Hradecké muzeum ukáže své nejcennější poklady. A chystá i největší přírodovědeckou expozici u nás
Poprvé se v novém roce potkáváme s ředitelem Muzea východních Čech v Hradci Králové Petrem Grulichem, abychom si pověděli, jaký byl minulý rok a také jaké jsou plány do toho letošního.
Jaký byl pro Muzeum východních Čech Hradec Králové uplynulý rok 2024?
Nechci, aby to vypadalo jako klišé, ale myslím, že loňský rok byl pro muzeum úspěšný. Podařilo se nám spoustu věcí rozběhnout a spoustu věcí dokončit. Když to mám shrnout, historickou budovu navštívilo pěkných zhruba 40 000 návštěvníků, což koresponduje s tím, že uvnitř byla nádherná výstava Míly Fürstové, která oslovila spoustu lidí. A pro nás to byl trošku průzkum bojem, zda soudobé výtvarné umění světového formátu patří do muzea nebo ne. O tom jsme se bavili i uvnitř naší organizace a nakonec jsme se rozhodli, že ano, že to byla dobrá volba.
Míla Fürstová je fenomén.
Dnes jednoznačně. A myslím si, že touto cestou bychom chtěli kráčet i do budoucna, formou podobných výstav. Rok 2024 pro nás byl velmi úspěšný i díky archeologii, protože jsme největší archeologická organizace ve východních Čechách. A podílíme se na liniových stavbách dálnic D35 a D11. Na obou dvou úsecích jsme kopali jako členové konsorcia a přineslo nám to nejen spoustu archeologických nálezů, ale i mnoho dalších rozvojových možností. A z těch věcí, které se podařilo rozběhnout, věřím, že to Hradečáci zavnímali, že se začalo něco dít v areálu Gayerových kasáren a zároveň, že je bohužel zavřený Chlum, Muzeum války 1866. Ale pro nás je to obrovský krok vpřed, protože se tam připravuje nová supermoderní expozice.
Muzeum války 1866 na Chlumu bude pro nás obrovským krokem vpřed, protože se tam připravuje nová supermoderní expozice.
Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové
Jak to v Muzeu války 1866 na Chlumu aktuálně vypadá?
Včera začala účinnost smlouvy s herním studiem Charles Games. Mám z toho obrovskou radost, protože to je jedno z nejrenomovanějších českých herních studií. A součástí té nové expozice bude mimo jiné jejich digitální hra. Příprava probíhá, vypadá to na první pohled jednoduše, ale ona bude provedena totální rekonstrukce toho muzea, tam nezůstane kámen na kameni, celé to bude vypadat jinak, bude to digitální, moderní a zážitkové. Věřím, že to bude lidi bavit. Míříme na všechny věkové kategorie. Za rok už by mělo být otevřeno s plnou parádou. Vše směřujeme na léto 2026, tedy na výročí bitvy. A máme co dělat, abychom to stihli.
Čtěte také
Co publikační činnost? Protože to je také záležitost, které se hradecké muzeum věnuje.
Ano, jsme zapsáni jako vědeckovýzkumná organizace. Ano, i na tomto poli se nám dařilo. Vydali jsme několik desítek publikací různého typu, ať už super vědeckých nebo popularizačních pro veřejnost.
Rok 2025 bude v Hradci Králové ve znamení velkých oslav. Co se to vlastně historicky bude slavit?
První písemná zmínka o Hradci Králové jako o městě. On je samozřejmě Hradec Králové jistě starší, ale poprvé z roku 1225 máme nejstarší pramen písemný, který říká, že Hradec Králové je město. To byl rok 1225. Král Přemysl Otakar I. se o tom zmiňuje v jedné z jeho listin.
Jak se do oslav zapojí muzeum v Hradci Králové?
Muzeum se samozřejmě už v principu zapojit musí. Ale na druhou stranu jsme celokrajská instituce zřizovaná krajem, nikoliv městem. Tedy naše působnost je po celém Královéhradeckém kraji a mnohdy přesahuje i na úroveň celé republiky. Takže se do oslav zapojíme, ale nebude to pro nás totální highlight. Protože hlavní výstava sezóny bude o něčem úplně jiném, bude to cestovatelská výstava o Himálaji.
