Japonské youtubery zajímalo u Proboštova betlému, jak před 100 lety naučili řezbáři kukačku kukat

27. listopad 2019

Dnes se podíváme do Třebechovic pod Orebem, protože i v tamním muzeu betlémů už se všechno chystá na Advent a na Vánoce. A tak vítáme ve studiu jednak ředitelku Třebechovického muzea betlémů Renatu Pazderovou. A také Petru Jahnovou, vedoucí muzea a kurátorku. 

Kdy je vlastně v muzeu betlémů hlavní turistická sezóna? V létě nebo na Vánoce?
V létě, ale nejvíc lidí k nám zavítá samozřejmě před Vánocemi a dokonce nám sezóna končí až na Tři krále.

Tak jaké bylo léto? Přijelo hodně turistů a jezdí k vám i zahraniční návštěvníci? Protože Proboštův betlém měl kdysi ve světě velký zvuk.
On má stále ve světě velký zvuk. Díky sociálním sítím se právě dostává čím dál víc do povědomí a letošní léto bylo úspěšné co do návštěvnosti. Opravdu jezdí zájezdy až z Polska, z Německa, ale přijedou i jednotlivci například z Austrálie a z Anglie. A byli u nás dokonce i japonští youtubeři.

Proboštův betlém už nebude cestovat. Bylo rozhodnuto, že turisté budou naopak přijíždět za ním do Třebechovic.
Renata Pazderová a Petra Jahnová, Třebechovické muzeum betlémů

Co na betlémy říkali? Fotili asi, ne?
Nejdřív jsme jim vysvětlili, co to vlastně betlém je. Potom přišli k Proboštovu betlému, chtěli jsme je nechat si ho vyfotografovat, ale oni říkali, ne, nechceme nic fotografovat. Stále měli v rukou mobily, až když jsme spustili Proboštův betlém, mobily odložili, dívali se, a když to skončilo a mohli si vše prohlédnout, tak měli zajímavé dotazy. Například jak jsme naučili před 100 lety kukat kukačku.

Čtěte také

Petro, jak mistr Probošt naučil kukat kukačku před 100 lety?
Byli to zdatní řemeslníci a poradili si. Takže je tam měch a kukačka kuká.

Kolik je vůbec Proboštovu betlému let?
Je mu už přes 100 let. Traduje se, že pan Probošt začal betlém vyřezávat v roce 1885 a pracoval na něm až do své smrti v roce 1926. Takže na něm pracoval 40 let.

Dnes díky síle sociálních sítí o něm ví celý svět. Ale svět se o něm dozvěděl už tenkrát v roce 1967, kdy vyrazil na EXPO do Kanady.
Ano, vyrazil na EXPO do Montraelu. Byl také v Londýně a v holandském městečku Madurodam. A vlastně už i ve 30. letech toho hodně nacestoval. Cestoval po celém Československu. Takže byl i na Slovensku, Košice, Spišská Nová Ves, Bratislava i ve spoustě českých měst.

Takže on jezdil a dnes se jezdí za ním. Protože ono cestování té mistrovské práci asi příliš nesvědčí.
Určitě, potom, co se vrátil ze zámoří, tak bylo rozhodnuto, že už nebude betlém cestovat. Turisté budou naopak přijíždět za ním do Třebechovic.

Všechno šlape? Před několika lety proběhla generální rekonstrukce.
Generální restaurování, ano. Proboštův betlém je teď jako nový. Opravdu je atraktivní jak pro malé, tak i velké.

Proboštův betlém

A teď je také vymalováno.
Letošní rok proběhlo v muzeu hodně změn. Právě jsme začali malováním a i u Proboštova betlému, naší nejcennější národní kulturní památky, ale i v celém muzeu. A vznikla úplně nová stálá expozice příběh Proboštova betlému, který představuje vznik a tvůrce toho unikátu. Byli tři - Josef Probošt, Josef Friml a Josef Kapucián a představují se pomocí 3D obrázků výtvarnice Martiny Markové. Vznikly i kopie dvou figurek přímo z betlému a ukázka oné důmyslné mechaniky, jak to vše funguje. Takže si mohou návštěvníci sami figurku pomocí kliky roztočit.

Čtěte také

Teď mě zajímají hlavně Vánoce a Advent, který za pár dní začíná. A vy jste už začali vernisáží dvou zajímavých výstav. Je to tak, Petro?
Ano, otevřeli jsme dvě nové výstavy. První nese název Kralické betlémy a druhá, to je taková ryze vánoční výstava, jsou Dědečkovy betlémy.

