Životnost zubního implantátu je závislá na zkušenostech operatéra, ale i na ústní hygieně člověka

13. květen 2024

Radioporadna o zubních implantátech. Jaké výhody mají implantáty oproti jiným řešením? Co nás v takovém případě čeká za zásah? Jaké typy implantátů existují? Může je mít úplně každý? A jak se o ně správně starat, aby nám co nejdéle vydržely? To vše probereme se zubní lékařkou Lenkou Vavřičkovou ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Implantáty jsou součástí stomatologie, na které se dají vydělat velké peníze. Možná si mnozí řeknou, proto je chce dělat každý, ne každý je ale dělá dobře.
To je určitě pravda, protože v současné době existuje mnoho implantologických systémů. Samozřejmě od těch nejlevnějších, až po ty dražší. Každý ten systém má své výhody i nevýhody, určitě záleží na zkušenosti lékaře, zvláště chirurga, který implantát vkládá. Implantáty mohou mít dlouhodobou nebo krátkodobou životnost právě v závislosti na zkušenostech operatéra.

Lenka Vavřičková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Co je na implantátu tak úžasného, že stojí desítky tisíc korun?
Úžasné je to, že nahradí ztracený zub. Ale samozřejmě má to i své úskalí, musí tam být dostatečně kvalitní kost v okolí. To se občas opomíjí, že všechny ostatní zuby by měly být v pořádku, neměly by tam být žádné kazy a pacient by měl pečlivě dodržovat ústní hygienu, která je v tomto případě velmi důležitá. Selhání implantátů bývá častější zejména v případech, když pacient nedodržuje ústní hygienu.

Zubní implantát se skládá ze dvou částí. Fixtura, titanový šroub, se zavede přímo do kosti. A posléze se na ni vyrábí protetická náhrada.
MUDr. Lenka Vavřičková ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové

Dá se jednoduše říci, co to vlastně ten implantát je?
Zubní implantát se skládá v podstatě ze dvou částí. Existuje část, které se říká v odborné mluvě fixtura, a tou je titanový šroub, který se zavede přímo do kosti. Tam se potom nějakou dobu usazuje a posléze se na ni vyrábí protetická náhrada, to znamená korunka, můstek nebo dokonce můžeme ošetřit i celé bezzubé čelisti. To už je tedy druhá část implantátu, to je část, kterou člověk reálně vidí v ústech.

Čtěte také

V současné době jsou technologické možnosti úplně někde jinde než před nějakými 20 lety, takže máme i implantáty celokeramické, ale ty se tolik nepoužívají. Nejvíce se používají ty s onou titanovou fixturou. takovým umělým zubním kořenem.

Jak to říkáte, tak mám pocit, že se jedná o obrovsky široké téma, kde je těch možností nespočet.
Neskutečně mnoho možností, jak onen implantát využít, jakým způsobem se implantát zavede. Jednou z nejvíce limitujících oblastí je nedostatek kosti. Pokud ta kost chybí, což bývá zejména v horní čelisti, tak se musí provádět další operace s náhradou kosti. I tady je těch možností opravdu velké množství.

Vstupní vyšetření je primární a nejdůležitější složkou. Lékař musí posoudit, zda je opravdu pro pacienta implantát vhodný.
MUDr. Lenka Vavřičková ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové

Zní to tedy dost bolestivě.
Všechno se dělá samozřejmě nejvíce v lokální anestezii. Jsou soukromé kliniky, kde používají i celkovou anestezii, ale vše se dá zvládnout v lokální anestezii.

Čtěte také

Jaká vyšetření čekají člověka, který se rozhodne, že chce řešit chybějící zub implantátem? Protože počáteční vyšetření je jistě velmi důležité pro samotné rozhodování o tom, jaký implantát bude zaveden.
Ano, máte naprostou pravdu, vyšetření je primární a nejdůležitější složkou. Protože lékař musí posoudit, zda je opravdu pro pacienta implantát vhodný. Ne pro každého je vhodný, ať už z důvodu celkového zdravotního stavu, nějakého onemocnění, nebo z důvodu věku. Nedá se implantovat příliš mladým jedincům, protože kost a čelist teprve roste.

Tedy i věk je určitě jedním z limitujících faktorů. I když samozřejmě tím, jak věda postupuje, tak těch limitů ubývá. A co je velmi důležité, to je posouzení stavu kosti, každý pacient musí v rámci vstupního vyšetření projít rentgenologickým vyšetřením. Děláme veliký rentgenový snímek, kterému říkáme ortopantomogram.

A úspěšnost zákroku je potom jaká?
Úspěšnost je velmi závislá na zkušenostech operatéra. Ale obecně můžeme říci, že úspěšnost je v současné době velmi vysoká.

Lenka Vavřičková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu ohledně zubních implantátů s MUDr. Lenkou Vavřičkovou ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související