Varhaník Ondřej Vávra je betlémář z lásky. První figurky vyrobil pro babičku, aby jí udělal radost

18. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ondřej Vávra se svými betlémy

V Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově je velká trvalá výstava betlémů, teď v čase vánočním hojně vyhledávaná návštěvníky. Tvůrcem všech vystavených exponátů je profesionální muzikant, učitel hudby, varhaník a betlémář z lásky - Ondřej Vávra. Přímo v expozici se s ním sešla redaktorka Romana Pacáková, kterou překvapil hned odpovědí na první otázku, kolik betlémů je vystaveno.

V Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově můžete od října 2019 trvale obdivovat více než sto betlémů lidového sběratele, řezbáře a výtvarníka Ondřeje Vávry, a to není ani polovina sbírky, kterou vlastní a stále doplňuje.

Čtěte také

K zájmu o betlémy ho přivedla nepřímo jeho babička, když byl malý kluk. O Vánocích stavěla svůj betlém na polici nad postel, na níž spával. Malému Ondřejovi se ta podívaná na zvláštní strnulou betlémskou scénu vůbec nelíbila a dokonce se jí trochu bál.

Když povyrostl, babička mu často vyprávěla, že její betlém byl původně mnohem rozsáhlejší, ale mnoho figurek se ztratilo. A tak se pustil do díla, začal vyrábět své první figurky pro babičku, aby jí udělal radost a u betlémařiny už zůstal.

Ondřej Vávra
*1981 je profesí varhaník, sbormistr a hudební pedagog, funkci regenschoriho chrámu sv. Vavřince v Novém Bydžově vykonává již před dvacet let. Jako relaxační koníček sbírá a vytváří betlémy již od dětství. Jeho sbírka činí kolem 400 betlémů. Od roku 2019 je členem Českého sdružení přátel betlémů.

V expozici najdete betlémy různých velikostí a stylů, papírové, prostorové, vyřezávané a největší z nich, betlém ústecko-orlického typu, je také autorským dílem Ondřeje Vávry. Chtěl mít svůj vlastní, ručně malovaný, a tak si ho udělal sám. Je v něm kolem 500 figurek, zapichují se do konstrukce pokryté mechem, jak se to dělávalo dříve.

V období Vánoc tráví Ondřej Vávra hodně času na kůru u varhan a má tak sváteční chvíle spojené s hudbou i chrámovými betlémy.

Čtěte také

Jeden velký chrámový betlém z tyrolských figur také právě staví v novobydžovském chrámu sv. Vavřince, kde působí také více než 20 let jako regentschori.

Betlémy Ondřeje Vávry můžete tedy trvale obdivovat v Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově.

Ale pokud máte čas, vydejte se tam v pátek 20. prosince večer na speciální noční vánoční prohlídky muzea od 18 do 22 hodin. Čeká na vás vánoční výzdoba, svařák, cukroví a také Ondřej Vávra, který vám ke svým vystaveným betlémům podá výklad.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.