Závratě mohou ukazovat na vážnější zdravotní problém. Téma, o němž se moc nemluví
Točí se vám hlava, je vám slabo a jste malátní? S největší pravděpodobností tento pocit za chvíli zmizí a vše bude v pořádku. V některých případech však závrať nemusí být až tak nevinná. Lehká závrať při rychlém vstávání z postele nebo při pohledu z výšky není nic neobvyklého. Horší je, když se vám hlava zatočí i ve stoje a v klidu na pevné zemi.
Neurolog a rehabilitační lékař MUDr. Michal Bednář, PhD. v naší radioporadně na téma: poruchy rovnováhy a závratě.
Čtěte také
Závrať neboli vertigo se obvykle projevuje točením hlavy, které někdy doprovází i nevolnost nebo dokonce zvracení a hučení v uších. Většinou se nejedná o nic vážného, ale existují případy, kdy by motolice mohla ukazovat na zásadnější problém.
Ačkoli jsou závratě většinou vyšetřovány neurologem, nemusí jít nutně o problém neurologického rázu. Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin - z těch nejběžnějších jde o nadměrnou konzumaci alkoholu, kofeinu, nikotinu (také u abstinenčních příznaků), hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě a strachu.
Čtěte také
Závratě se objevují také v souvislosti s nízkým či vysokým tlakem, při migréně nebo při úpalu či úžehu. Zároveň mohou být symptomem velmi závažných onemocnění - cukrovka, anémie, zánět mozku, krvácení do mozku či roztroušená skleróza.
U spousty lidí se vyskytují takzvané psychogenní závratě spojené s nejrůznějšími fobiemi. Někomu se točí hlava v uzavřeném prostoru, jinému v otevřeném, někomu nedělají dobře třeba výšky.
Výskyt závratí stoupá s věkem
Vertigo je zjednodušeně iluze pohybu vlastního těla nebo okolí a pocit ztráty rovnováhy. Výskyt vertiga stoupá s věkem.
Existuje mnoho věcí, které by mohly způsobovat závratě, jako jsou třeba léky a dehydratace. Většina z nich je bezvýznamná a není třeba se jich obávat.
V některých situacích však může být závrať příznakem něčeho mnohem vážnějšího.
Když jsou závratě časté nebo trvají déle než několik minut
Podle odborníků krátké závratě nejčastěji spustí rychlá změna pohybu hlavy. V většině případů, zejména u mladších pacientů, se tento stav vyřeší sám. Pokud vás však točení hlavy provází neustále a trvá třeba i celé hodiny nebo ho doprovází zvonění v uších, či dojde ke zhoršení sluchu, mohlo by to být příznakem vážnější poruchy ucha nebo nediagnostikované migrény.
Vertigo může být někdy i příznakem mrtvice
Pokud se vám z ničeho nic začne točit hlava, motáte se a zároveň zaznamenáte další příznaky cévní mozkové příhody jako celková slabost, zvláště na jedné straně těla, náhlá silná bolest hlavy nebo potíže s mluvením, viděním, nebo při chůzi, měli byste urychleně navštívit lékaře.
Podobné příznaky mohou být také znamením jiných neurologických poruch, jako je třeba roztroušená skleróza.
Sečteno a podtrženo
Pokud vám závratě brání v běžném životě, raději se obraťte na lékaře. Pokud občas zažijete lehkou závrať nebo točení hlavy, nezmatkujte a raději vypijte sklenici vody. Většinou to zabere.
Celou radioporadnu s MUDr. Michalem Bednářem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Klinické studie jsou šancí, jak se dostat k moderní léčbě dříve, než začne být lék běžně používán
MUDr. Ladislav Pazdera z Vestra Clinics v Rychnově nad Kněžnou v naší radioporadně na téma: co jsou klinické studie a jak se jich zúčastnit? Jak vzniká nový lék?
-
Jóga s Veronikou, to je pohyb, dech a bytí. A při cvičení zažijete „příjemnou bolest“
Když se rozhodnu cvičit jógu, je nutné přistoupit i celkově na jiný životní styl, nebo si můžu vybrat jen něco, co mi vyhovuje? A pomůže mi jóga zhubnout?
-
Bolest hlavy netrápí jen vás. Trpí jí asi desetina populace. Co je a co není migréna? Jak jí čelit?
Migréna je chronické onemocnění charakteristické opakovanými bolestmi hlavy často doprovázenými řadou příznaků souvisejících s autonomní nervovou soustavou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.