Broskev Jan Harrach či první rajčata na císařském dvoře. Výstava Zahrady a zahradníci rodu Harrachů
Jilemničtí muzejníci zvou na podzimní výstavu, která představuje rod Harrachů jako milovníky a zakladatele zahrad. Výstava vznikla v rámci projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Ve výstavní síni jilemnického zámeckého pivovaru seznámí návštěvníky i s pravými pěstitelskými kuriozitami.
Čtěte také
„Harrachové měli panství po celé rakousko-uherské monarchii, hlavně na našem území a potom v Rakousku. Zde měli výstavné zahrady už od období baroka,“ říká zahradní architektka Lenka Křesadlová, odbornice na historické zahrady.
A historik Jan Luštinec, znalec rodu Harrachů, doplňuje. „V prvé řadě musím připomenout slavný zámek v Bruck an der Leitha v Dolních Rakousích. Obrovský park, přes 400 hektarů. Tam začali Harrachové například pěstovat hrnkové jahody, které jsou dnes velmi populární.“Čtěte také
„A tento zámecký park, jeden z nejvýznamnějších a největších v tehdejší Evropě, se stal školou vynikajících zahradníků,“ vysvětluje Jan Luštinec.
Známe výsledky jejich šlechtitelského umění. Broskev Jan Harrach nebo krásná begónie pojmenovaná Harrach či jahoda Jeho jasnost Jan Harrach. A Harrachia je i jeden z názvů crossandry, to je keřík s krásnými lesklými listy a sytě oranžovými květy.
I tady na výstavě v Jilemnici návštěvníci crossandru uvidí. „Ano, a uvidí ji nejen ve formátu 2D na našem plakátu, kde o tom píšeme, ale dokonce si ji muzeum fyzicky pořídilo. Takže uvidíte, že tato rostlina se dá pěstovat i v našich domácích podmínkách. Krásně kvete.“
A co harrachovský příběh rajčat?
Čtěte také
„Rajčata samozřejmě pocházejí z Ameriky a postupně se teprve stěhovaly do Evropy. Na tento kontinent doputovaly jako okrasná rostlina. A Harrachové, kteří byli mimo jiné také velice významnými diplomaty, přivezli rajčata na středoevropský dvůr do Rakouska a začali je konzumovat. To vzbudilo velikou senzaci, protože do té doby se věřilo, že jsou jedovatá a jíst by se neměla,“ říká Lenka Křesadlová.
Nezapomeňme ani na botanickou zahrádku hraběte Jana pod Martinovkou v Krkonoších. „Tam bylo asi 48 druhů krásných krkonošských rostlin a jejich počet dosahoval celkově zhruba 2 800 exemplářů. A také zámek jilemnický a náš krásný pak, protože hrabě Jan byl velkým milovníkem stromů. Tak na jeho příkaz bylo rozhodnuto, že zdravé stromy z původního osázení kolem zámku musí být zachovány. Díky tomu tady máme například lípu, které je kolem 300 let.“
Související
-
Krkonošský rok Harrachů. Obyvatele i návštěvníky našich nejvyšších českých hor čeká řada zajímavostí
Setkání s krkonošskými trubači, obrázky na skle instalované v přírodě, výjimečné exkurze - to vše v rámci Krkonošského roku Harrachů chystá Správa KRNAP.
-
Vzácní hosté z rodiny Harrachů navštívili Krkonoše. Podpořili projekt Po stopách šlechtických rodů
13. ročník celostátního projektu Po stopách šlechtických rodů věnoval Národní památkový ústav rodu Harrachů, kteří patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody.
-
Zámek Hrádek u Nechanic si připomíná odkaz rodu Harrachů a chystá na letošní sezónu novinky
Na zámku Hrádek u Nechanic bude 1. dubna v prodeji publikace Harrachové - vznešenost zavazuje. Během roku se na členy šlechtického rodu zavzpomíná při speciálních akcích.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Důvěřovat byla chyba.‘ Místostarosta Prahy 17 po kauze s 197 hodin trvající opravou branky rezignoval
-
Z Pásma Gazy americká Riviéra? ‚Bizarní‘ Trumpův plán se rovná čistkám a ohrožuje příměří, míní expert
-
Ipsos: ANO by ve volbách překonalo 36 procent. Kolem klíčové hranice jsou čtyři uskupení
-
Policie školu dlouho prohledávala, říká fotoreportér. Na místě střelby v Örebru byl jako jeden z prvních