I z kosení se může stát radost a relaxační aktivita. Správa KRNAP pořádá kurz sečení louky kosou
Některé krkonošské louky jsou tak strmé, že se na ně mechanizace k posečení vysoké trávy nedostane. Je potřeba vzít do ruky kosu, což není jen tak. Musí být správně naklepaná a také se s ní musí umět správně zacházet.
Čtěte také
Právě teď nastal čas pravidelné senoseče a Správa Krkonošského národního parku proto pořádá kurz pro všechny, kteří se s vysokou trávou chtějí vypořádat tradičním způsobem.
Kosa, prastarý nástroj. V horském terénu konkuruje i těm nejlepším sekačkám. Co na to sekáči Standa Březina a Jirka Trkal? „Zakoupil jsem louku, která byla hodně zpustlá a sekáním a pasením se na ní obnovily některé druhy rostlin, které tam už vůbec nerostly. Zvonky, kopretiny, ocúny.“
„Správně nastavená kosa znamená, že z kosení se může stát i radost a relaxační aktivita. Když si koupíte kosu, tak její ostří, než ho začnete brousit, tak ho musíte ztenčit. Ona to není úplně jednoduchá záležitost.“
A mistr v naklepávání kosy Dan Mikušík doplňuje. „Kladívko klouže po ostří a tím třením vytahuje onu ocel. Kdybychom jenom bouchali do kosy, tak ocel by měla tendenci se vytáhnout do všech směrů a kosa by se časem začala vlnit. My chceme, aby se to vytáhlo do tenkého ostří. A na to je speciálně upravené kladívko pro naklepávání kosy s krásně vyhlazenou ploškou.“
Čtěte také
Sedne se obkročmo na kozlíka a nasadíme na babku. „Babka je ona kovadlinka, která je do kozlíku zasazena.“
Kladívko se pohybuje směrem k sobě. „Tohle bylo závěrečné zahlazení a srovnání toho, co se naklepe. Tím se ještě vytvrdí ostří úplně u konce a ještě získá větší životnost.“
Máte také svou louku? „Mám svoji louku, která má asi půl hektaru. S tou kosou se člověk vydrápe i na velice strmý svah. A také tam se kosí poměrně dobře, protože gravitace nám pomáhá s tou posečenou trávou.“
Vlastnoručně si naklepat kosu a naučit se kosit co nejlépe, k tomu se stačí přihlásit na Správě Krkonošského národního parku ve Vrchlabí a v sobotu 3. června ráno vyrazit s lektory, kosou a hráběmi směr Valteřice.
Související
-
Pastva na loukách se stala součástí péče o významné botanické lokality Krkonoš. Začíná další sezóna
Ovce, kozy, skot i koně pomáhají na čtyřech desítkách lučních lokalit v Krkonoších. Díky nim a související péči hospodářů se na louky vrací například endemické druh.
-
Orchidejové louky v Krkonoších jsou v péči odborníků. Ti do vzácných lokalit vyráží s hráběmi
Botanici, lektoři a další pracovníci Krkonošského národního parku vyráží na vzácné louky, kde za pár týdnů začnou kvést orchideje. Jenže je potřeba tyto lokality připravit.
-
Sekání luk je v plném proudu. Myslivci na Vrchlabsku zachraňují mláďata ukrytá ve vysoké trávě
Vysoká tráva mizi z luk. Neznamená to spoustu práce jen pro zemědělce, ale i pro myslivce. Ti se snaží z trávy zachránit mláďata. Jak? To zjišťovala Kateřina Kohoutová.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
České zadlužení je proti Řecku nic. Investujte do zelené ekonomiky, radí manažerka rozvojové banky
-
Univerzita prodala pozemky za 400 milionů. Získala je firma bez peněz, obchod řídil rektorův známý
-
Ambice Zelené dohody v inovacích naplňovány nejsou. Je třeba ji vnímat jako příležitost, myslí si Fiala
-
Vláda Progresivního Slovenska je nepravděpodobná. ‚Pro mnohé strany je strašákem,‘ vysvětluje analytik