Křečové žíly jsou po zubním kazu vůbec nejčastější chorobou, kterou lidstvo trpí, říká MUDr. Kašpar

8. červenec 2024

MUDr. Svatopluk Kašpar, Ph.D. z Centra žilní chirurgie je hostem naší radioporadny. Téma křečové žíly už jsme probírali, nicméně opakování je matkou moudrosti. Než se dostaneme k tomu, co s námi mohou křečové žíly udělat v létě, pojďme znovu připomenout a říci, že jde o jedno z nejčastějších onemocnění.

Oční lékaři nám říkají, že jim nikdo neunikne. Jak je to s křečovými žilami?
Křečové žíly skutečně patří k jednomu z nejčastějších onemocnění lidstva. Dá se říct, že po zubním kazu je to vůbec nejčastější choroba, kterou lidstvo trpí. To, že by nám pacienti neunikli, asi není úplně aktuální, nicméně onemocnění je to velice časté a v našich poradnách jsou tisíce pacientů.

Svatopluk Kašpar ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Příčinou je nezdravý životní styl? Říká se, že s přibývajícím věkem přicházejí právě křečové žíly.
Nejdůležitější příčinou je dědičnost. Pakliže měl jeden z rodičů křečové žíly, pak šance na jejich dědění je poměrně velká, zvláště u žen, pokud měli oba rodiče křečové žíly. Pak je zhruba v 90 procentech jisté, že jejich potomek ty křečové žíly bude mít také. Dědičnost je tedy úplně nejdůležitější.

Ke zhoršení stavu dochází nejen vlivem vyšší okolní teploty, ale také v důsledku cestování a přechodných změn životního stylu.
MUDr. Svatopluk Kašpar, Ph.D. z Centra žilní chirurgie

Samozřejmě současný životní styl, sedavý způsob života, práce vsedě, to vše velmi nahrává vzniku křečových žil. Stejně tak obezita, hormony a podobně, ale ta dědičnost je jednoznačně nejdůležitější.

Čtěte také

Je tedy pravda, že čím je člověk starší, tím větší pravděpodobnost, že se křečové žíly objeví?
Ano, je to tak. Samozřejmě s přibývajícím věkem se výskyt tohoto onemocnění v populaci zvyšuje. Pacientů nad 70 let je zhruba 50 procent a 60 procent všech lidí je tím postiženo.

Obezita má jaký vliv?
Obezita má pochopitelně velký vliv, i když to není jediný faktor. Ale významně zhoršuje průběh onemocnění a případné komplikace.

Horké počasí má také vliv na kvalitu našich křečových žil. Více se objevují a dávají o sobě vědět.
Ano, jednoznačně. V letním období se často výrazně stupňují typické příznaky chronické žilní nedostatečnosti. Těmi jsou především otoky dolních končetin, pocity těžkých nohou, napětí v nohách, ale i bolest.

Čtěte také

Ke zhoršení stavu dochází nejen vlivem vyšší okolní teploty, ale také v důsledku cestování a přechodných změn životního stylu, které jsou vždy s cestováním spojeny.

V horkém létě, při dlouhých cestách, v dopravních prostředcích či při dlouhém stání před různými kulturními pamětihodnostmi naše nohy postupně těžknou, stávají se namáhavějšími. Nepříjemné pocity přerůstají v opravdovou bolest, která nás pak omezuje v dalších aktivitách.

Celou radioporadnu o křečových žílách s MUDr. Svatoplukem Kašparem z Centra žilní chirurgie si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.