Orchidejové louky v Krkonoších jsou v péči odborníků. Ti do vzácných lokalit vyráží s hráběmi

7. květen 2021 09:01

Botanici, lektoři a další pracovníci Krkonošského národního parku vyráží na vzácné louky, kde za pár týdnů začnou kvést orchideje. Jenže je potřeba tyto lokality připravit. To znamená shrabat starou trávu, listí a umožnit tak chráněným rostlinám růst. Významnými pomocníky při práci jsou žáci z různých škol. Jak a proč o louky pečují? 

Čtěte také

„Bylo by dobré jít ještě z druhé strany toho ostrůvku směrem k tomu mokřadu. Protože to je asi nejcennější, co tady na lokalitě je," pracovník Krkonošského národního parku Stanislav Březina rozděl dětem z lánovského dětského domova hrábě a ukazuje jim, kde začnou hrabat.

Právě tato lokalita Velveta patří mezi krkonošské louky se vzácnými rostlinami.
„Kdybychom tady stáli o dva měsíce později, tak uvidíme nádherné kvetoucí orchideje Prstnatce Fuchsovy. Na této louce jsou snad nejkrásnější, které z celých Krkonoš znám."

Většina dětí vítá, že nemusí sedět v lavicích a učit se. Tady mají volnost a jsou na čerstvém vzduchu.

13 lučních lokalit, o něž se Správa KRNAP stará:
Slunečná stráň u Svobody nad Úpou, lom v Horních Albeřicích, Hoffmanovy Boudy, květnice na Rýchorách, Sklenářovické údolí, Bíner a Peklo u Lánova, Šušmaňák v Černém Dole, U Zvoničky a na Lipce ve Víchové nad Jizerou, Bolkov, Rýžoviště a Anenské údolí v Harrachově a mokřina u Fida ve Strážném.

„Děti se snaží a jde jim to. Ale nevydrží dlouho pracovat, tak proto to takto rádi trénujeme," říká učitel a výchovný poradce Jiří Půlpán.

Čtěte také

Cílem je zbavit louku od takzvané stařiny, která je plná drnů, listí a suché trávy.
„Drn je do té louky hodně zapojený. To je prostředí, ve kterém se strašně špatně těm rostlinkám vyrůstá ze semen. A my tyto naše luční kytičky rádi chráníme a pomáháme jim."

Kdyby se louky pravidelně na jaře nehrabaly, podepsalo by se to na kvalitě i množství vzácných rostlin.

Tito školáci se do aktivit zapojují prý pravidelně. Dominik s kamarádem právě nabírá starou trávu a odnáší ji na kraj lesa.
„Shrabané listí dáváme za stromy, aby tady nezbyla ani jedna hromádka."

Odměnou pak dětem je, když se sem za pár týdnů vrátí a vidí orchideje v plné své kráse.

Spustit audio

Související