Oblast bříška je nejrizikovější místo, co se týče ukládání tuku v těle, říká magistra Ivana Lánová
Hostem radioporadny je PharmDr. Ivana Lánová z Benu Lékárny, členka představenstva České lékárnické komory. Dnes chceme udělat trošku osvětu, budeme se bavit o obezitě, o nadváze. Podle dat Světové zdravotnické organizace nadváha a obezita postihují víc než 2,5 miliardy dospělých po celém světě. A v České republice trpí nadváhou nebo obezitou přibližně 60 procent populace.
Čtěte také
Čísla související s nadváhou jsou obrovská. A samozřejmě s tím souvisí i různá zdravotní rizika a komplikace. Tuk přece ale naše tělo potřebuje?
Ano, tuk je v našem těle velmi důležitý, protože i třeba z takového cholesterolu se tvoří pohlavní hormony a je to zásoba naší energie. Když se podívám na tuk obecně, tak my máme dva druhy tuku v těle. Je to tuk podkožní a tuk takzvaně abdominální nebo viscerální, který se ukládá v oblasti bříška
Podkožní tuk je důležitý, slouží jednak jako tepelná izolace a také jako zásoba energie. Má funkci jakéhosi polštářku, protože pokud člověk upadne, tak by si poranil svaly a kosti. Tuk nám tlumí ten náš pád.
Ale říká se, že právě tuk, který se ukládá okolo břicha, když je ho hodně, potom vede k různým dalším zdravotním problémům. Ať už to jsou třeba kardiovaskulární onemocnění, a ještě má souvislost i s cukrovkou.
Čtěte také
Tuk, jak se nám ukládá v oblasti bříška, tak když si představíme anatomii našeho těla, tak v oblasti břicha máme spoustu životně důležitých orgánů. A pokud se nám tuk bude ukládat na těchto orgánech, jako je žaludek, střeva, slinivka, ledviny, játra, tak potom ony orgány nemusí dobře pracovat.
Tedy z toho důvodu je důležité hlídat si oblast bříška, kde je to nejrizikovější místo, co se týče ukládání tuku.
Jenže tuk se zrovna tam tak rád drží. Čím to je způsobené? Říká se tomu také někdy pivní břicho.
Tuk se nám hromadí samozřejmě ve všech částech těla, ale tady prostě jsou ty dispozice pro ono hromadění nejlepší. Souvisí to také částečně i s funkcí našich hormonů. Když se podíváme, tak většinou právě pánové, kteří mají samozřejmě mužské hormony, tak se jim ukládá primárně tuk v oblasti bříška.
Čtěte také
Ve vybraných lékárnách je možné zdarma si nechat změřit hodnoty viscerálního tuku, ale můžeme podstoupit i komplexní měření. Co všechno obsahuje a co všechno o nás vypovídá? Ovšem můžeme si udělat nějaký jednoduchý test i doma, než se vydáme k odborníkům?
Ano, můžeme si v podstatě změřit obyčejným krejčovským metrem obvod pasu. Tam je jen důležité, abychom měřili ve správné vzdálenosti. Když si vezmeme, kde nám končí poslední žebro a kde máme kyčelní kost, tak přesně v půli této vzdálenosti by se měl změřit obvod pasu.
Ona ta kritéria jsou poměrně přísná, přičemž ženy by měly mít v podstatě pas zhruba do nějakých 80 cm a u mužů je to do 94 cm. A potom, když se už berou zvýšené hodnoty, tak už tam máme nějaké zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění anebo metabolického syndromu.
Celou radioporadnu o nadváze a obezitě s PharmDr. Ivanou Lánovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Ztučnění jater nezpůsobuje alkohol, ale obezita. Nejčastější jaterní choroba postihuje 1/3 populace
V radioporadně se zaměříme na játra. Jak jim neškodit, jak se vyhnout jejich ztučnění? Má covid negativní dopady i na játra, jaká je schopnost regenerace u tohoto orgánu?
-
Základem zdravé výživy dětí je pravidelnost. Obezita často vzniká přebíráním „nešvarů“ dospělých
Ve výživě bychom neměli zapomínat, že dítě není malý dospělý a tedy mu nestačí pouze zmenšená porce obvyklého pokrmu dospělých. Dítě má specifické nároky.
-
V magazínu Techno: Obezita podle mezinárodní studie zřejmě ovlivňuje stárnutí našeho mozku
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.