Koronavirus ovlivňuje i aktuální sklizeň pozdních odrůd ovoce. Farmářům rostou náklady
Narůstající počet případů koronaviru ovlivňuje i sezónní zemědělce. Dotýká se i sadařů, kterým stále ještě neskončila sklizeň letošní úrody pozdních druhů ovoce - například jablek nebo hrušek. Podle předsedy České ovocnářské unie Martina Ludvíka se komplikace objevují u sadařů napříč celou Českou republikou.
Čtěte také
„Situace kolem koronaviru především prodražuje celou sklizeň. Protože je tam povinné testování pracovníků. V řadě podniků musely být vytvořeny skupinky tak, aby se nepotkávaly. Tedy je to složitější na organizaci sklizně. Pracovníci v některých podnicích chybí, jinde je situace lepší. A vše nám trošku komplikuje i počasí, které maličko sklizeň zpožďuje."
Když se prodraží sklizeň, tak to tím pádem také prodraží koncovou cenu ovoce na pultech obchodů. Dá se odhadnout o kolik?
„To je těžké říci. My se musíme řídit cenou na evropském trhu. Úplně to ale nejsme schopni promítnout do konečných cen. Bude záležet, jak se to bude vyvíjet. Samozřejmě v letním období byly velmi vysoké ceny."
„V současné době, logicky, v době sklizně ceny klesají. Pokud jsou někde jablka drahá, tak je možnost dojet si přímo na farmu k pěstitelům. Tam se cena pohybuje kolem 20 až 25 korun za kilogram."
Jaký je zájem zákazníků nakupovat přímo od farmářů v této době?
Čtěte také
„Myslím si, že zájem o farmářské produkty určitě je. Je to možná způsobeno i tím, že na řadě míst nebyla na zahrádkách také příliš dobrá úroda. Nebo i horší kvalita po letošním deštivém roce. A cítíme také zájem některých lidí se trošku více předzásobit. Lidé si koupí trochu více než je obvyklé. Ale to je skoro zbytečné, protože čeští ovocnáři budou minimálně následující půlrok ve svých prodejnách letošní úrodu nabízet."
„Jsem přesvědčen, že ceny v oněch farmářských prodejnách se nijak výrazně nahoru hýbat nebudou. A je to tam dobře uskladněno, takže není důvod k nějakému nadměrnému nakupování. Ale určitě je to dobrá cesta. Na farmě se také nepohybuje mnoho lidí, takže je to i bezpečnější, než v obchodních řetězcích," dodává předseda České ovocnářské unie Martin Ludvík.
S tím, že kvalita českých jablek od domácích sadařů, je velmi dobrá.
Související
-
Ceny jablek v srpnu rekordně vzrostly, podle ovocnářů ale v nejbližších dnech zase výrazně zlevní
Podle dat Českého statistického úřadu chtěli obchodníci na začátku září za kilo jablek průměrně kolem padesáti korun, což meziročně představovalo nárůst o 66 procent.
-
Sadaři budou mít problém sehnat pracovníky na sklizeň ovoce. I to rozhodne o jeho ceně na pultech
O tom, jestli bude v obchodech dost ovoce a kolik za něj zaplatíme, nerozhoduje jen to, kolik jablek nebo hrušek se urodí. Úrodu totiž musí také někdo sklidit.
-
Ovoce v sadech na Náchodsku budou už za několik let sklízet roboti
Zemědělci po celé republice si dlouhodobě stěžují na nedostatek zaměstnanců. Ti chybí nejen během sklizní, ale i mimo sezónu, kdy je například potřeba stromy prořezávat.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kreml hledá příležitost k vycouvání z války. Čeká na změnu na Západě, míní ruský expert na tajné služby
-
ONLINE: AC Sparta Praha - Aris Limassol 0:0. Letenští vstupují do hlavní fáze Evropské ligy
-
Pro ruskou flotilu už není bezpečná žádná část Černého moře, píše The Wall Street Journal
-
Zoo Praha přišla o medvědici Bertu. Dvacetiletou samici utratila kvůli neléčitelnému onemocnění