Co nejvíc škodí a naopak prospívá našim játrům? Vše se dozvíte od specialisty MUDr. Štěpána Šembery
Radioporadna o našich játrech. Specialista na játra MUDr. Štěpán Šembera z Fakultní nemocnice Hradec Králové je naším hostem. Zaměříme na léky, které játra poškozují, nevhodné kombinace léků či doplňky stravy. Co všechno játrům škodí a čeho se vyvarovat?
Játra chceme mít všichni zdravá, protože je potřebuje. Mají vliv na fyzický stav, ale podle nedávných studií prý i na stav psychický. Jak nás nefunkčnost jater může ovlivnit i duševně?
Chronické jaterní nemoci způsobují únavu, to je jeden z častých příznaků. A tito lidé jsou někdy až tak unaveni, že musí spát i několik hodin přes den. A nejsou schopni normálního běžného pracovního zařazení. Až takový vliv mohou mít naše játra.
Játra jsou centrálním chemickým bodem našeho těla, ovlivňuje je zejména to, co jíme a pijeme. Příčinou onemocnění bývá obezita.
MUDr. Štěpán Šembera, Fakultní nemocnice Hradec Králové
A potom u nemocných s jaterní cirhózou, tam je ta problematika mnohem širší. Postižení mozku při jaterní cirhóze je časté a ovlivňuje řadu funkcí mozku. Lidé jsou zpomalení, hůře se jim pracuje s rukami, mají zhoršenou drobnou motoriku a může to skončit dokonce až kómatem.
Čtěte také
V našem zájmu je tedy mít játra v pořádku. Co jejich funkčnost ovlivňuje nejvíc?
Spousta věcí. Játra jsou takovým centrálním chemickým bodem našeho těla, probíhá tam řada metabolických procesů a ovlivňuje je spousta věcí, zejména to, co jíme a pijeme. Víme, že alkohol je nejčastější příčinou velmi závažných jaterních onemocnění a tou úplně nejčastější příčinou jaterních onemocnění v současné době v naší republice je nadváha, obezita, metabolický syndrom.
Jsou léky, které vyloženě játra poškozují?
Každý lék může poškodit játra, to víme teoreticky. Je možné ve zkouškách, než jde lék na trh, se otestuje na několika málo tisíci lidech, takže se to nemusí zjistit. A pak v klinické praxi, když se lék začne běžně předepisovat, tak se může ukázat, že lék poškozuje játra i častěji, než bychom si přáli. Je to nejčastější důvod, proč se léky stahují z trhu. Ale i léky, které na trhu zůstávají, mohou játra poškodit.
Čtěte také
Jsou ovšem léky, které typicky játra poškozují. Některé léky proti bolesti, paralen ve vysokých dávkách může poškodit játra. To je známé. Ale že bychom měli mnoho dalších, jiných léků, u kterých bychom si byli jisti, že po nějaké dávce poškodí játra ve 100 procentech případů, tak tolik jich zase není.
Četla jsem, že rizikové jsou léky na vysoký cholesterol a některá antibiotika.
Ano, antibiotika jsou jedny z nejčastějších léků, které poškozují játra, možná vůbec nejčastější. A léky na vysoký cholesterol, tzv. statiny, které užívá velké procento našich pacientů. Dříve bylo určeno, že mohou zhoršit poškození jater.
V současné době však je spíše opačný názor, že u nemocných, kteří mají ztukovatění jater, které je dáno obezitou, nadváhou, statiny spíše budou pomáhat jaternímu zdraví a zlepšení. Proto dnes statiny nejsou překážkou nebo nejsou kontraindikovány u pacientů s touto chorobou, nealkoholovou tukovou chorobou jater.
Čtěte také
Aby byl tedy negativní vliv léků na naše zdraví co nejmenší, jaká pravidla podle vás dodržovat?
Běžná pravidla pro užívání léků. Pouze, pokud to stanoví lékař, nebo pokud pacient má závažné potíže a jde si koupit nějaký lék, který mu běžně podají v lékárně, měl by dbát rad lékárníků a svých lékařů. Pokud ví, že má nějaké chronické onemocnění, které s tím může souviset, tak by měl být více opatrný.
Když to přeženeme s léky, poznáme to na našich játrech?
Jaterní poškození vlivem léků je mnohdy bez příznaků. Nemocní nemají žádné potíže a my to zjistíme až na běžné rutinní kontrole, že tam je porucha z těch příznakových situací. Může tam být právě ona zmíněná únava, případně nechutenství, pocit na zvracení, nebo zežloutnutí očí a kůže.
Doplnění od MUDr. Štěpána Šembery:
Jeden z posluchačů se dotazoval na vhodnost Skudexy na léčbu bolesti, já navrhoval lepší alternativu na bázi kombinace Paracetamolu a Tramadolu, nicméně lék Scudexa právě tuto kombinaci léčivých látek obsahuje.
Celou radioporadnu s MUDr. Štěpánem Šemberou o našich játrech si můžete poslechnout v audioarchivu.
Související
-
Jak ve zdraví přežít zabijačku? Spousta jídla, pivo i tvrdý alkohol. Zabrat dostanou játra a žlučník
Tradice zabijaček sahá až do hlubin pravěku, první úředně ověřené listiny o jejich konání pochází z 10. století. Řeznické řemeslo vzniklo už ale ve starověkém Řecku a Římě.
-
Obezita je nenápadný zabiják. Ničí játra i ostatní orgány trávícího traktu
doc. MUDr. Tomáš Soukup, PhD. z II. Interní Gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové hostem naší radioporadny. Téma: obezita jako nenápadný zabiják.
-
Kávu s mlékem, nebo bez? Jak působí káva s mlékem na žaludek, žlučník a játra?
Máte zapnutou rychlovarnou konvici nebo kávovar, abyste si dali pravidelnou dopolední vzpruhu! Bude s mlékem nebo bez? To je otázka v poslední době hodně řešená.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.