Emoce, pokoru a slušnost v sobě ukrývá mladý Tengiz. Velký pěvecký talent z Gruzie žijící u nás

10. květen 2021

Hudba je mezinárodním jazykem lidstva, nezná hranice a vůbec nezáleží na tom, odkud jsme, protože hudbou se všude domluvíme. A to platí samozřejmě také o zpěvu, kterému se věnuje talentovaný student z Kostelce nad Orlicí, který do České republiky přišel ve 12 letech s rodinou z Gruzie.

Tengiz Chizanisvili možná za pár let zamává s českou hudební muzikálovou scénou. A ve studiu vítáme i jeho učitelku zpěvu Michaelu Kolář Grundovou.

Je opravdu Tengiz talentovaný, paní učitelko?
Je velmi talentovaný. Troufám si říct, že největší talent, kterého jsem zatím poznala.

Tengiz teď chvilku neposlouchal a zakryl si uši. To by hned člověk zpychnul. Ty jsi se narodil v Gruzii?
Ano, v Gruzii v Tbilisi. To je hlavní město.

A jak jsi se dostal s rodiči až sem k nám, do České republiky?
Tatínek měl politické problémy. Odešli jsme, když mi bylo 12 let, v roce 2018.

Čtěte také

To znamená, že teď ti je tedy 15. Už jsi se zabydlel v České republice? Líbí se ti tady?
Ano, moc. Jsou tu milí a příjemní lidé.

Tak to nás těší. Mě zajímá to zpívání, už jako dítě jsi začal zpívat, nebo až když jste přišli do České republiky, do Kostelce nad Orlicí?
Zpívám už od svých dvou let. Nejprve jsem začal chodit na pěvecké kurzy. Bylo mi sedm let, když jsem poprvé zpíval na koncertě a tam jsem potkal svého prvního učitele.

Vzpomínáš na si to, když si poprvé stál před publikem? Měl si trému?
Pamatuji si, když jsem tam stál v první den a měl jsem před sebou test, protože ve škole byly také dramatické předměty. Měl jsem hrát i vizuální věci. Byl tam tanec, divadlo, zpívání. Hodně jsem se bál, protože to bylo první den a čekal jsme na sestru, protože ona byla první z rodiny, kdo se začal učit v té škole. Byl jsem nervózní. Ale všechno dopadlo dobře.

Máme osobitý gruzínský styl folkloru, polyfonní vícehlasné písně. Jsou i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Tengiz Chizanisvili, talentovaný zpěvák z Gruzie

Je Gruzie jako národem hudebním? Protože o nás o Češích se říká, co Čech to muzikant.
Ano, to jsem slyšel. A je známým faktem, že gruzínský národ je také velmi hudební. Máme osobitý gruzínský styl folkloru, a to jsou polyfonní vícehlasné písně. Tento vícehlasný zpěv je dokonce zapsán i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Čtěte také

Vy jste říkala, že Tengiz je opravdu velký talent, se kterým jste se ještě při své pedagogické praxi nesetkala.
Přesně tak. Vzpomínám si na první setkání, když k nám přišel do školy na přijímací zkoušky mladý nesmělý chlapec, 12 let mu bylo. Uměl říct jen dobrý den, jsem Teg a miluji zpěv. A když zazpíval, tak musím říct, že jsem z toho byla velmi dojatá. Kolik emocí, pokory a slušnosti tento mladý chlapec v sobě ukrývá.

Naučil se už i perfektně česky za tři roky.
Určitě, i když začátky byly taková spíše česko-anglická hodina. Ruce, nohy a všechno dohromady. Naučil se ale česky perfektně. Začal u nás i studovat dramatický obor na hudebce, aby byla pro něj čeština více přijatelná.

Musíme také říct, že získal stipendium.
Ano, dostal stipendium MenART. To je mentoring stipendijního vzdělávání, které zaštiťuje Magdalena Kožená. Souvisí s tím i známé ZUŠ Open. Takže jsme zaslali přihlášku a dostali jsme se k naší mentorce paní Radce Fišarové.

Čtěte také

Radka Fišarová, to je velká hvězda, která zpívala v muzikálu Evita. Jaká je spolupráce s Radkou Fišarovou, Tegu?
Je velmi příjemné pracovat s paní Radkou Fišarovou, hodně mě naučila. Rád bych poděkoval společnosti MenART za to, že mi umožnila absolvovat hudební vzdělání s velkými profesionály.

Posouvá to člověka, když se potká s velkými zpěváky a pěveckými osobnostmi, paní učitelko?
Z mého hlediska, co pozoruji, protože mám tam ještě další dva stipendisty, tak určitě. Protože když něco řeknu já, tak to nemá takovou váhu, jako když to zmíní zpěvačka s tak velkým jménem.

Také zpívám a chtěla jsem být velkou hvězdou. Ale myslím si, že Teg to určitě dotáhne dál než já. Budu se těšit z jeho výkonů.
Michaela Kolář Grundová, učitelka zpěvu

Vy také zpíváte? Chtěla jste být velkou hvězdou?
Také zpívám a chtěla jsem být velkou hvězdou. Ale myslím si, že Teg to určitě dotáhne dál než já. Budu se těšit z jeho výkonů.

Čtěte také

Ovšem cesta je to těžká, protože mít jen talent nestačí. Stát se slavným a známým zpěvákem se povede málokomu.
Určitě. Já aspoň svým žákům doporučuji, ať mají jednou svoji kapelu jako mám já. Hudba mi dělá radost.

Zpívat prostě srdcem. Tegu, jaké jsou tvé nejbližší plány do budoucna? Protože ty jsi se dostal také na konzervatoř do Prahy. To bude velká změna, ne?
Ano. Chci na sobě dál pracovat a svými písněmi přispívat do hudebního průmyslu v budoucnosti.

Těšíš se do Prahy? Protože se tam odstěhuješ.
Moc se těším. Bude to úžasné.

Mladý, nadějný zpěvák Tengiz Chizanisvili a jeho paní učitelka zpěvu ze Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou Michaela Kolář Grundová byli našimi hosty.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související