Může očkování souviset s neplodností žen? MUDr. Pavel Kosina vyvrací různé mýty ohledně vakcinace

11. listopad 2024

Radioporadna Českého rozhlasu Hradec Králové je dnes zaměřena na očkování proti covidu, černému kašli či chřipce. To jsou viry, které se šíří republikou. Máme se očkovat? Co mohou vakcíny způsobit v našem těle. Nejsou rizikovější než prodělání nemoci? Pokusíme se vyvrátit mýty a zmapovat, které viry už letos společností prošly a které vlny jsou teprve před námi. 

Čtěte také

Naším hostem je primář Kliniky infekčních nemocí a vedoucí Očkovacího centra Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Pavel Kosina.

Je covid stále hrozba?
Covid je stále hrozba pro naše starší a nemocné spoluobčany. Byť ta současná čísla jsou v tuto chvíli o něco nižší a první vlnku máme za sebou, tak zcela jistě nějaká další přijde. A pro tu starší generaci to může být rizikovější.

Říkalo se, že covid útočí na naše slabá místa našeho těla, je to už dokázáno? Nebo se o této nemoci a jejích následcích stále hodně neví?
Myslím, že tam je jedno z největších množství údajů díky tomu, kolik toho onemocnění v populaci bylo. A ví se, že prodělaný covid zhoršuje například cukrovku, že kdo prodělá covid, má větší riziko nějakého srdečního onemocnění nebo manifestace srdečních problémů. Takže to není úplně snad jen o vlastním covidu, byť ten samozřejmě dělá také určité nepříjemné následky, především u starších osob.

Čtěte také

Očkování je možné již od dětského věku. Ale očkovaný jedinec stejně může mít nějaké drobné příznaky covidu.
Tady bych právě kladl důraz zejména na očkování těch starších nemocných, protože se jedná o to zabránit hospitalizaci, zabránit šíření nemocí.

Jaký je váš názor na testování?
Myslím, že má smysl se testovat pouze v některých vybraných situacích. A teď hovořím z pohledu zdravého nebo mladého člověka. Jestliže mám doma někoho, koho bych mohl významně ohrozit, to znamená manželku, babičku či dědečka, kteří jsou starší a já je nechci ohrozit, tak je asi dobré vědět, jestli mám covid nebo některou ze spoustu jiných respiračních nákaz.

Protože tím je pak vystavuji samozřejmě riziku nákazy. Ale nějaké plošné testování ve smyslu nachlazení, myslím, že význam nemá.

Co černý kašel. Na jak dlouho je nám tady prospěšné očkování?
Není určitě trvalé, málokteré očkování je obecně trvalé. Naše imunita si nepamatuje všechno. Ale myslím si, že na horizontu dalších 5 až 10 let můžete po očkování počítat s ochranou.

Čtěte také

Nemáte pocit, že tím, že zkušenost s touto nemocí stále ještě nemá tolik lidí, je tady tendence tuto nemoc trošku podceňovat?
Určitě. Na druhou stranu my jsme letos u nás na centru naočkovali největší počet vakcín za posledních mnoho let. Takže to povědomí se zlepšilo. A musíme si uvědomit, že zase i po mnoha letech jsou v naší republice úmrtí na černý kašel. Takže to musíme vrátit zase do co nejoptimálnější ochrany jak dětí, tak těch ostatních občanů.

Já jsem narazila i na informace, které se objevují zvláště na sociálních sítích. Naposledy třeba údaje o tom, že ženy, které se neočkovaly, mají častěji děti. Mohly by vakcíny souviset i s neplodností? Je to pravda nebo spekulace, co vy na to?
Je to čirá spekulace. A záplava informací, ke kterým se můžeme dostat, je vždy dvousečná. To znamená, že množství informací, které nejsou pravdivé a kolují ať na sociálních sítích nebo z různých zdrojů, je mnohonásobně větší než informace, které jsou vědecky podložené. Existují porovnávací studie pro lidi očkované a neočkované. A tohle to samozřejmě pouze spekulace a není tomu tak.

Pavel Kosina a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s primářem Kliniky infekčních nemocí a vedoucím Očkovacího centra Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Pavlem Kosinou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související