Migréna se od běžné bolesti hlavy liší řadou příznaků, které dokáží pacienta téměř vyřadit ze života

31. květen 2021

Výskyt bolestí hlavy se ve srovnání s obdobím před pandemií výrazně zvýšil. Lidé zažívají více migrén, tenzních bolestí hlavy, i ty spojené s koronavirem. Důvodů je hned několik - nepříznivé podmínky při práci z domova, až o 60 procent více času u obrazovky, stres, nedostatek pohybu, změny denního režimu, ale i vynechání návštěv lékaře. 

Čtěte také

MUDr. Zbyšek Pavelek, Ph.D. lékař z certifikovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Neurologické kliniky FN HK hovoří v naší radioporadně na téma: migréna a další bolesti hlavy nejen v době pandemie.

Přístup ke specializované péči usnadňuje českým pacientům od dubna nová online poradna s odborníky na bolesti hlavy.

S jakými bolestmi hlavy se lidé v současné době nejvíce setkávají? Jak je možné je od sebe odlišit?

Aktuálně se lidé setkávají nejčastěji s migrénou, tenzními bolestmi hlavy, nebo těmi, které jsou spojené s koronavirem. Tenzní bolesti hlavy se projevují tupým tlakem na obou stranách hlavy, jsou spíše nižší intenzity a často je vyřeší volně prodejné léky.

Čtěte také

Migréna se projevuje pulzující bolestí středně silné až silné intenzity, doprovázená citlivostí na světlo, zvuky, únavou či nevolností. Oba tyto typy bolestí hlavy mohou být spuštěny vlivem okolí nebo změnou v denním režimu.

Bolest hlavy u koronaviru se může z počátku zdát jako nástup migrény. Pacient běžně cítí pulzující až svíravou bolest se střední až silnou intenzitou. Při fyzické aktivitě nebo pohybu se bolest zhoršuje, stejně jako u migrény.

Doprovodnými příznaky jsou především ztráta čichu, chuti, slabost a bolest svalů kloubů. Tyto projevy mohou být často zaměnitelné za jiné nemoci, proto je potřeba svůj stav konzultovat s lékaři, například pomocí telemedicíny.

Co je to migréna, v čem toto onemocnění spočívá a jak se liší od jiných bolestí

Migréna je závažné neurologické onemocnění, které postihuje především populaci v nejproduktivnějším věku, mezi 18. a 60. rokem života. Rozhodně není jen tak nějakým „bolením hlavy". Jeho vliv na kvalitu života je zásadní. Představuje stálý problém, u kterého člověk nikdy neví, kdy mu překazí plány.

Čtěte také

Těm, kteří znají „jen" klasickou bolest hlavy, se těžko vysvětluje, jak moc odlišnou bolest pociťují migrenici. Migréna se od běžné bolesti hlavy odlišuje celou řadou dalších příznaků, které dokáží pacienta při akutním migrenózním stavu komplexně ochromit a vyřadit ze života. Vůlí je rozhodně nepřemůžete.

Projevuje se jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, často doprovázenou žaludeční nevolností a zvracením, přecitlivělostí na světlo a hluk, pocením, extrémní únavou až depresivními stavy. Výjimkou není ani zimnice, návaly horka, průjem a mžitky před očima.

Více informací o migréně se můžete dozvědět i na edukačním webu www.omigrene.cz.

Specializovaná péče pro lidi s migrénou

U migrény je třeba rozlišit léčbu akutní a léčbu preventivní, která v dnešní době dokáže zmínit počet i intenzitu záchvatů migrény. Klíčem k nalezení individuálního řešení migrény je aktivní přístup pacienta. Ten by měl o svém problému hovořit s rodinou a svým okolím, a hlavně pak se svým lékařem.

Čtěte také

Pokud se jedná o sekundární bolesti hlavy, lékař vždy vyhodnotí, s čím jsou bolesti hlavy spojené a následně se léči již konkrétní příčina. Každý pacient by měl tedy začít u svého praktického lékaře, s nímž svůj problém zkonzultuje, a on jej následně dle závažnosti onemocnění může doporučit k neurologovi či přímo na specializované pracoviště.

U migrény je třeba rozlišit léčbu akutní a léčbu preventivní, která v dnešní době dokáže zmínit počet i intenzitu záchvatů migrény. Klíčem k nalezení individuálního řešení migrény je aktivní přístup pacienta.

Pokud pacient z jakéhokoliv důvodu nemůže navštívit svého lékaře může také nově využít již zmiňované telemedicíny.

V České republice je nově dostupná nová specializovaná poradna na adrese www.linkaomigrene.cz. Lékaři zde do 48 hodin zodpoví dotazy pacienta, případně doporučí osobní návštěvu odborníka nebo specializovaného centra v blízkosti bydliště. Sestřička nabídne pacientovi rovnou i objednání.

Proč se problémy s bolestmi hlavy zhoršily?

V době pandemie se čas strávený u obrazovek počítače, telefonu nebo televize zvedl až o 60 procent. Lidé jsou vystaveni modrému záření z monitorů okolo 13 hodin denně. To může narušovat biologický rytmus a vést k poruchám spánku.

MUDr. Zbyšek Pavelek, Ph.D. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Lidé jsou nuceni přeměnit své domovy na kancelář, posilovnu, školu nebo školku pro děti. Spouštěčů bolestí hlavy a migrény se v této nové situaci objevuje mnoho. Tím spíše by měla být péče o tyto pacienty v současné době intenzivnější.

Celou radioporadnu s MUDr. Zbyškem Pavelkem, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související