Karlova Koruna architekta Santiniho nese své jméno na počest korunovace Karla VI. za českého krále

21. červen 2024

Vypravíme se do Chlumce nad Cidlinou na zámek, který patří už po staletí rodu Kinských. V minulém roce si zámek připomněl 300. výročí dokončení barokní stavby z dílny Jana Blažeje Santiniho Eichela, která dostala jméno Karlova Koruna. Před prázdninami vás přijeli osobně pozvat zámecký pán Francesco Kinský dal Borgo a Martina Kubešová, ředitelka kulturních památek rodu Kinských.

Zámek Karlova Koruna jste veřejnosti letos opět otevřeli veřejnosti už v dubnu. Chodí lidé?
Francesco Kinský dal Borgo: Zatím ano. Jsme po tříleté opravě a obnově nejen zámeckých prostor, ale hlavně konírny, jízdárny a kočárovny. Máme novou pokladnu, takže to sami teprve vlastně celé vstřebáváme. Pro nás to je samozřejmě velká věc, budovy jsou opravené a přístupné veřejnosti v rámci nového prohlídkového okruhu.
Martina Kubešová: Je to pecka.

Studoval jsem v Holandsku a pracoval v Bruselu. Ve finále je přirozené, že jsem skončil tady a starám se o rodinný majetek.
Francesco Kinský dal Borgo, hrabě

V minulém roce jste slavili 300 let od stavby zámku v Chlumci nad Cidlinou. Můžeme jen stručně připomenout jeho historii?
Francesco Kinský dal Borgo: Chlumecký zámek byl postaven vlastně úplně znovu, protože Františku Ferdinandovi Kinských nestačil původní vodní hrad, který byl ve městě. Připomínám, on získal velice významný titul, byl to nejvyšší lovčí a kancléř českého království, takže potřeboval reprezentativní sídlo. Proto zvolil Santiniho jako významného architekta té doby. A Santini měl jeden požadavek, aby onu zakázku vzal. Říkal, chci udělat takový zámek, který bude vidět zdaleka, bude dominovat krajině. Proto uměle částečně navýšili kopec, je to jediný kopec na Chlumecku, a na něm postavili zámek.

Čtěte také

Karlova Koruna opravdu sedí v krajině jako královská koruna, je to nádhera.
Francesco Kinský dal Borgo: Za tři roky, v letech 1721 až 1723 vybudovali krásný, chlumecký zámek.

Jak se vlastně vaše rodina ocitla v Itálii? Protože vy jste se narodil v Pise, jste Ital, vyrůstal jste v Toskánsku.
Francesco Kinský dal Borgo: Úplně jednoduše, protože dědeček Norbert se oženil s mojí babičkou, Annou Marií dal Borgo Netolickou. A svatba se konala v Itálii v roce 1948. Dědeček skočil na poslední vlak, než zavřeli Československé hranice. Odjížděl s myšlenkou, že se ožení a vrátí se, rodina bude normálně pokračovat v Čechách. Ale to se nestalo a zůstal v Itálii. To je důvod, proč se můj otec a strýc narodili v Itálii. Potom pro ně nastala velká výzva po Sametové revoluci při restitucích přebrat zdejší majetek a dát ho do pořádku.

Takže česky jste se naučil až tady?
Francesco Kinský dal Borgo: Ano. Stabilně žiji v Čechách od roku 2012.

Dokončujeme oprava historického kočáru rodiny Kinských. Chceme ho předvést při Velké pardubické a pak bude vystaven na zámku.
Martina Kubešová, ředitelka kulturních památek rodu Kinských

Když jste odcházel z rodné Itálie, opouštěl vlastně svůj domov a šel do neznámého prostředí, do Chlumce nad Cidlinou, bylo to těžké rozhodování?
Francesco Kinský dal Borgo: Nebylo. Já jsem už předtím opustil rodný dům, abych mohl studovat v Holandsku, takže jsem moc neplakal. Mě to bavilo. Šel jsem do světa, vždy jsem rád cestoval. Nikdo jsem toho nelitoval. Studoval jsem v Holandsku, pak jsem pracoval v Bruselu. A ve finále bylo docela přirozené, že jsem skončil tady. Jak mi řekl jeden z mých nejlepších kamarádů, proč budeš pracovat pro někoho, pojď se starat o to, co máš, a neváhej. Tak jsem se začal věnovat rodinnému majetku, ale musím říci, že na to nejsem sám. Bratranec se odstěhoval do Čech už o rok dříve, táta a strýc pracují stále aktivně ve firmě, takže jsme čtyři v představenstvu. Vždy se snažíme najít konsenzus i s našimi řediteli.

Francesco Kinský, spolumajitel zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Zámek přímo pro rod Kinských postavil Jan Blažej Santini

Není to totiž jen chlumecký zámek, ale také hrad Kost.
Francesco Kinský dal Borgo: Ano, staráme se také o hrad Kost.

Čtěte také

Proč vlastně dostal chlumecký zámek jméno Karlova Koruna?
Francesco Kinský dal Borgo: Byl tak pojmenován na počest korunovace císaře Karla VI. za českého krále. 5. září 1723 arcibiskup František Ferdinand Khuenburg ve Svatovítském chrámu v Praze vsadil svatováclavskou korunu na hlavu císaře Karla VI. O tři dny později tutéž poctu přijala jeho choť Alžběta Kristýna.

Nedávno jste za obnovu zámeckého areálu dostali také od Královéhradeckého kraje krásné ocenění, Hereditas obligat, tedy Dědictví zavazuje. Co pro vás tato cena znamená?
Martina Kubešová: Doslova přesně to, co má ona cena ve svém názvu. Myslím si, že naprosto oprávněně a zaslouženě si rodina Kinských ocenění odnesla, minulý týden jsme ji přebírali v Rychnově nad Kněžnou, jelikož celá oprava zámeckého areálu proběhla velmi citlivě a efektivně. Zachovali jsme původní vzhled a původní prvky, ale zároveň jsme vrátili život do toho areálu. Smyslem je samozřejmě mít tu památku stále živou, nejen ji opravit, ale aby byla funkční. Takže pro nás to bylo velké vítězství a moc to Kinským přeji.

Čtěte také

Blahopřeji k tomuto krásnému ocenění. Když jste říkala, že jste vrátili do areálu život, tak si vzpomínám, že jste do zámecké historické konírny chtěli vrátit i koně. Povedlo se to?
Martina Kubešová: Ano, jsou tam. Dokonce tam běhají přímo chlumečtí plaváci neboli plemeno Kinských. Jsou to oživlé stáje, do kterých se má návštěvník možnost podívat. Dále tam probíhá prezentace, interaktivní výstava o historii koní v Chlumci nad Cidlinou.

Jezdíte, Francesco, na koních?
Francesco Kinský dal Borgo: Ano, jezdím na koních, na parforsní hony, je to můj koníček. Ale nemám svého vlastního koně, protože se přiznám, zatím na to nemám čas. Takže si vždy koně pronajmu na tu konkrétní akci. A jsme moc rádi, že se koně do zámku vrátili.
Martina Kubešová: I já jsem za to moc ráda, protože jsem Pardubák. A povedla se i krásná spolupráce se slavnou Velkou pardubickou, kdy u nás na zámku už druhým rokem proběhne losování čísel koní na tento slavný dostih. A ještě bych zmínila jednu věc v souvislosti s koňmi, velkou novinkou je, že se letos dokončí oprava historického kočáru ve vlastnictví rodiny Kinských. Je to exkluzivní kočár, který chceme právě při Velké pardubické předvést. A kočár potom bude vystavený na zámku Karlova Koruna od příštího roku.

Karlova Koruna
je zámek patřící k nejvýznamnějším barokním stavbám v Česku. Stojí na návrší Chlumec v západní části města Chlumec nad Cidlinou. V prostorách zámku je interiérová expozice seznamující s dějinami rodu Kinských v portrétech a chovem koní Kinských - chlumeckých plaváků.

Francesco Kinský dal Borgo: Snažíme se vrátit nejen budovy do dobrého stavu, ale hlavně ten život. Pořádáme na zámku mnoho nejrůznějších akcí, první, na co se můžete těšit, je 27. července Den princů a princezen, což je zajímavé hlavně pro děti. A pak 25. srpna pořádáme food festival. To bude dobré jídlo v nově rekonstruované jízdárně. Na konci listopadu máme vánoční trhy a pak 9. prosince vánoční koncert. A na hradě Kost budeme mít během celých velkých letních prázdnin opět rytířský turnaj. A plánujeme i noční prohlídky. Můžete se podívat na naše webové stránky nebo facebookový profil hradu Kost nebo zámku Karlova Koruna a tam zjistíte všichni novinky.

Martina Kubešová a Francesco Kinský dal Borgo ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Našimi hosty byli Francesco Kinský dal Borgo z chlumeckého zámku Karlova Koruna a také Martina Kubešová, ředitelka kulturních památek rodu Kinských. Moc děkuji za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související