Migréna se od běžné bolesti hlavy liší řadou příznaků, které dokáží pacienta téměř vyřadit ze života
Výskyt bolestí hlavy se ve srovnání s obdobím před pandemií výrazně zvýšil. Lidé zažívají více migrén, tenzních bolestí hlavy, i ty spojené s koronavirem. Důvodů je hned několik - nepříznivé podmínky při práci z domova, až o 60 procent více času u obrazovky, stres, nedostatek pohybu, změny denního režimu, ale i vynechání návštěv lékaře.
Čtěte také
MUDr. Zbyšek Pavelek, Ph.D. lékař z certifikovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Neurologické kliniky FN HK hovoří v naší radioporadně na téma: migréna a další bolesti hlavy nejen v době pandemie.
Přístup ke specializované péči usnadňuje českým pacientům od dubna nová online poradna s odborníky na bolesti hlavy.
S jakými bolestmi hlavy se lidé v současné době nejvíce setkávají? Jak je možné je od sebe odlišit?
Aktuálně se lidé setkávají nejčastěji s migrénou, tenzními bolestmi hlavy, nebo těmi, které jsou spojené s koronavirem. Tenzní bolesti hlavy se projevují tupým tlakem na obou stranách hlavy, jsou spíše nižší intenzity a často je vyřeší volně prodejné léky.
Čtěte také
Migréna se projevuje pulzující bolestí středně silné až silné intenzity, doprovázená citlivostí na světlo, zvuky, únavou či nevolností. Oba tyto typy bolestí hlavy mohou být spuštěny vlivem okolí nebo změnou v denním režimu.
Bolest hlavy u koronaviru se může z počátku zdát jako nástup migrény. Pacient běžně cítí pulzující až svíravou bolest se střední až silnou intenzitou. Při fyzické aktivitě nebo pohybu se bolest zhoršuje, stejně jako u migrény.
Doprovodnými příznaky jsou především ztráta čichu, chuti, slabost a bolest svalů kloubů. Tyto projevy mohou být často zaměnitelné za jiné nemoci, proto je potřeba svůj stav konzultovat s lékaři, například pomocí telemedicíny.
Co je to migréna, v čem toto onemocnění spočívá a jak se liší od jiných bolestí
Migréna je závažné neurologické onemocnění, které postihuje především populaci v nejproduktivnějším věku, mezi 18. a 60. rokem života. Rozhodně není jen tak nějakým „bolením hlavy". Jeho vliv na kvalitu života je zásadní. Představuje stálý problém, u kterého člověk nikdy neví, kdy mu překazí plány.
Čtěte také
Těm, kteří znají „jen" klasickou bolest hlavy, se těžko vysvětluje, jak moc odlišnou bolest pociťují migrenici. Migréna se od běžné bolesti hlavy odlišuje celou řadou dalších příznaků, které dokáží pacienta při akutním migrenózním stavu komplexně ochromit a vyřadit ze života. Vůlí je rozhodně nepřemůžete.
Projevuje se jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, často doprovázenou žaludeční nevolností a zvracením, přecitlivělostí na světlo a hluk, pocením, extrémní únavou až depresivními stavy. Výjimkou není ani zimnice, návaly horka, průjem a mžitky před očima.
Více informací o migréně se můžete dozvědět i na edukačním webu www.omigrene.cz.
Specializovaná péče pro lidi s migrénou
U migrény je třeba rozlišit léčbu akutní a léčbu preventivní, která v dnešní době dokáže zmínit počet i intenzitu záchvatů migrény. Klíčem k nalezení individuálního řešení migrény je aktivní přístup pacienta. Ten by měl o svém problému hovořit s rodinou a svým okolím, a hlavně pak se svým lékařem.
Čtěte také
Pokud se jedná o sekundární bolesti hlavy, lékař vždy vyhodnotí, s čím jsou bolesti hlavy spojené a následně se léči již konkrétní příčina. Každý pacient by měl tedy začít u svého praktického lékaře, s nímž svůj problém zkonzultuje, a on jej následně dle závažnosti onemocnění může doporučit k neurologovi či přímo na specializované pracoviště.
U migrény je třeba rozlišit léčbu akutní a léčbu preventivní, která v dnešní době dokáže zmínit počet i intenzitu záchvatů migrény. Klíčem k nalezení individuálního řešení migrény je aktivní přístup pacienta.
Pokud pacient z jakéhokoliv důvodu nemůže navštívit svého lékaře může také nově využít již zmiňované telemedicíny.
V České republice je nově dostupná nová specializovaná poradna na adrese www.linkaomigrene.cz. Lékaři zde do 48 hodin zodpoví dotazy pacienta, případně doporučí osobní návštěvu odborníka nebo specializovaného centra v blízkosti bydliště. Sestřička nabídne pacientovi rovnou i objednání.
Proč se problémy s bolestmi hlavy zhoršily?
V době pandemie se čas strávený u obrazovek počítače, telefonu nebo televize zvedl až o 60 procent. Lidé jsou vystaveni modrému záření z monitorů okolo 13 hodin denně. To může narušovat biologický rytmus a vést k poruchám spánku.
Lidé jsou nuceni přeměnit své domovy na kancelář, posilovnu, školu nebo školku pro děti. Spouštěčů bolestí hlavy a migrény se v této nové situaci objevuje mnoho. Tím spíše by měla být péče o tyto pacienty v současné době intenzivnější.
Celou radioporadnu s MUDr. Zbyškem Pavelkem, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Pocit závrati zažil snad každý z nás. Poruchy rovnováhy jsou v naší populaci častým problémem
MUDr. Maja Stříteská v naší radioporadně na téma: poruchy rovnováhy. Jaké mohou být příčiny závratí, jejich diagnostika a léčba.
-
Pokud vás trápí svalové napětí, neváhejte se svěřit lékaři. Vše se řeší snáz, když je zachyceno včas
Spasticita je stav zvýšeného svalového napětí. Jejími nejčastějšími příčinami jsou poškození míchy po úrazu, roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda či poranění mozku.
-
Když vás bolí hlava, měli byste se začít zajímat o své nohy. S čím vám pomůže podiatr?
MUDr. Miroslav Havrda hostem naší radioporadny na téma: správná péče o vaše nohy a chodidla. Nohy odrážejí vitalitu organismu, jak se cítí vaše nohy, tak se cítíte celkově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.