Čtěte také
Ale do těch oslav se zapojíme celou řadou zajímavých výstav a akcí, budeme participovat v dalších projektech ohledně virtuální reality, bude probíhat videomapping na naši budovu, budou dvě pěkné výstavy, jedna o zobrazení Hradce Králové a jedna společně se státním archivem takových řekněme hradeckých korunovačních klenotů z těch nejvýznamnějších památek. Bude tam i ona zmíněná listina, bude tam celá řada dalších dokumentů ze 13. a 14. století. Taková pokladnice největších historických památek, které ukrývají paměťové instituce v Hradci Králové. Prostě otevřeme trezory a z nich vyndáme ty nejcennější památky. Pak je zase brzy rychle schováme. Návštěvníci budou mít pouze omezený čas na jejich shlédnutí, kvůli ochraně dokumentů.
Čtěte také
A ještě se podívejme do Vrbenského kasáren, kde pokračuje rekonstrukce.
Vrbenského kasárna, ano, to je pojem, který Hradečáci znají. Ale abych to uvedl na pravou míru. V areálu Gayerových kasáren se nachází starý škaredý kasárenský objekt, který se pro nás rekonstruuje. Bude tam nové historicko-přírodovědecké muzeum, odstěhuje se tam například ředitelství muzea a podobně. A bude tam největší přírodovědecká expozice v České republice, větší, než jakou má Národní muzeum. Ale to až v roce 2027. Do té doby budeme stavět a budova se nejdříve musí zrekonstruovat. Kromě toho tam bude ještě krajské digitalizační centrum, protože jsme krajská organizace, která dělá servis pro všechny ostatní muzea v kraji. Bude tam kreativní centrum pro muzejnictví, opět celokrajské. A zároveň řešíme název.
Popřál bych všem hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. A ať jsou lidé s paměťovými institucemi v Královéhradeckém kraji spokojeni.
Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové
Vrbenského kasárna to nebudou?
To je nešťastné. Bohdan Vrbenský byl komunistický funkcionář z doby stalinismu. A je to opravdu historický nonsens, že se to jméno ještě používá. Dříve to byla Gayerova kasárna, celý areál. Následně Vrbenského kasárna, pak zpátky zase Gayerova, tak to je doposud. Ale pro ten jeden objekt, aby se od sebe vzájemně odlišily dvoje kasárna, se vžil pojem Vrbenského kasárna. Ale my se mu budeme snažit do budoucna vyhnout. Po Bohdanu Vrbenském už by se to jmenovat nemělo. Bude se hledat nový název a nová marketingová strategie. Rádi bychom, aby to byla Gayerova kasárna, ale budovy musíme nějak pojmenovat, abychom dokázali návštěvníkům říci, kam jít na prohlídku, jestli do historické budovy nebo do nového historicko-přírodovědeckého muzea.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
sídlí v secesní muzejní budově, postavené v letech 1909 až 1913 architektem Janem Kotěrou. V roce 1995 bylo muzeum prohlášeno národní kulturní památkou. Součástí muzea je také Muzeum války 1866 na Chlumu.
V jaké fázi je přestavba nyní?
Stavba se musí stihnout do konce roku 2025. Je to otázka projektu a grantových dotací, protože je to financováno obrovským způsobem z evropských grantových titulů. No a potom se začne pracovat na expozicích, na interiéru. A tam to zase bude rok a půl trvat.
Co byste si nejvíce přál do roku 2025, pane řediteli?
Moc bych si přál, aby se všechno zvládlo, ale hlavně bych přál všem hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. A ať jsou lidé s paměťovými institucemi v Královéhradeckém kraji spokojeni.
Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové, byl dnes naším hostem.
Související
-
Muzeum východních Čech pokračuje ve velké jízdě. Vzniká kulturní kampus pro odpočinek i vzdělávání
Před koncem roku jsme se potkali s ředitelem Muzea východních Čech v Hradci Králové Petrem Grulichem, abychom si řekli, jaký to byl rok a jaké plány má muzeum do budoucna.
-
Královéhradecký kraj vybral firmu, která za 350 milionů opraví Vrbenského kasárna v Hradci Králové
Královéhradecký kraj vybral vítěze soutěže na rekonstrukci Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové. Stavební práce začnou v červnu a stát budou téměř 350 miliónů korun.
-
Skončila přestavba Gayerových kasáren v Hradci Králové na moderní muzejní depozitář za 270 milionů
Modernizace Gayerových kasáren v Hradci Králové dospěla ke svému závěru. Brzy se začnou stěhovat muzejníci a krátce po nich i sbírkové předměty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.