Začněme těmi Kralickými betlémy, protože na Kralicku je velká a dlouhá historie betlémářství.
Určitě, musím říct, že vlastně celé Česko je bohaté na betlémářskou tradici. A muzeum si vytklo takový cíl, že každý rok představí jednu betlémářskou oblast. Tedy letos představujeme právě kralické betlémy, které jsou velice významnou betlémářskou oblastí.

Betlémy vyřezával muž řezbář, ale do výroby se zapojila celá rodina. Jednodušší práce byly svěřovány dětem a ženám.
Renata Pazderová a Petra Jahnová, Třebechovické muzeum betlémů

Dříve se tam prý vyřezáváním betlémů zabývaly celé rodiny.
Přesně tak. Betlémy tam vyřezával většinou muž řezbář, ale do výroby se zapojila celá rodina. Jednodušší práce, jako malování figurek, byly svěřovány dětem a ženám.

Kralické betlémy také zná celý svět, protože to byl vývozní artikl.
Určitě, ony se sice prodávaly na trzích, ale občas nenesly název kralické betlémy, ale prodávaly se i jako krušnohorské zboží. Nebo například ve Vídni z těchto figurek stavěli betlémy a prodávali je jako vídeňské jesličky.

Proboštův mechanický betlém - celkový pohled

Poznám na první pohled kralický betlém, když budou přede mnou tři, čtyři betlémy?
Myslím si, že byste mohl. Figurka se vyznačuje velkou barevností, byly opravdu syté, barevné. A potom ještě, když se na tu figurku podíváte, tak ona nemá statické nohy, obě špičky nesměřují dopředu, ale jedna noha je vychýlená do pohybu. To je také jeden ze znaků kralických betlémů.

A Dědečkovy betlémy, to je druhá výstava.
To je ryze vánoční výstava. V loňském roce jsme měli výstavu Babiččiny betlémy, takže letos jsme na ni navázali. Na dědečky nemůžeme zapomenout. Většinou to jsou tedy řezbáři, většina betlémů je vyřezávaných. Ale najdou se tam i keramické, z pšeničné slámy nebo klasicky malované na papír.

Čtěte také

Slyšel jsem, že tam je i nějaký betlém z kolejových pražců. To musí velké, ne? Když si představím, jak je velký pražec.
Není úplně veliký, je to vlastně svatá rodina. Autorem je Ladislav Zimmermann z Dobrušky. A je takový neobvyklý, protože opravdu jsou to dva pražce, které představují Marii a Josefa, a potom jeden menší, což je Ježíšek.

Tak se na to přijeďte do Třebechovic podívat. Co chystáte na Vánoce? Budou tam řezbáři, budou se péct perníčky. Nezavíráte o svátcích?
Ne, určitě ne. To je naše hlavní sezona a na každý adventní víkend jsme si připravili nějakou akci. Takže můžete u nás v betlémě nalézt řezbáře, odborníka na kralické betlémy Josefa Komárka nebo třebechovického řezbáře Jana Vokouna. Potom 22. prosince se u nás budou vyrábět figurky z kukuřičného šustí, které bude vytvářet Jana Jarkovská a na vánoční svátky, 25. a 26. prosince se v muzeu rozvoní medové perníčky, které bude zdobit Dana Holmanová.

Třebechovické muzeum betlémů

Nejcennějším a nejobdivovanějším betlémem je bezesporu unikátní mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla.

To bude atmosféra. Vánoce, krásná vůně perníčků, betlémy. Ale už za pár dní vás čekají také vánoční trhy v Třebechovicích pod Orebem. Kdy to přesně bude, paní ředitelko?
7. prosince po celý den. Jsou to tradiční betlémské trhy po celém náměstí. Je tam mnoho řemeslných stánků. Na to opravdu klademe velký důraz, aby byli hlavně řemeslné a tradiční stánky v duchu staročeských Vánoc. Je připraven bohatý kulturní program, na pódiu doprovodné akce. Bude velbloud, projížďky na oslících, budou andělé na chůdách. Na pódiu vystoupí Schovanky, Ilona Csáková, Alžběta Kolečkářová. A betlémské trhy jsou i o výborném občerstvení. Takže si tam přijde na své každý. Budou i doprovodné akce v muzeu betlémů samozřejmě, kde jsou ochutnávky a prodej řemeslných výrobků.

Renata Pazderová a Petra Jahnová vás zvou do Třebechovického muzea betlémů

Ať si to všichni krásně užijete. Pozvaly vás na adventní zastavení ředitelka Třebechovického muzea betlémů Renata Pazderová a Petra Jahnová, vedoucí muzea a kurátorka. Díky, na shledanou.
Děkujeme, na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související