První kudlanka nábožná v Krkonoších. Samičku našli na louce nad Bolkovem u Rudníka

1. říjen 2019 13:25

Druhovou pestrost Krkonoš letos rozšířil velmi zajímavý druh hmyzu - kudlanka nábožná. Odborníci Správy KRNAP tuto samičku našli na louce nad Bolkovem u Rudníka (680 m n. m.). Její výskyt v Krkonoších zřejmě souvisí s rozšiřováním areálu v důsledku oteplování podnebí. 

V současné době nemůžeme tvrdit, že se kudlanka v Krkonoších začala pravidelně objevovat, je to první nález z volné přírody bez zjevné vazby na činnost člověka. Může se tedy jednat o zcela náhodný výskyt.

Čtěte také

Příští rok se na danou lokalitu odborníci zaměří a uvidí, jestli se podaří objevit více jedinců. Je ale obecně známým faktem, že kudlanky pomalu rozšiřují svůj areál výskytu směrem na sever kvůli postupně se zvyšujícím průměrným ročním teplotám.

Kudlanka se do Krkonoš mohla dostat zcela náhodně s převáženým materiálem, nebo v důsledku silného proudění vzduchu při bouřkách.

Až budoucnost ukáže, zda se jedná o druh, který dlouhodobě rozšíří výčet druhů žijících v Krkonoších nebo zda se bude jednat o výjimečný nález.

Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) je jediný český zástupce řádu kudlanek. Dříve nebyly v Česku kudlanky příliš rozšířené, vyskytovaly se hojně pouze na Jižní Moravě (Národní park Podyjí), ale v důsledku oteplování podnebí se rozšiřují směrem na sever. Kudlanka nábožná je zbarvena světle zeleně až tmavě zeleně, na podzim hnědě. Díky tomuto zbarvení ji v přírodě může predátor i entomolog snadno přehlédnout. Samičky dorůstají velikosti až 55-80 mm, samečci jsou menší, okolo 35-50 mm. Kudlanka nábožná má trojúhelníkovou hlavu s velkýma očima. Na první pohled zaujme přední pár končetin, který je uzpůsoben k uchvacování kořisti. Fungují jako střenka zavíracího nože, kořist je bleskovým sklapnutím přivřena mezi ozubenou holeň a chodidlo. U kudlanek se vyskytuje sexuální kanibalismus. To znamená, že samička po páření sežere samečka. Děje se tak hlavně v době nedostatku potravy. Centrum řídící rozmnožování je podřízené mozku, takže když samička začne žrát samečka od hlavy, kopulace neustává, naopak, probíhá ještě vytrvaleji (zdroj Wikipedie).

autor: baj | zdroj: Správa Krkonošského národního parku
Spustit audio

Související