Cestování za tradicí, řemeslem a dědictvím. Doma máme mnoho světových unikátů aneb betlémy v Betlémě
Máme u nás sice bezpočet betlémů, máme světové unikáty, můžeme se i tak trochu považovat za velmoc betlémů, nicméně asi nejsilnější tradicí betlémů se pyšní v Itálii. Podle všeho právě odtud se také betlémy rozšířily do světa. A tak končíme letošní pondělní pořady "Na cestách s Petrem Voldánem" právě putováním s betlémy.
Máme za sebou poslední adventní neděli a s mikrofonem vás zavedeme za betlémy z Betléma. Tedy rok tak končíme stylově - v Betlémě v Hlinsku.
Soubor roubenek drobných řemeslníků, který je jediným muzeem v přírodě v Pardubickém kraji, navíc ukrývá v jednom z malebných domků betlémů hned několik. Právě proto se vydal pořad Na cestách právě tam.
Betlém z Nového Města nad Metují v Betlémě v Hlinsku
Zní vám to nelogicky? Ale proč ne. Jak se ale krásný betlém dostal do roubenky v muzeu v přírodě, to vám prozradíme ve vysílání.
Čtěte také
Přesněji, poví vám to Ilona Vojancová, vědecko - výzkumná pracovnice Muzea v přírodě Vysočina a další zajímavosti o betlémech přidá v naší sváteční hodince i Martina Vlčková, etnografka Muzea východních Čech v Hradci Králové.
A dozvíte se také, jaká překvapení tentokrát ukrýval můj cestovní kufřík - kromě vystřihovacího betléma z České Skalice. Tento dárek byl i příkladem jednoho z tradičních materiálů pro výrobu betlémů.
Ovšem protože jsme byli s betlémy na cestách, uslyšíte nejen o krásných kompozicích třeba ze dřeva, ale i z porcelánu, keramiky, slámy, dokonce plastu nebo skla, i když všechno to odstartoval živý betlém v Assisi někdy v roce 1223...
Betlémy z Afriky, Jižní Ameriky i reklamní
Cestování s betlémy je nesmírně zajímavé. Netušil jsem, k jakým tématům se nakonec s Ilonou Vojancovou a Martinou Vlčkovou v Betlémě v Hlinsku dostaneme.
Čtěte také
Vedle materiálů, které také kopírují specifika regionů u nás i ve světě (perník, kov, ovčí rouno, betlémy háčkované atd.), je to spousta detailů o kultruních odlišnostech, motivech pro betlémy a také třeba informací o Světové asociaci betlémařů, sídlící v Římě.
Originalitou vpravdě světovou jsou pak i betlémy "reklamní". Naše specialita, a to doslova regionalní fenomén východních Čech.
Například pověstné byly betlémy firem z Hradce Králové (Pilnáček) nebo Pardubic. A víte, která zvířata dělala tvůrcům klasických betlémů největší starosti?
Tradice, řemeslo, dědictví
To vśechno spojují betlémy a to nejen u nás. Po celém světě odrážejí život především prostých lidí.
Čtěte také
I když známe i betlémy "šlechtické" nebo "chrámové". Ale ty lidové stejně vítězí.
Jak je vidět cestování s betlémy nabízí těsně před vánočními svátky nejednu zajímavost.
Tak si naše pohodové putování s mikrofonem z Betléma v Hlinsku s Ilonou Vojancovou a Martinou Vlčkovou na vlnách Českého rozhlasu nalaďte.
Zveme Vás k přijímačům Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice tradičně v pondělí po 18:00 hodině. Tešíme se na vás 21. prosince nebo v radioarchivu.
Pohodový předvánoční čas přejí
Petr Voldán a Jaroslav Pokorný
Související
-
Dějiny betlémů v Čechách začínají rokem 1562. Bez jesliček a cukroví by to ani nebyly Vánoce
Městské muzeum a galerie JWM v Úpici vás zve na vánoční výstavu, Letos s názvem z jedné ze starých vánočních koled - Den přeslavný jest k nám přišel.
-
100 let si tři generace rodiny Sochorů předávají zkušenosti s výrobou betlémů. I z vlašského ořechu
Krajští radní ocenili titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje pětici řemeslníků. Ocenění převzali také Jakub a Martin Sochorovi za výrobu betlémů.
-
Varhaník Ondřej Vávra je betlémář z lásky. První figurky vyrobil pro babičku, aby jí udělal radost
V Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově je velká trvalá výstava betlémů. Tvůrcem všech je muzikant, učitel hudby, varhaník a betlémář z lásky - Ondřej Vávra.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.