Alkoholikovi ostropestřec mariánský játra nezachrání. Ale na očistu po bujarém večírku je vhodný

8. březen 2023

Ostropestřec mariánský. To je téma dnešní bylinkové poradny. Na otázky Pavly Kindernayové i posluchačů odpoví PharmDr. Daniela Suchánková, Ph.D. z Katedry farmakognozie a farmaceutické botaniky Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Popište nám ostropestřec mariánský, jak ho v přírodě poznáme?
Ostropestřec mariánský vypadá jako bodlák, dole má přízemní růžici listů, které jsou vykrajované a na konci píchají stejně jako bodlák. Ale mají krásnou bílou kresbu. A z listů vyrůstá dlouhý stonek s krásným fialovým květem na konci. Ale v naší přírodě ho takřka nenaleznete. On nepocházíte z naší oblasti, ale různě na zahrádkách se s ním můžete setkat. Je to skoro takový plevel, který se velice dobře rozšiřuje.

Co je v něm za prospěšnou látku, proč ho máme chtít?
V ostropestřci, hlavně v jeho semenech, se nachází komplex látek, není to pouze jedna látka, který se označuje jako silymarin. A tam je zastoupeno několik látek, které jsou prospěšné pro naše tělo.

Některé látky z ostropestřce mají i protinádorové účinky, ale momentálně je to zatím vše jen ve fázi vědeckého výzkumu.
PharmDr. Daniela Suchánková, Ph.D., Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Četla jsem, že tyto látky chrání i před rakovinou kůže vyvolanou UV zářením. Je pravda všechno, co se o ostropestřci dočteme?
Bohužel nejsou všechny tyto informace správné. Ale ano, některé látky z ostropestřce mají i protinádorové účinky, ale momentálně je to zatím jen v rámci výzkumu. Dělala se studie, jak se říká, ve zkumavce. Testovalo se to zvířatech, ani na lidech to zatím není ověřeno.

Čtěte také

Ovšem pozitivní účinky tam zcela jistě jsou. Můžeme je vyjmenovat?
Mezi prokázané účinky, pro které pacienti užívají ostropestřec, jsou hlavně pozitivní účinky na játra. Používá se při různých jaterních onemocněních, při detoxikaci jater. Nebo pokud třeba pacient konzumuje velké množství léků, tak se ostropestřec využije k obnově činnosti jater.

Kdybychom si chtěli tuto bylinu vypěstovat na zahrádce, potřebuje něco specifického?
Není zapotřebí nějaká speciální půda. Jen ona ta rostlina je jednoletá, maximálně dvouletá, takže je potřeba ji neustále obnovovat. I když ona se rozšiřuje pomocí semen, které právě my chceme, které mají ony účinné látky. To semeno vypadá v podstatě podobně jako u pampelišky, ale má trošku větší to chmýří. Takže se volně rozlétne po zahradě.

Čtěte také

Ostropestřec má poměrně dlouhou historii. Protože o něm existuje i několik legend.
Z historie je třeba zajímavé, jak vznikl vůbec název. Listy mají takovou bílou kresbu, od toho vznikl i název mariánský, od Panny Marie. Traduje se taková legenda, že tato bílá kresba na listech vznikla tak, když ona kojila, tak jí mléko ukáplo na listy.

Každopádně bylina se dříve používala na ledacos. A zhruba v osmdesátých let minulého století se začala znovu vracet ve velkém. Je to pravda?
Je to tak. V dnešní době existují i preparáty, registrované léčivé přípravky, které obsahují onen komplex látek, zmíněný silymarin. Takže i lékaři dnes předepisují recepty na ostropestřec.

Zmiňovala jste játra, takže pokud někdo holduje alkoholu a pak si dá ostropestřec, tak může být klidný?
Úplně takto bych to neřekla, samozřejmě s tím alkoholem se musí s mírou. Neznamená to, že když je někdo, nedej bože, závislý na alkoholu, že ostropestřec mu játra zachrání. Ale když absolvujete nějaký mejdánek a potom si chcete udělat očistu jater, tak na to je ostropestřec vhodný.

Celou radioporadnu s PharmDr. Danielou Suchánkovou, Ph.D. o ostropestřci mariánském si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související