V Krkonoších je vyhlášen rok na záchranu tetřívka obecného. Hrozí mu totiž vyhubení
Tetřívek, který dřív býval dokonce lovným ptákem, doslova mizí před očima. Důvodem je podle ochranářů úbytek vhodných podmínek pro život tetřívka a také rušení ze strany turistů a sportovců.
Černému rytíři zvoní hrana. 2019 bude rokem záchrany tetřívka obecného v Krkonoších
Český rozhlas Hradec Králové přivítal ve svém studiu hosta, kterým je Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku. A dnes si budeme povídat především o tetřívkovi obecném.
74 kohoutků tetřívka, to je výsledek posledního sčítání tohoto ohroženého druhu. Jeho počty rychle klesají.
„Před 40 lety bylo tetřívků pětkrát tolik. Takže za necelého půl století populace klesla o 80 procent, tedy na jednu pětinu. Což je šílené číslo," říká zoolog Krkonošského národního parku Jiří Flousek.
Tetřívek marně hledá vhodná místa pro svůj život a hlavně rozmnožování.
„Jakmile nenachází vhodná místa kde by mohl tokat, kde by mohl v klidu trávit zimu, tak mu to přináší spoustu problémů."
Strážci v Krkonoších vytvořili 12 ploch pro tetřívka. Jsou to odlesněná území o velikosti 11 hektarů, které by měly představovat vhodné prostřední pro jejich tokaniště. Ale nesmí tetřívka nikdo vyrušit.
„Tokaniště musí být přehledná, tetřívci potřebují, aby během toku viděli, jestli se k nim neblíží nějaký predátor. Takže jsou to takové otevřené plochy, kde je dostatečná nabídka potravy. Tedy tímto jistý vhodný typ prostředí pro tetřívka vytváříme," vysvětluje Jiří Flousek.
Tetřívkova ložnice! Poprvé upozorňují v Krkonoších informační tabule na ohrožené tetřívky
Strážci národního parku začali po Krkonoších instalovat tabule s informacemi o výskytu kriticky ohrožených tetřívků. Budou turisty poprvé v historii upozorňovat na to, že by se měli držet na turistických trasách, aby tyto ptáky nerušili.
Důležitý je pro tetřívky klid hlavně teď, v zimě. Jsou schovaní, ze svého zimoviště vylézají časně z rána. Pokud je ale například běžkaři nebo skialpinisté vyruší, je to problém.
Proto strážci nainstalovali speciální cedule, aby lidé věděli, kde tetřívci jsou a tomuto místu se vyhnuli.
„Vymysleli jsme dva typy cedulí. Jedna je hraniční. Ta informuje o tom, že se lidé nacházejí v takzvané tetřívkově ložnici. To znamená v místě, kde tetřívci tokají a zimují. Druhý typ cedulí připomíná dopravní značku, je na ní výstražný trojúhelník. A strážci budou tuto značku dávat na místa, kde lidé opustí turistickou trasu a jdou někam, kam by chodit neměli," vysvětluje Michal Skalka, pracovník národního parku.
A dodává, že správa parku chystá další záchranné projekty pro tohoto opeřence.
Související
-
V Krkonoších vznikají nová tokaniště pro tetřívka obecného. Jde o přežití druhu v celé republice
Pro tetřívka obecného jsou Krkonoše jednou ze dvou posledních oblastí s relativně početným výskytem. Přesto počet samců klesnul už na pouhých 74 kohoutků.
-
Albeřickou jeskyni v Krkonoších čeká 3D skenování. Budeme si ji virtuálně prohlížet
Dnes se podíváme do Krkonoš, ale nikoliv na lákavá turistická místa, nýbrž za krásami podzemí. Pozvali jsme do studia geologa a speleologa RNDr. Radko Táslera.
-
Hajní v Krkonoších jezdí každý den k obůrkám a přikrmují jelení zvěř
Hajní v Krkonoších vyráží každý den do obůrek, aby připravili potravu pro jelení zvěř. Dávají jí speciální siláž, seno a další pochutiny. Je tu celkem 16 obůrek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stávku kolegyň v administrativě podporujeme. Jejich platy jsou mizerné, říká šéf Unie státních zástupců
-
5 dní se Rusové snaží prolomit naši obranu v Kurské oblasti. Vojáci stojí pevně, říká Zelenskyj
-
Praktičtí lékaři na konci října na dva dny zavřou ordinace. Protestují proti úhradové vyhlášce
-
Politolog Just: Zvyšování platů politiků je důsledek zákona. Vláda si jen vybrala špatné načasování