Začala hlavní sezóna sklizně jablek a hrušek. Ovocnářům ale chybí sezónní dělníci

10. září 2020 09:07

Horší úroda jablek i hrušek, a nedostatek sezónních pracovníků na jejich sklizeň. Právě tak vypadá podle Ovocnářské unie aktuální situace na většině míst republiky. Platí to i pro zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku, kde začala hlavní sezóna sklizně ovoce. Českých brigádníků je stále málo a cizince omezují opatření související s koronavirem.

Ovocný sad nedaleko České Skalice na Náchodsku. Několik žen tady právě sklízí jablka, jde o kmenové zaměstnankyně družstva.
„Jedničky budete dávat do plachetkové nádoby a dvojky do černého vědra."

Čtěte také

Takhle skupina musí být ale oddělená od sezónních pracovníků, převážně cizinců. Důvodů je podle vedoucího závodu Jiřího Fišera několik. Kromě rozdílné pracovní doby jde hlavně o hygienické opatření.
„Nově příchozí pracovníci z Ukrajiny musí být v jakési pracovní karanténě."

Cizinci sice mají negativní test na nový typ koronaviru, přesto pracují odděleně, pár desítek nebo stovek metrů od ostatních.

Vedení družstva tím reaguje na nařízení hygieniků.
„Tady je skupina šesti lidí, kteří přicestovali minulý týden. Pracují samostatně bez kontaktu s našimi pracovníky."

Začala hlavní sezóna sklizně jablek a hrušek. Zemědělskému družstvu Dolany ale chybí pracovníci

I kvůli takovým omezením je sezónních pracovníků za zahraničí málo. Momentálně sklízí jablka a hrušky zhruba pět desítek lidí, zapotřebí by jich bylo dvojnásobek.

Čtěte také

Mezi Čechy je zájem větší než v minulých letech, důkazem je třeba i telefonát přímo uprostřed sadu. Jiří Fišer v něm reaguje na zájem nového českého brigádníka.
„Jestli si troufnete na takové směny a na práci šest dní v týdnu, můžete nastoupit už zítra."

Jenže často jde o seniory nebo lidi, kteří na fyzicky náročnou celodenní práci nejsou zvyklí. Říká to skupinářka Kateřina Radecká.
„Oni si vůbec nedokáží představit podmínky v kterých budou pracovat. Je to o mokru a zimě i dalších věcech, které prostě jinde nejsou."

Takoví brigádníci pak často končí po pár dnech, nebo dokonce během několika hodin. Když už zůstanou, zdaleka se výkonností nevyrovnají ostatním.
Ti nejlepší sběrači jsou přitom schopni si za jednu zhruba dvanáctihodinovou směnu vydělat 1 600 korun.

Spustit audio

Související