Krásná lupina mnoholistá je v přírodě nebezpečný dravec. V Krkonoších jí vyhlásili boj a likvidaci
Správa Krkonošského národního parku vyzývá k boji proti lupině mnoholisté. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko.
Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá také jako vlčí bob mnoholistý, je původem ze Severní Ameriky.
Čtěte také
Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí.
Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé zapojené porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokáží obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům jako je např. kopřiva nebo šťovík.
V Česku je lupina mnoholistá klasifikována jako invazivní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Invazivní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří.
Lupina si zvolila dravou životní strategii s velice efektivním způsobem rozmnožování. Produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty.
V našem prostředí nemá lupina přirozené nepřátele
Lupina se vyskytuje i na krkonošských loukách. Postupně vytlačuje původní luční druhy. Pro krkonošské louky představuje závažné riziko. Provedená mapování potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá. Jako agresivní invazivní druh škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní.
Čtěte také
Bohužel není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. Prosíme proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře. Včasná seč omezí další šíření lupiny. Lupinu je třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena.
Správa KRNAP bude také ráda za informace o výskytu lupiny i dalších invazivních rostlin v Krkonoších. A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře. Pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny - abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření.
Likvidace invazívních rostlin probíhá mj. v rámci projektu Obnovný management krkonošských luk (CZ.05.4.27/0.0/0.0/19_120/0010296), Operační program Životní prostředí.
Související
-
Vzácné louky s výskytem orchidejí teď hrabou v Krkonoších zaměstnanci správy parku, chybí školáci
Kancelářští pracovníci, učitelé ekovýchovy a další úředníci Správy KRNAPu berou do ruky hrábě a vyráží do vzácných lokalit, kde se vyskytují orchideje a hrabou stařinu.
-
První kudlanka nábožná v Krkonoších. Samičku našli na louce nad Bolkovem u Rudníka
Druhovou pestrost Krkonoš letos rozšířil velmi zajímavý druh hmyzu - kudlanka nábožná. Odborníci Správy KRNAP našli samičku na louce nad Bolkovem u Rudníka (680 m n. m.).
-
Ovce už spásají krkonošské louky. Pomáhají tak obnovovat...
Hospodáři začínají navážet do Krkonoš ovce a jehňata. Pracovníci Krkonošského národního parku vytipovali zhruba 40 lokalit, kde budou zvířata spásat trávu. Tento ek...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Švédsko má tanky, Finsko vojáky a Dánsko roky zkušeností. Jak ruská hrozba sbližuje severské státy
-
Problematický obsah a paradoxní reklamace. Zákazníci si stěžují na e-shopy se ‚ztracenými‘ balíky
-
Do Varů zamíří zrestaurovaní Homolkovi. Vizuál 59. ročníku festivalu ponesou snímky objetí
-
Bývalý chirurg ve Francii čelí obvinění ze sexuálního napadení 300 dětí. Obětem bylo průměrně 11 let