Spojení mozek a střevo má vliv na syndrom dráždivého tračníku. Uklidnění pacienta je velmi důležité

9. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Spojení mozek a střevo má vliv na syndrom dráždivého tračníku (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Prof. MUDr. Marcela Kopáčová, Ph.D. na téma: dráždivý tračník a jeho projevy, diagnostika i léčba

Prof. MUDr. Marcela Kopáčová, Ph.D. z II. interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové hovoří v naší radioporadně na téma: syndrom dráždivého tračníku. Jde o specifické a chronické onemocnění, které postihuje trávicí systém, zejména střeva. Zahrnuje několik různých symptomů, jako jsou nepříjemné křeče v břiše, nadýmání, průjem nebo zácpa.

Myslím si, že téma syndromu dráždivého tračníku zajímá spoustu lidí.
Střízlivým odhadem je v populaci asi 15 procent těchto lidí a tím méně střízlivým je až třetina populace, která trpí ve větší či menší míře syndromem dráždivého tračníku. Je potřeba zdůraznit, že syndrom dráždivého tračníku se rozpadá do několika podjednotek.

Nejdůležitější u syndromu dráždivého tračníku je, že nijak neohrožuje pacienta na životě. Jen člověku zhoršuje životní komfort.
Prof. MUDr. Marcela Kopáčová, Ph.D. z II. interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové

Jednak je to syndrom provázený průjmy nebo naopak zácpou, pak je to takový smíšený syndrom, kdy jednou má člověk průjmy, podruhé zácpu a různě se to střídá. Je to onemocnění, které do značné míry limituje zejména ty pacienty, kteří trpí na průjem. Ti se často musí po ránu vyprázdnit několikrát opakovaně, třikrát, čtyřikrát i pětkrát.

A zejména ti, co chodí do zaměstnání, mají vytipované třeba na cestě do práce záchodky, benzínové pumpy a podobně, aby věděli, kam se mohou uchýlit, když to na ně přijde. Protože onen průjem bývá velmi urgentní. Zácpa je samozřejmě také nepříjemná, těžko tedy hodnotit, kdo trpí více.

Čtěte také

Jinak je potřeba říci, že do obrazu dráždivého tračníku patří ještě i břišní diskomfort, nepříjemné pocity křeče, nadýmání, to je velmi časté. A řada nemocných už má vytipované i určité potraviny, které nemůže jíst. Tedy jedním z faktorů, které vedou k syndromu dráždivého tračníku, je samozřejmě potrava.

Další faktory mohou být rodinné návyky nebo i genetické důvody. A v neposlední řadě je to i známé spojení mozek a střevo.

Nejdůležitější u syndromu dráždivého tračníku ovšem je, že nijak neohrožuje pacienta na životě. Jen člověku zhoršuje životní komfort a nutí ho dělat určité věci, které by jinak nedělal. Nebo naopak omezit aktivity, které by rád dělal.

Co to vlastně vůbec je onen tračník?
Tlusté střevo je tračník, to je synonymum. Ale onomu tračníku samotnému zjevně nemusí být nic, je tam prostě porucha na ose mozek - střevo. Pacienti vědí, že když mají nějaký stres nebo nervozitu, tak se ty symptomy zhorší. Najednou průjem přijde velice urgentně atd. Čili to je jeden z rizikových faktorů, které vedou ke dráždivému tračníku, stres a pocity diskomfortu, které jsou v hlavě.

Psychika je jedním z hlavních faktorů a uklidnění pacienta je nesmírně důležité. To je stěžejní informace, kterou chci pacientům poslat.
Prof. MUDr. Marcela Kopáčová, Ph.D. z II. interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové

Proto také téměř nikdo z pacientů nemá problémy v noci. Nastává to vždy až ráno, když se vzbudí a ví, jaká denní nálož na něj čeká. Tehdy jsou ty problémy největší. Ale v noci pacient spí, odpojí se mozek od střeva a střevo má klid a je v pořádku.

Čtěte také

Syndrom dráždivého tračníku je tedy onemocnění, které je docela složité diagnostikovat?
Ano. Syndrom dráždivého tračníku je onemocnění, kdy diagnóza stanoví tak, že vyloučíme, že se nejedná o nic jiného. K tomu patří samozřejmě vyšetření střeva, vyšetření ultrazvuku břicha atd. Podle projevů, které pacient má.

Obecně bych ale zdůraznila, že v našem státě je prevence kolorektálního karcinomu a každý člověk nad 50 let věku by optimálně měl podstoupit koloskopii. A ti pacienti, kteří mají strach z organického onemocnění, by se tím vlastně uklidnili a zjistili by, že jsou po stránce tlustého střeva v pořádku. A to je, myslím si, zásadní věc.

Psychika je jedním z hlavních vyvolávajících faktorů a uklidnění pacienta je nesmírně důležité. To je stěžejní informace, kterou bych chtěla pacientům poslat. Že se mohou přihlásit na vyšetření tlustého střeva. A mohou přijít i na test na okultní krvácení. Pro uklidnění a pro jistotu, že v tlustém střevě opravdu nic špatného není, je optimální koloskopie.

Marcela Kopáčová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s prof. MUDr. Marcelou Kopáčovou, Ph.D. z II. interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové týkající se syndromu dráždivého tračníku si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj

Související