi také budeme rozlišovat, jestli ten člověk u této péče chodí ještě do zaměstnání nebo ne. Od toho se pak možná odvíjejí i další záležitosti. Je tam možnost, že se člověk bude věnovat péči úplně a přeruší své pracovní aktivity?
Může čerpat například dlouhodobé ošetřovné. Po ukončení hospitalizace seniora nebo osoby, která je závislá na péči, musí lékař ze zdravotnického lůžkového zařízení předepsat dlouhodobé ošetřovné a pak může ona pečující osoba pečovat o svého blízkého s tím, že přeruší zaměstnání. A je to zase samozřejmě se souhlasem zaměstnavatele.

Ale pokud by zaměstnavatel nevyhověl tomu žadateli, musí k tomu mít opravdu vážný důvod. Takže tam lze potom čerpat dlouhodobé ošetřovné a může celodenně pečovat.

Čtěte také

Jsou ovšem samozřejmě pečující, kteří u toho mohou i pracovat za podpory různých sociálních služeb. Jsou to většinou služby terénní, jako je pečovatelská služba osobní asistence, může to být také tísňová péče, nebo i denní stacionář, což je ambulantní služba. A pak se na této péči podílí právě ona osoba pečující společně se službami.

Když dojde k situaci, že se rodina rozhodne pečovat o někoho blízkého, jaké by měly být první kroky?
Pečující často nemají informace a já bych doporučila, nejsnadnější pro ně je buď oslovit praktického lékaře, ale ten často nemá časový prostor, aby pomohl vytipovat vhodné sociální služby. Pak jsou tady sociální pracovnice na městských úřadech, které by pomohly pečující osobě zorientovat se v nabídce sociálních služeb, pomohou také zorientovat se v dávkovém systému.

To by mohl být začátek. A pak určitě nastane otázka, že se budou muset rozhodnout, kdo se stane tou hlavní pečující osobou a jak vyřeší svoji situaci. Jestli bude k tomu chodit i do zaměstnání, nebo přeruší pracovní aktivity.

Čtěte také

Pak se nabízí otázka různých příspěvků, které jsou zajisté potřeba. A kam se s žádostí obrátit a na co vůbec všechno máme nárok.
Tuto pomoc nabízí Úřad práce, který poskytuje nepojistné sociální dávky. A tou typickou pro ony osoby pečující, která se v té rodině využívá, je tzv. příspěvek na péči. Je to dávka určená pro oprávněné osoby, což je právě osoba, která potřebuje péči, má nějaký dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav a potřebuje pomoc se zvládáním základních životních potřeb.

Na úřadě práce jsou tedy schopni jistě kolegové poradit. A osoba pečující je tam důležitá, protože už při žádosti o tento příspěvek se musí definovat, kdo o tu osobu bude pečovat.

Příspěvek na péči je určen jak pro ty osoby, o které pečuje rodina nebo soused, kamarád či známý. Ale je také na úhradu terénních i pobytových sociálních služeb, jako je třeba domov pro seniory. Tedy nabízí se celá škála možností, kdo o osobu může pečovat. Je to o tom, že osoba si sama rozhodne, komu za tu péči bude hradit a na to využije právě příspěvek na péči.

Mgr. Kateřina Pištorová, Mgr. Jana Čudejková a Mgr. Štěpánka Khýn Kotýnková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu věnovanou sociálním službám a tzv. neformální péči si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.