Strážci KRNAP s policisty chytili jezdce na skútrech, kteří rozjezdili nejcennější lokality parku

2. duben 2020 11:02

Během středečního dopoledne strážci Správy KRNAP zaregistrovali skupinku skútrů, resp. terénních motocyklů na pásech, která si vyrazila užít nový sníh do nejcennějších partií Krkonošského národního parku. Jaké bylo jejich překvapení, když na konci jejich řádění čekali policisté a strážci, kteří s nimi zahájili správní řízení.

Čtěte také

„Projeli prakticky celé Krkonoše, rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu 1. zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

V průběhu celého dne na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP volali zoufalí a rozčílení boudaři i místní obyvatelé, kteří hlásili pohyb této skupiny. Ani otrlí strážci dosud nic takového nezažili. Sociální sítě zaplnily fotografie a videa lidí, kteří se s nimi na cestách setkali.

Skútr v Krakonošově zahrádce v Krkonoších

Strážci s policisty jednoho přestupce zastihli a ztotožnili u Luční boudy. Ve spolupráci s policií se pak zbytek skupiny podařilo zajistit v okamžiku, kdy se svou zběsilou jízdou končili a přijížděli na parkoviště.

Správa KRNAP se všemi přestupci zahájila správní řízení

Zároveň předává podnět Policii ČR pro podezření porušení podmínek nouzového stavu a zákazu překračovat státní hranici.

Čtěte také

„Velmi si ceníme aktivní součinnosti všech oddělení Policie ČR, díky nimž se podařilo přestupce chytit prakticky přímo při činu,“ dodal Robin Böhnisch.

Na čerstvý sníh vyrazili i mnozí lyžaři, kteří si z nejpřísněji chráněných lokalit Krkonoš - z Kotle a Obřího dolu - vytvořili lyžařský areál. I v tomto případě shromažďuje Správa KRNAP důkazy pro zahájení správních řízení.

Pokuty, které pachatelé přestupků dostávají, nejsou příjmem Správy KRNAP. Polovina jde obci, na jejímž katastru se přestupek stal (obec jej musí použít na zlepšení kvality života v obci) a druhá polovina jde Státnímu fondu životního prostředí, který zajišťuje financování projektů jako například Zelená úsporám či Dešťovka.

autor: baj | zdroj: Správa Krkonošského národního parku
Spustit audio

Související