Bezohlední lyžaři a snowboardisté ruší klid krkonošské přírody. Vydávají se tam, kam nesmí

8. únor 2019 10:34
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bezohlední lyžaři a snowboardisté ruší klid krkonošské přírody (ilustrační foto)

Strážci krkonošského  národního parku bojují s neukázněnými lyžaři a snowboardisty. Posilují hlídky v terénu. Roste totiž počet lidí, kteří v nejpřísněji chráněné zóně parku nerespektují zákaz vstupu mimo značené cesty. Ničí vzácnou flóru i faunu. Kdo zákaz nerespektuje, musí počítat se sankcemi. V příkazním řízení může dostat pokutu na místě až do výše 10 tisíc korun.

V Krkonoších je vyhlášen rok na záchranu tetřívka obecného. Hrozí mu totiž vyhubení

02405667.jpeg

Tetřívek, který dřív býval dokonce lovným ptákem, doslova mizí před očima. Důvodem je podle ochranářů úbytek vhodných podmínek pro život tetřívka a také rušení ze strany turistů a sportovců. 

Strážci jdou směrem od Medvědího kolene do Labského dolu a míjí je skialpinisté, kteří ovšem v těchto místech nemají co pohledávat. Proto se je strážci snaží zastavit. Skialpinisté ovšem ujíždějí.

Podobná situace se stala nedávno u Erlebachovy Boudy.
„Vidíme vyšlapanou stezku mimo značené turistické cesty. Ty stopy by tady být neměly, protože směřují do prostoru zimoviště tetřívka obecného."

Foto z prvního lyžování v sezóně 2017-18

Počet lidí, kteří v nejpřísněji chráněné oblasti národního parku nerespektují zákaz vstupu mimo značené cesty. Strážci parku v současnosti denně řeší desítky takových případů.

„Míra onoho rušení ve volné přírodě samozřejmě roste s mírou návštěvnosti o které víme, že je vysoká a stále stoupá," potvrzuje Adam Bednařík z Krkonošského národního parku.

Nerušte tetřívky! Cedule v Krkonoších a Jizerkách mají chránit opeřence

Tetřívkova ložnice! Na místa, kam turisté nemají vstupovat, aby opeřence nerušili, upozorňují speciální cedule. V češtině, žluté pak i v anglickém jazyce

V Jizerských horách bude letos Rok tetřívka. Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor se rozhodla připojit ke kampani Krkonošského národního parku. Cedule upozorňující na tetřívka zakážou vstup do vybraných míst.

Je to o to větší problém, protože se většinou jedná o lokality kde zimuje kriticky ohrožený tetřívek. Ten je teď v záhrabech a pokud ho někdo vyruší i několikrát za den, znamená to pro tento ohrožený druh velký problém.

„V tu chvíli opravdu stačí deset, nebo i jeden nebo dva lyžaři za den, a tetřívci jsou neustále plašeni z místa na místo a nenajdou klid," vysvětluje zoolog národního parku Jiří Flousek.

Přestože strážci nainstalovali desítky cedulí informujících o zimovištích tetřívka, hodně turistů tyto značky ignoruje.

Spustit audio

Související