Tetřívkova ložnice! Poprvé upozorňují v Krkonoších informační tabule na ohrožené tetřívky

16. prosinec 2018 10:09

Strážci národního parku začali po Krkonoších instalovat tabule s informacemi o výskytu kriticky ohrožených tetřívků. Budou turisty poprvé v historii upozorňovat na to, že by se měli držet na turistických trasách, aby tyto ptáky nerušili. 

V Krkonoších vznikají nová tokaniště pro tetřívka obecného. Jde o přežití druhu v celé republice

V Krkonoších vznikají nová tokaniště pro tetřívka obecného

Pro tetřívka obecného jsou Krkonoše jednou ze dvou posledních oblastí s relativně početným výskytem. Přesto počet samců podle posledního sčítání v roce 2017 klesnul už na pouhých 74 kohoutků.

Cedule budou správci parku dávat také přímo do lyžařských stop, které vedou do zakázaných lokalit. Do konce roku se tabule objeví také ve vytipovaných lokalitách v Jizerských horách.

Strážci Krkonošského národního parku dorazili do lokality pod Špindlerovou boudou.
„Jsme poměrně vysoko a tohle je přesně to místo, kde tetřívek nejen zimuje, ale také na jaře i toká. Proto je v těchto místech velmi ohrožený, pohybuje se tu mnoho lidí," říká Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku.

Stojíme v místě, které leží kousek od silnice. Vede tudy spousta hojně v zimě využívaných turistických tras. A právě proto zde strážci parku umisťují jednu z cedulí, že se zde vyskytuje tetřívek.

Strážci národního parku začali po Krkonoších instalovat tabule s informacemi o výskytu kriticky ohrožených tetřívků

„Proto je velmi důležité, aby se lidé zdržovali pouze na cestách. Informační značku dáme na rozcestník, aby to bylo už z dálky vidět. Vymysleli jsme dva typy cedulí. Jedna je hraniční, ta je oranžová s černým symbolem tetřívka. Ta informuje návštěvníky, že se nachází v takzvané tetřívkově ložnici. Tedy v místě, kde tetřívci tokají a zimují," vysvětluje Michal Skalka.

A doplňuje hned také jak vypadá druhý typ značek: „Ten připomíná dopravní značku. Je tam červený trojúhelník. Strážci budou umisťovat tuto značku na místa, kde lidé opustí značenou trasu a jdou někam, kam by chodit neměli."

Z cesty je vidět ve sněhu právě vyšlapaná cesta do lesa. Tam přijde právě výstražná značka upozorňující na výskyt tetřívka.

„Vidíme vyšlapanou cestu vedoucí do plochy zimoviště tetřívků. Ta by tady vůbec být neměla. Proto sem dáme značku," dodává Michal Skalka.

Strážci parku plánují informační cedule rozmístit po celých Krkonoších.

„Kohoutků tetřívka je v současné době 74. Místa, která vyhledává jako svá zimoviště jsou při horní hranici lesa," doplňuje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Všechny značky chtějí strážci stihnout rozmístit ještě do vánoc.

Spustit audio

Související