Flexibilní novela zákoníku práce chce zefektivnit pracovní proces a rozhýbat celý český pracovní trh
V radioporadně se zaměříme na pracovní právo. Pracovní trh se neustále vyvíjí a s ním i zákoník práce. Připravovaná flexi novela, jak z jejího názvu vyplývá, má trh zpružnit. Experti mluví o největších změnách za poslední dvě dekády. Některé novinky platí od srpna, další vstoupili v platnost v lednu.
Na propouštění bez udání důvodu a zaměstnávání dětí od 14 let by mělo dojít v dubnu. Pokud se tedy vládní koalice shodne, protože změn je opravdu hodně a dotknout se mají většiny lidí. Vše se pokusíme vysvětlit s právníkem JUDr. Martinem Zbořilem.
Peníze jsou vždy až na prvním místě. Tedy co se týče valorizace, došlo ke změnám, které se týkají minimální mzdy a tzv. zaručené mzdy.
JUDr. Martin Zbořil, právník
Začněme penězi, ty zajímají určitě také všechny. Novela se peněz týká, schválena byla valorizace mezd, koho se to týká?
Děkuji za dotaz na peníze, protože co si budeme říkat, peníze jsou vždy až na prvním místě. Tedy co se týče valorizace, došlo ke změnám, které se týkají minimální mzdy a tzv. zaručené mzdy. Abych to vysvětlil, v minulosti platila tzv. minimální mzda, která se zakotvovala pravidelně a byla stanovována poměrně složitým konsenzem.
Čtěte také
Od toho se ustoupilo právě touto novelou, že se stanovuje nově tzv. tarif, respektive koeficient, který do budoucna zjednoduší celý postup při stanovování minimální mzdy. To je, myslím, velký pokrok, který ztransparentní celý proces, protože minimální mzda je jedním z klíčových parametrů nejen v oblasti pracovního práva, ale i v oblasti civilního práva a podobně.
A co se týče zaručené mzdy, to je druhý zajímavý efekt, který přichází a platí to, že tato zaručená mzda byla zrušena pro soukromý sektor. Znamená to, že soukromý sektor, tím jsou míněni všichni mimo, řekněme, státních zaměstnanců, zjednodušeně řečeno, se dnes budou na pracovním trhu pohybovat ve volnějších podmínkách.
Strany si budou moci víceméně sjednávat své odměny, nemusí vycházet z těch tzv. zaručených mezd, které byly stanoveny pro konkrétní profese. Ale s tím, a na to chci upozornit, platí zásada zákazu nerovného zacházení.
Pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne, což je velmi důležité, tak si může sám určovat, jak bude do zaměstnání chodit.
JUDr. Martin Zbořil, právník
Tedy ve chvíli, kdy vaše mzda byla stanovena onou zaručenou mzdou, tak zaměstnavatel by i s těmi novými zaměstnanci prakticky v této podobě při dodržení této zásady, měl sjednat to samé, přestože je ta zaručená mzda zrušena. Aby právě dodržel ono rovné zacházení.
Čtěte také
Nakousnul jste rovné zacházení. Slyšela jsem, že by měly být zrušeny dohody o mlčenlivosti, o penězích, že se lidé budou moci ptát i za kolik pracují kolegové či kolegyně. Nevyvolá to spíše neshody na pracovištích?
Řeknu na rovinu, je to velké téma. Ale myslím si, že je v pořádku, že ho máme na stole, že se to řeší. Protože pokud chceme nastavit transparentní podmínky, často se hovoří například o znevýhodnění při odměňování žen. Takže si myslím, že jdeme správným směrem tím, že budeme mzdy víceméně odhalovat mezi sebou.
Samozřejmě to vyvolá určité pnutí, bezesporu. Ovšem podle mne je to velmi dobrý krok směrem k transparentnosti, k onomu rovnému zacházení. A nechť je tím primárním cílem samotná kvalita práce, nikoliv něco dalšího.
Čtěte také
Dalším tématem je samorozvržení pracovní doby zaměstnancem.
To je velmi zajímavá věc a tady platí, že pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem na tom dohodne, což je velmi důležité, jinak to možné pochopitelně není, tak si zaměstnanec prakticky může sám určovat, jak bude do zaměstnání chodit. A znamená to, že toto samorozvržení už neplatí pouze pro práci konanou třeba na dálku nebo u tzv. dohodářů.
Ale platí, a to je podstatné, i pro hlavní pracovní poměr. Tedy skutečně si můžete v rámci svých vlastních možností jako zaměstnanec volit, jak budete na pracoviště chodit. Platí nicméně, že musíte stejně tak dodržet některé základní podmínky, jako jsou přestávky, podoby práce a podobně.
Stejně jako flexibilní novela zákoníku práce, tak tohle je vlastně určitým způsobem flexibilní reakce na pracovní podmínky, které jsme vyzkoušeli třeba za covidu.
Celou radioporadnu o pracovní právu s právníkem JUDr. Martinem Zbořilem si můžete poslechnout v našem audioarchvu.
Související
-
Jak pamatuje pracovní právo na smlouvy, dohody a brigády? Odpovídá JUDr. Ivana Zbořilová
JUDr. Ivana Zbořilová v naší radioporadně na téma: pracovní právo a smlouvy, dohody, brigády.
-
Co je psáno, to je dáno. Všechny právní úkony spojené s nemovitostmi musí být vždy v písemné podobě
Právní radioporadna. Dnešní téma zní: darování, kupování, převody nemovitostí. Na co si dát pozor? Pozvání do studia přijal advokát JUDr. Martin Zbořil.
-
Dluhy v manželství vyřeší rozvod? Co je předmanželská smlouva a zúžené jmění manželů
JUDr. Martin Zbořil v naší radioporadně. Tentokrát na téma: dluhy v manželství. Vyřešíme je rozvodem? A co je předmanželská smlouva nebo zúžené jmění manželů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.