Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. V čem se tyto nemoci střev liší a čím jsou podobné?

13. prosinec 2018

MUDr. Pavel Křenovský, lékař Chirurgického oddělení nemocnice Náchod, v naší radioporadně na téma: nemoci střev. Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. 

Mozek a střeva spolu komunikují. Chraňme se před demencí zdravou stravou

PharmDr. Margit Slimáková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, byla hostem v radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové. Tentokrát na téma: výživa pro mozek. Správnými potravinami k prevenci neurodegenerativních onemocnění.

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří mezi nespecifická zánětlivá onemocnění, která postihují také spoustu lidí v České Republice.

Přestože si jsou tato dvě onemocnění velmi podobná a existuje k nim i podobný terapeutický přístup, jsou mezi nimi i podstatné rozdíly, které umožňují tyto dvě formy onemocnění odlišit.

Crohnova nemoc může postihnout kteroukoliv část trávicího traktu, zatímco ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo. U Crohnovy nemoci je postižena celá stěna střeva, ulcerózní kolitida napadá pouze střevní sliznici.

MUDr. Pavel Křenovský ve studu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Janou Kudyvejsovou

Obě onemocnění zvyšují riziko rakoviny střev a konečníku, u ulcerózní kolitidy je toto riziko vyšší.

Celou radioporadnu s MUDr. Pavlem Křenovským si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.