Kraj se bude podílet na opravě mostu, který si „zahrál“ ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny

14. květen 2024 08:34

Zastupitelé Královéhradeckého kraje schválili peníze pro dotační program Obnovy venkova. Hejtmanství do něj pošle asi o třetinu více než vloni, 88 obcí dostane celkem 64 miliónů korun. O dalších krajských investicích má přehled reportér Tomáš Lörincz.

Čtěte také

Zastupitelé odsouhlasili záchranu Podsemínského mostu. Proč je právě tento most tak důležitý?

Jde o jednoobloukový kamenný pískovcový most přes Žehrovku v Podsemíně. Pokud to někomu moc neřekne, tak je to most v Troskovicích v okrese Semily, tedy v Libereckém kraji. Není úplně obvyklé, aby kraje financovaly projekty v sousedních regionech, ale tenhle most leží prakticky na hranici obou krajů, které se rozhodly pomoci obci každý 5 miliony korun.

Most je od roku 2020 uzavřený kvůli havarijnímu stavu a teď by se měl dočkat oprav. Jde o most, který si možná vybavíte z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, na kole po něm jezdil herec Tomáš Holý a jeho filmoví rodiče František Němec a Jana Preissová, objevil se i ve filmu Kletba bratří Grimmů.

Podsemínský most ve snímku Jak dostat tatínka do polepšovny (archiv ČT).jpg

Samotná filmová sláva mostu ale samozřejmě v rozhodování zastupitelů roli nehrála.

Čtěte také

Na programu byl i bod o podpoře sdílených kol v našem kraji. Jak to dopadlo?

Na peníze se mohou těšit v osmi obcích a městech, kde dostanou prostředky v celkové výši přes tři milióny korun.

Možnost požádat o až sedmdesátiprocentní dotaci v maximální hodnotě půl miliónu korun měly všechny obce a města, maximální možnou částku dostane Hradec Králové, Dvůr Králové, Trutnov a Jičín, Rychnov nad Kněžnou získá 427 tisíc, Vrchlabí 386 tisíc, Hořice 210 tisíc a obec Lánov 58 tisíc korun.

Čtěte také

Sdílená kola nabírají v Královéhradeckém kraji na popularitě, budou podobné dotace vypsané i v příštích letech?

Sdílená kola jsou jednou z výrazně podporovaných variant dopravy po jednotlivých městech a osvědčila se. Někde už mají tradici delší, třeba v Hradci Králové, někde kratší, jako třeba v Hořicích, kde se po loňském zkušebním provozu letos poprvé pustili do plnohodnotného - i když jen sezónního provozu.

A protože další města se postupně přidávají a hejtmanství chce projekty sdílených kol podporovat, dá se počítat s finanční podporou i v příštích letech. A možná právě i sedmdesátiprocentní dotace, jako byla letos, by mohla být pro některá obecní zastupitelstva podle kraje klíčová.

Katastrální mapa - Podsemínský most
autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související