Vzácné louky s výskytem orchidejí teď hrabou v Krkonoších zaměstnanci správy parku, chybí školáci

3. duben 2020 08:49
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krkonošské botanické lokality v péči odborníků

Kancelářští pracovníci, učitelé ekovýchovy a další úředníci Správy KRNAPu berou do ruky hrábě a vyráží do vzácných lokalit, kde se vyskytují orchideje a hrabou starou trávu. Vedení parku kvůli vyhlášení nouzového stavu nemůže počítat s tradiční pomocí škol, protože děti stále zůstávají doma. Jenže louky je potřeba včas vyčistit. 

Čtěte také

„Poprosím vás, abyste se začali řadit do jedné lajny zhruba 2 metry od sebe. A samozřejmě hrabeme odshora dolů. Ne, že někoho napadne hrabat odspoda nahoru," vedoucí ekologické výchovy Daniel Bílek právě vysvětluje zaměstnancům národního parku jak budou hrabat starou trávu nebo-li stařinu.

„Každý si vezměte pás trávy zhruba 2 metry široký a můžeme začít hrabat."

„Samozřejmě v době nouzového stavu nemůžeme požádat školy o spolupráci, kterou máme tradičně navázánu, protože děti nemohou společně hrabat," říká náměstek ředitele správy národního parku Jakub Kašpar.

Orchidej – vstavač/prstnatec májový

A tak berou hrábě do rukou lidé z kanceláří, lektoři nebo třeba botanici.

„Jde to dobře, protože postupujeme z kopce. Tak nám to pěkně odsýpá od ruky," usmívá se Kamila Nývltová, která má na starosti výuku ekologie v mateřských školách.

Čtěte také

Hrábě ke své práci standardně nepotřebuje ani školitel strážců Miloš Růžička.
„To určitě ne, jsem rád, že si dnes trošku nahrabu a pomohu krkonošské přírodě."

Zaměstnanci parku hrabou trávu v lokalitě Šušmaňák u Černého Dolu.

„Tady je velký výskyt, respektive bychom rádi, aby zde byl velký výskyt jedné orchideje, prstnatce bezového. A tímto hrabáním bychom měli podpořit, aby jich tu rostlo víc," vysvětluje Daniel Bílek.

13 lučních lokalit, o něž se Správa KRNAP stará:
Slunečná stráň u Svobody nad Úpou, lom v Horních Albeřicích, Hoffmanovy Boudy, květnice na Rýchorách, Sklenářovické údolí, Bíner a Peklo u Lánova, Šušmaňák v Černém Dole, U Zvoničky a na Lipce ve Víchové nad Jizerou, Bolkov, Rýžoviště a Anenské údolí v Harrachově a mokřina u Fida ve Strážném.

Pokud by trávu neshrabali včas, záchrana vzácných orchidejí by byla ohrožena.
„Orchidej je málo konkurenceschopná rostlina. Takže by postupně zarostla trávou a ostatními druhy rostlin, které by ji víceméně udusily."

Krkonošské louky je třeba stihnout shrabat do poloviny dubna.

Spustit audio

Související