Krokodýla mít doma asi nemůžete, je ale možné ho vidět, a také mu pomoci, ve dvorském safari parku

10. prosinec 2022 08:13

Krokodýl štítnatý, který je teď na seznamu adopčních zvířat, patří v přírodě mezi kriticky ohrožený druh a jen málo zoologických zahrad se jeho chovu věnuje. Například v Safari Parku Dvůr Králové čeká na svého nápadníka devatenáctiletá samice. A k dispozici má nově upravenou centrální nádrž se dvěma bazény.

Zoolog Pavel Moucha do království krokodýlů zavedl redaktorku Danu Voňkovou.

Když přijdete do dvorského safari parku dopoledne krátce před desátou a v Pavilonu Vodní světy bude ticho, uvidíte, jak dvoumetrová krokodýlí samička v bazénu „relaxuje“.

Čtěte také

Krokodýl štítnatý se podle nových zjištění vyskytuje především v západní Africe. Dává přednost mělkým vodním plochám v okolí deštných lesů. Žije převážně ve sladké vodě, někdy ho lze však potkat i ve vodě braktické. Obyčejně plave ponořen těsně pod hladinou vody. Měří 2,5 m, největší exempláře jsou dlouhé až 4,2 m.

Dospělá zvířata mají žlutohnědé zbarvení s velkými černými skvrnami, hlava je olivová s hnědými skvrnami. Mláďata jsou zelenošedá. Druhové jméno cataphractus poukazuje na šest řad šupin na zádech a v překladu znamená „oděný“ v brnění. Charakteristickým rysem tohoto druhu je štíhlý čenich, vysoko na něm jsou umístěny nosní dírky. Má extrémně silný stisk čelistí.

Když ztratí zub, naroste mu nový

Samci tohoto druhu jsou velice teritoriální a své území si hlídají před cizími samci. Vetřelce se obvykle snaží zastrašit vynořováním z vody a vystavováním těla. Dominantní samec má právo pářit se se všemi samicemi v jeho území.

Čtěte také

Pářící rituál probíhá tak, že samec se samicí začnou společně plavat okolo sebe a navzájem se dotýkat, samice někdy vybízí samce, aby ji následoval. Poté dojde k páření. Hnízda mohou měřit na výšku až 80 cm a na délku až 2 metry. Do nich samice naklade asi 20 velkých vajec.

Zhruba po 100 dnech se z vajec vyklubou mladí krokodýli a přivolají cvrlikáním matku, která hnízdo rozhrabe a začne pomáhat mláďatům do vody. Pohlavní dospělosti krokodýli štítnatí dosáhnou po 10 až 15 letech, v zajetí se dožívají 32 až 38 let.

Čtěte také

Potrava krokodýlů štítnatých se skládá především z ryb a jiných vodních živočichů. Oči a nosní dírky mají krokodýli umístěny vysoko na hlavě, což jim umožňuje při ponoru těla, dobře pozorovat kořist. Díky štíhlému tělu se mohou rychle pohybovat vodou a do tlamy chytit rybu na otevřené vodě, nebo také potravu hledat v úkrytech mezi kořeny spadlých stromů.

Poté, co byla shromážděna potřebná data, byl krokodýl štítnatý přeřazen mezi kriticky ohrožený druh. Je vystaven sílícímu tlaku rozpínající se lidské populace, spojeným s dalším úbytkem přirozeného prostředí. Na tyto problémy se nabaluje omezený lov pro maso a rybolov, který způsobuje úbytek kořisti krokodýlů.

Čtěte také

Dalším negativním jevem je občasné zabíjení krokodýlů omylem chycených v rybářských sítích. Krokodýl štítnatý je zapsán na seznam CITES I.

V současné době existuje snaha o obnovení zredukovaných populací a umělý odchov pro potřeby repatriace. Za lokalitu vhodnou pro repatriaci bylo zvoleno Pobřeží slonoviny a další chráněné oblasti na území západoafrických zemí. Tento záchranný program úzce spolupracuje s národním parkem na území Pobřeží slonoviny, který má zajistit přežití a ochranu nově sem dovezených jedinců.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související