Správa Krkonošského národního parku vyzývá k boji proti invazivnímu druhu, lupině mnoholisté
V Krkonoších se šíří lupina mnoholistá. Tato rostlina, známá také jako vlčí bob, právě kvete a rozšiřuje se. Jedná se ale o invazivní rostlinný druh a pro luční druhy rostlin představuje velké nebezpečí. Proto Správa Krkonošského národního parku vyzývá k její likvidaci. Co mohou hospodáři a lidé udělat? To zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.
Čtěte také
Lupina kvete už zhruba asi měsíc a právě teď začínají její semena pomalu dozrávat. Tato rostlina má bohatá květenství plodící velké množství semen s vysokou klíčivostí. A v tom je právě ten problém. Dospělé rostliny jsou mohutné a vytváří rozsáhlé porosty.
V symbióze s hlízovými bakteriemi potom dokáží obohacovat půdu o dusík, čímž mění živinové poměry v půdě, které prospívají například kopřivě nebo šťovíku.
Lupina se jako invazivní rostlinný druh snadno šíří a hodně jí přibývá. A nemá v našich nejvyšších horách přirozené nepřátele. Protože se vyskytuje i na krkonošských loukách, tak stále víc vytlačuje původní horské vzácné luční druhy. Těch proto naopak ubývá.
Kdo a jak může pomoci s likvidací lupiny?
Čtěte také
Pracovníci Správy Krkonošského národního parku pochopitelně tuto rostlinu sekají, ale je opravdu natolik rozšířená a šíří se dál, že není v jejich silách posekat ji na všech lokalitách. Pomoci tedy mohou jak vlastníci luk, tak i hospodáři. Je ale zapotřebí se do likvidace pustit dokud rostlina kvete.
Pomoci ovšem mohou i turisté. Lupina je totiž na první pohled krásná rostlina a tak správa národního parku apeluje na návštěvníky, ať si klidně natrhají velké a bohaté kytice a odnesou si je domů.
Pozor ale na odkvetlou lupinu. Protože v tom případě ji lidé utrhnout s již zrajícími semeny, které mohou při transportu vypadnout a to by naopak zdejší horské flóře ublížilo.
Čtěte také
Ohrožují horské luční druhy ještě nějaké další invazivní rostliny?
Určitě, najdeme jich tady na horách několik. Jde například o šťovík alpský nebo křídlatku či netýkavku. Známý je také bolševník. Šířením invazivních rostlin jsou postiženy zejména horské louky a pastviny. A také místa, která leží v ústraní. Tedy kde nikdo nežije a mnoho osob tudy neprojde.
Likvidace invazivních druhů rostlin je dlouhodobým procesem a je důležité především včasné sekání. Jedině tak se dá zabránit jejich šiření.
Související
-
Ostrov tundry uprostřed Evropy. Magické Krkonoše, jediné místo setkání alpských a severských druhů
Vypravíme do našich nejvyšších hor, do Krkonoš, kde před pár dny oslavili 58 let od vyhlášení Krkonošského národního parku.
-
Hospodáři, kteří se starají o louky v Krkonošském národním parku, mohou získat finanční podporu
Správa KRNAP opět podpoří desítky hospodářů v našich nejvyšších horách. Díky jejich péči se podle ochránců přírody daří louky udržovat. Kdo má šanci příspěvek získat?
-
Staré odrůdy ovocných stromů se vracejí do Krkonoš. Na horách se objevují třešně nebo jabloně
Správa Krkonošského národního parku vrací do krajiny nejvyšších českých hor ovocné sady. Objevují se tu třeba třešně nebo jabloně. KRNAP je sází i na soukromých pozemcích.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Fotbalisté Sparty v Lize mistrů prohráli s Interem Milán 0:1, vyřazovací fázi letenští hrát nebudou
-
Mou prioritou bude desegregace školství. Vycházím z potřeb brněnského ‚Bronxu‘, říká senátor Papoušek