Kávu s mlékem, nebo bez? Jak působí káva s mlékem na žaludek, žlučník a játra?
Máte zapnutou rychlovarnou konvici nebo kávovar, abyste si dali pravidelnou dopolední vzpruhu! Bude s mlékem nebo bez? To je otázka v poslední době hodně řešená.
U jater je to z toho důvodu, že bílkovina podle některých vědeckých výzkumů snižuje účinek kávových antioxidantů.
Specialista na výživu docent Miloslav Hronek ale dodává, že to není úplně jednoznačné: „Těch studií se dělalo víc, ty první byly rok 2012-13. A další studie to pak neprokázaly. Jinými slovy, nemůžeme říct, že pokud dáme do kávy mléko, tak to bude špatné vůči tomu organismu.“
A dodává: „Ono se ukazuje, že když si někdy dáme mléko do kávy, tak zlepšujeme senzorické vlastnosti, je to chutnější. Tuky zvýrazňují chutě. Další věcí je, že je spousta lidí přecitlivělých na samotnou kávu. S mlékem je ta káva mírnější.“
„Zajímavá je ještě jedna věc. Dělala se velká studie, kde bylo asi 100 tisíc lidí, a u těch se dlouhou dobu , 20 až 30 let, sledoval efekt účinků kávy. A zjistilo se, že u mužů to má velký protektivní účinek na zažívací trakt.“
Je to opravdu jiné u těch mužů než u žen?
„Opravdu to u mužů podstatně více stabilizovalo ten trávicí trakt,“ říká Miroslav Hronek.
Co působení mléka v kávě na náš žlučník, na náš žaludek. O tom se také hodně mluví.
„To je velmi individuální. Záleží také na tom, kolik mléka do kávy dáváme. Když si tam dáme ten malý kalíšek mléka, tak žádné obavy mít nemusíme.“
Záleží také na tom, jaké mléko použijeme? Jestli nízkotučné, polotučné, plnotučné, nebo dokonce šlehačku?
„Tady jde spíše o chuťové záležitosti. Ale rozhovor u kávy přináší svoji odezvu. Složení kávy skutečně provokuje uvolňování neuromediátorů v mozku, což tlumí úzkost. A člověku se uleví.“
„Pokud ale člověk bude mít problémy se žlučníkem, bude tam zvýšená citlivost na tuky jako takové, a dá si té hodně tučné šlehačky víc, než jen lžičku, tak potom může dojít k reakci. Ale u 80 procent populace běžných lidí z toho mít obavy nemusíme.“
Jak jsme slyšeli od docenta Miloslava Hronka, právě dopoledne - to je čas, kdy se těšíme na kávu a na to, že se si v práci uděláme krátkou pauzu a probereme s kolegy vše potřebné.
K tomu docent Hronek dodává, že tento nápoj zvláště v dopoledních hodinách opravdu zvyšuje pozornost a vnímání, zvláště u lidí, kteří nejsou ranní ptáčata. Tak si tu svoji kávu v klidu vychutnejte!
Související
-
Proč mají ledvinové kameny rády maso, sůl, špenát a kávu? Co...
Radioporadna: MUDr. Petr Prošvic, primář Urologického oddělení Oblastní nemocnice Náchod. Proč mají ledvinové kameny rády maso, sůl, špenát a kávu? Ledvinová kolika...
-
Milovník kávy Petr Peníška a umění připravit kvalitní a...
Radioporadna - Milovník kávy Petr Peníška a umění připravit kvalitní a lahodnou černou kávu - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králo...
-
Barista a Mistr Kávy Jaroslav Petrouš o domácí přípravě kávy ...
Barista a Mistr Kávy Jaroslav Petrouš bude hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové po 11. hodině. Hovořit bude mimo jiné o domácí přípravě kávy a také o...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.