Na farmě Janova hora v Krkonoších žije spokojeně početné stádo „rozhlasových“ huculských koní
Mnohokrát už Český rozhlas Hradec Králové z Janovky živě vysílal, natáčelo se tam několik pořadů, rádi zveme na všechny zimní i letní akce, vozíme koním jablíčka, zeleninu a jiné „koňské“ dobroty.
V pátek 2. srpna 2024 připravil Český rozhlas Hradec Králové od 9:00 do 12:00 přímý přenos z farmy Hucul Janova Hora. Dozvíte se spoustu zajímavostí o těchto úžasných zvířatech. Moderují Lada Klokočníková a Pavla Kindernayová.
O huculech z Janovy hory
„Nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně“ - to v Krkonoších platí dvojnásob. Ale znáte-li i příběh huculských koní, kteří tam získali nový domov, získají pro vás jízdy po kousku nebe s dalekými výhledy i horská úbočí plná slunce a vůní, docela jiný rozměr.
Čtěte také
Byla to pro rozhlasáky radost přijmout před léty první pozvání na Janovu horu na křtiny hříbat. Sledovali jsme úsilí tamních farmářů doslova o záchranu plemene pracovitého, houževnatého koníka, jehož původním domovem byly Karpaty. O vybudování rodu s dobrou, ba vynikající pověstí, o novou tradici.
Pastviny na Janovce, to byly pro koně z hor podmínky velmi podobné těm původním - nadmořskou výškou, přírodními poměry a především volností.
Huculové ale už v Krkonoších neměli tahat klády, ani trén jako kdysi u rakouské armády. Začali spásat horské louky všude tam, kde hrozil zánik typickým lučním enklávám. Do těchto unikátních přírodních společenstev se tak i jejich přičiněním začaly vracet vzácné druhy květin a bylin.
První kobylka, kterou jsme křtili se jmenovala Lada. Nádherně hnědooká hnědka. A co víc, její matka byla Eliška.
Český rozhlas Hradec Králové si zkrátka vzal Janovu horu „za svou“ a řada našich kmotřenců se rozrostla - Lada, Majka, Noemi, Ornela, Pohádka, Romeo, Sírius, Šemík, Tajga,Útes a Úpa, Vega , Záře a Žolík, Apolenka, Beduín, Cit, Divizna, Efekt, Grafit, Harmonie a Halka, Chronos, Chopok, Chorál a Ikona.
Čtěte také
Ne všichni koně zůstali v Krkonoších, některé naše kobylky ale už mají na farmě svá hříbata, a tak jsme křtili už i děti a vnoučata „našich“ koní. Jiní se vydali do světa a obstáli na výbornou, další slouží ve strážní službě národního parku.
Však Janova hora má od roku 1987 statut rozmnožovacího chovu a od roku 1997 je jedním ze zakládajících členů Asociace chovu huculských koní.
Snažíme se podpořit farmu, která v Krkonoších působí přes 40 let, a tak i poděkovat za úžasnou práci, kterou rodina Karbusických i celá jejich parta pro koně a pro Krkonoše dělají.
Na oplátku máme možnost natočit jedny z nejhezčích pořadů, vždycky se dozvědět spoustu zajímavého, vydat se do hor v sedle, anebo jen strávit den v horách - v té úžasné kulise koní a pastvin, v tisíci metrech nad mořem pod Černou skálou, Šeřínem a Mechovincem.
Související
-
„Azyloví“ koně mohou v Jízdárně Proruby v klidu dožít. Nejstaršímu Grifovi je 27 let
Už jste někdy byli u koně blíž než na deset metrů? Obdivujete tato ušlechtilá zvířata a říkáte si, jaké to asi je pohladit jejich hřívu nebo sednout do sedla?
-
Podkovářství není řemeslo, ale poslání. Když chcete udělat koni dobré „boty“, musíte být i psycholog
Dnes vám představíme zajímavého člověka a ještě zajímavější práci, kterou dělá celý svůj život a obdržel za ni i ocenění Mistr rukodělné výroby Královehradeckého kraje.
-
Některé rodinné tradice přetrvávají. Rodina Bohdaských se chovu koní věnuje už od 17. století
Rodina Bohdaských z Náchodska si svou lásku ke koním pěstuje už přibližně 400 let. Zkušenosti si především mužská část rodu předává z generace na generaci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.