Díky atmosféře s minimem kyslíku může ovoce ve skladech ZD Dolany vydržet i několik let
Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku každoročně dodá na tuzemský trh tisíce tun ovoce. Aktuálně jdou na odbyt především různé odrůdy hrušek a jablek. Úroda je přitom už několik měsíců sklizená, ovocnáři ji uchovávají ve speciálních skladovacích halách s minimem kyslíku.
500 korun za to, že se v práci nedotknete cigaret. Zemědělské družstvo Dolany fandí nekuřákům
Normální je nekouřit. Tohle známé heslo platí v Zemědělském družstvu Dolany na Náchodsku dvojnásobně. Zaměstnanci, kteří nekouří, totiž dostávají každý měsíc odměnu k výplatě. Nedávno se zvýšila na 500 korun. Reportér Václav Plecháček se zajímal o podrobnosti.
Spolu s vedoucím Zemědělského družstva Dolany Jiřím Fišerem stojíme uprostřed velké chodby a po stranách jsou chladící boxy. Je tu uskladněná podstatná část letošní sklizně jablek.
„Ano, zaskladnili jsme asi pět tisíc tun ovoce. V tuto chvíli zbývají ještě asi čtyři tisíce tun k vyskladnění. A většina je ve speciálních boxech bez přístupu kyslíku. Jablka v nich vydrží o něco déle."
Na velkých dveřích chladicího boxu je uvedeno: atmosféra bez kyslíku - nebezpečí ohrožení života. Box neotvírat. Uzavřeno 12. září 2018.
„V normální atmosféře bývá 20 až 21 procent kyslíku. A zrání podzimních odrůd jablek probíhá při této atmosféře zhruba týdny, zimních odrůd potom několik měsíců. A my jsme schopni snížením procent kyslíku v atmosféře na 1 až 2 procenta, prodloužit to skladování řádově o další měsíce, možná dokonce až roky. Ale samozřejmě skladujeme jen do konce června či července, prostě do nové sklizně," vysvětluje Jiří Fišer.
Speciální prořezový stroj pomáhá ovocnářům v sadech v Dolanech na Náchodsku
Všichni, kdo mají zahradu, už se do toho naplno pustili. Sekají, plejí, sází. U ovocnářů v Zemědělském družstvu Dolany na Náchodsku teď vrcholí zimní řez stromů. Letos k tomu nově využívají také speciální mechanickou žací lištu.
Na žádných dvěřích však není uvedena teplota, která se nachází uvnitř boxů. Kolik je tam stupňů Celsia?
„Záleží na odrůdě a druhu ovoce. Pro zajímavost hrušky například skladujeme při teplotě mínus jeden stupeň, jablka většinou při dvou stupních."
V třídírně se ovoce dostává přímo do bedýnek a následuje distribuce do obchodů.
„Jde nejen o třídící linku, ale současně balící. Protože na konci jsou opravdu již kartony nebo přepravky, do kterých je ovoce umístěno," uzavírá rozhovor Jiří Fišer.
Související
-
Ing. Jiří Fischer, vedoucí závodu ZD Dolany, vám poví proč...
Radioporadna - Ing. Jiří Fischer, vedoucí závodu ZD Dolany, vám poví proč jíst české ovoce - Zajímavá osobnost je hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králo...
-
Kolik višní, tolik třešní? V Dolanech na Náchodsku sklízí...
V sadech Zemědělského družstva Dolany na Náchodsku začala sklizeň višní. Úroda tohoto ovoce je zhruba o polovinu menší než v minulých letech, pro ovocnáře je navíc ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska