Při neléčené gastritidě se může časem vytvořit žaludeční vřed. Jaké jsou příznaky zánětu žaludku?
Zánět žaludku, odborně gastritida, je nepříjemné onemocnění, které může být důsledkem infekce, ale i špatné životosprávy, převážně stresu a konzumace toxických látek. Projevuje se bolestí horní části břicha, nevolností i zvracením, které může být s příměsí krve. Může ale probíhat i bez příznaků.
Prof. MUDr. Marcela Kopáčová, Ph.D. v naší radioporadně na téma: Gastritida - příznaky a léčba bolesti zánětu žaludku.
Chronická gastritida se často vyvine z opakovaných akutních gastritid, často je bakteriálního původu, přičemž se za původce udává bakterie Helicobacter pylori. Může se ale vyvinout také v důsledku autoimunitního onemocnění.
Chronická gastritida se rozděluje na několik typů:
Typ A - autoimunní forma gastritidy - tělo reaguje na vlastní buňky a látky v žaludku a vytváří proti nim protilátky.
Typ B - bakteriální gastritida - vzniká vlivem infekce Helicobacter pylori. Bakterie Helicobacter pylori je příčinou vzniku gastritidy až v 80-90% případů. Je proto důležité se chránit před touto bakterií a nákazou. Způsoby přenosu helikobaktera jsou velmi běžné a týkají se každého z nás. Přečtěte si více o bakterii Helicobacter pylori a o jejím přenosu.
Typ C - toxická - chronická gastritida v tomto případě vzniká působením některých léků, které svými vedlejšími účinky působí na sliznice žaludku. Mezi takové léky patří hlavně acylpyrin, ibuprofen, aspirin .. a také se mezi toxické látky řadí chronický alkoholismus.
Jaké jsou příznaky zánětu žaludku?
Gastritida se projevuje různými příznaky a změnami v našem trávicím systému, které často připisujeme jiným chorobám, případně je považujeme za běžné. Nejčastějšími příznaky zánětu žaludku jsou obtíže spojené se žaludkem, jako například:
pálení žaludku
pálení žáhy
nechutenství, ztráta chuti k jídlu
plynatost, nadýmání
pocit líného žaludku
bolesti v oblasti horní břišní dutiny
Mezi závažné příznaky, které provázejí gastritidu patří i zhoubná anémie. Gastritida a její působení na žaludeční stěny ovlivňuje vstřebávání vitamínu B12.
Jak se diagnostikuje gastritida?
Zánět žaludku se diagnostikuje pomocí vyšetření u gastroenterologa.
Čtěte také
Ten musí během vyšetření zkontrolovat stav sliznice žaludku a zjistit, zda na ní nenastaly změny - zarudnutí, otok a zda se na ní netvoří žaludeční vředy.
Obvykle se ze stěn žaludku odebírá i vzorek, který se následně posílá na histologické vyšetření. Při diagnostice gastritidy se ověřuje i přítomnost bakterie Helicobacter pylori.
Léčba zánětu žaludku
Pokud vám lékař diagnostikuje akutní gastritidu, možná vám na ni nebude doporučovat žádné chemické léky. Akutní gastritidu vyléčíte a bolestí žaludku se v tomto případě zbavíte dietou a odpočinkem.
Při chronických zánětech žaludku lékař obvykle navrhne léčbu silnými léky na snižování tvorby žaludečních kyselin, takzvanými antacidy nebo inhibitory protonové pumpy.
Tyto léky snižují tvorbu žaludečních kyselin a při krátkodobém užívání pacientovi obvykle uleví od bolesti.
Čtěte také
Je třeba si však dávat pozor na jejich dlouhodobé užívání, kdy mohou přinášet vedlejší účinky v podobě oslabeného trávení a dalších bolestí.
Pokud se při gastritidě prokáže i přítomnost bakterie H.pylori tak se nasazuje hlavně léčba k odstranění helikobaktera pylori. Více o léčbě helikobaker pylori ..
Zánětu žaludku se vyhnete, pokud bude vaše prostředí v žaludku v pořádku a nedovolí infekcím z vnějšího prostředí se v něm rozvinout.
Celou radioporadnu s Prof. MUDr. Marcelou Kopáčovou, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Druhý mozek máme ve střevech. Mikroskopičtí obyvatelé střev jsou náš další zapomenutý orgán
Dnes často slýcháme o probioticích. Co to jsou probiotika? Jak funguje střevní mikroflóra? Jak se dostávají patogenní mikroby do lidského těla?
-
Jak krmit mozek, aby nám dobře sloužil? O tom rozhodují střeva. Jezme neupravované potraviny
PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, byla hostem v radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové. Tentokrát na téma: výživa pro mozek.
-
Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. V čem se tyto nemoci střev liší a čím jsou podobné?
MUDr. Pavel Křenovský, lékař Chirurgického oddělení nemocnice Náchod, v naší radioporadně na téma: nemoci střev. Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.