Jak vypadá takový předvánoční úklid na zámku Hrádek u Nechanic? Úplně jinak, než u vás doma

12. prosinec 2021 08:13

Předvánoční úklid čeká každou hospodyňku. A to nejen v bytech a chalupách, ale třeba i na zámku. Na Hrádku u Nechanic na to mají hned několik lidí. I když práce začaly letos kvůli dřívějšímu uzavření památky dřív, není takový úklid žádná legrace.

Představte si, že máte desítky pokojů, všude parkety, vyřezávané skříně, židle a stoly, ale i stěny či stropy. A to všechno čistíte štětečkem. Ani to ale není zdaleka všechno.

Čtěte také

Petr Nosek, správce depozitáře na zámku Hrádek u Nechanic, nás provází zámkem, který vypadá úplně jinak než v běžné turistické sezóně. „Jsme právě ve Zlatém sále. Teď se vše uklízí a zazimovává. To znamená, že se musí vysát veškeré čalounění a zkontrolovat nábytek. Potom vyčistit řezby, aby tam nebyl přes zimu prach.“

„Pak se vše přikryje takovými útulnými návleky, aby měl nábytek přes zimu své pohodlí, vysvětluje s úsměvem Petr Nosek.

Čtěte také

Helena Svobodová drží v rukou vysavač. „Tahle místnost mi zabere tak půl dne, než jsem hotová. Je to úplně něco jiného než doma.

Když si projdeme všechny místnosti, tak úklid se týká všech židlí a nábytku i obložení na stěnách. Hrádek u Nechanic je nakonec známý svojí zdobností. „Na Hrádku jsou v podstatě jedny z nejhonosnějších interiérů u nás. Ale proto jsou také jedny z nejcitlivějších. Protože dřevo samozřejmě trpí různými neduhy a musí se pravidelně kontrolovat.

Jak vypadá takový předvánoční úklid na zámku Hrádek u Nechanic?

„Výkyvy teplot v expozici jsou, takže jde o takovou dennodenní a mravenčí práci, ale bez preventivní péče o mobiliární fond bychom tady za chvíli neměli pravděpodobně co vystavovat.

Čtěte také

Zatímco na jiných památkách konzervují na zimu kromě nábytku třeba i podlahy, tady k tomu ještě počítají i krásné obložení stěn. „Obložení stěn se musí po každé sezóně také důkladně očistit. Ale není to naše vymoženost, přesně takto se postupovalo už za bývalých majitelů zámku.

„Po odjezdu hraběcí rodiny se muselo vše vyčistit, na veškerý nábytek byly umístěny návleky, které postupně obnovujeme. A oni šli dokonce až tak daleko, že i na klikách měli takové návleky z kůže, aby se neohmataly, dodává Petr Nosek.

Zámek Hrádek u Nechanic je přes zimu pro návštěvníky uzavřený. Prohlédnout si jej budou moci opět na jaře příštího roku.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související