Analýza dat z mise Artemis I ukázala, že systémy jsou připraveny pro nové lety astronautů na Měsíc
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Analýza dat z mise Artemis I ukázala, že nosná raketa SLS, kosmická loď Orion i pozemní systémy potřebné pro start a návrat na Zemi jsou připraveny pro lety astronautů na Měsíc. Na tiskové konferenci to uvedli představitelé NASA. Misi Artemis II, při které modul tentokrát obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je podle nich v plánu na listopad 2024.
Japonsku se opět nepodařilo vyslat do vesmíru novou raketu H3. Na rozdíl od únorového pokusu sice raketa alespoň odstartovala z kosmodromu Tanegašima, ale když se nezažehl její druhý stupeň, nechalo ji řídicí středisko na dálku zničit. Ztracen tak je i družicový náklad. Selhání může mít značný dopad na budoucnost japonského kosmického programu.Čtěte také
V Českém centru pro fenogenomiku (Ústav molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV) byla otevřena nová a nejmodernější BSL-3 laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi v České republice. Až bude plně uvedena do provozu, zvýší se úroveň českého výzkumu v oblasti infekčních onemocnění i návrhů léčby pro pacienty nejen v ČR.
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se narodilo mládě vzácného nosorožce černého východního, který je ohrožen vyhynutím. Za poslední rok jde přitom o třetí přírůstek. Podle chovatelů samec dobře prospívá, denně přibírá na váze podle jejich odhadu asi jeden kilogram. Jeho jedinou výživou je zatím mateřské mléko od matky. Nosorožců černých v přírodě žije posledních zhruba 900.
Čtěte také
Vědci ČVUT zjišťují kde a kdy vznikají lomy trhliny kovových částí. Jak odolný bude trup nového typu letadla nebo obal jaderného reaktoru? Ve svých pokusech vědci dovedou zjistit, kde mají kovové díly slabiny. A když se nějaká součástka poškodí, umějí s velkou jistotou říct kde a kdy vznikla která prasklina nebo trhlina.
Archeologové v jižním Egyptě objevili sochu sfingy z římské doby. Podle egyptského ministerstva památek byla socha nalezena v chrámovém komplexu v Dandaře v provincii Kená, asi 450 kilometrů jižně od hlavního města Káhiry. Vedení země doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch, který je pro Egypt důležitým zdrojem příjmů.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Astronomové jsou v šoku. Velké vzdálené galaxie objevené Webbovým teleskopem neměly vůbec existovat
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
V posledním ze sedmi divů starověkého světa, Velké pyramidě v Gíze, objevili vědci neznámou chodbu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Vědci hlásí průlom v oblasti jaderné fúze. Lidstvo je opět o krok blíž na cestě k „čisté elektrárně“
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová