770 let od první písemné zmínky o Náchodě. My ale slavíme 365 dní v roce, říká starosta Jan Birke
Rok 2024 je pro Náchod významným milníkem, protože letos to je 770 let od první písemné zmínky o městě. Hron z rodu Načeraticů s přídomkem z Náchoda se poprvé zmiňuje roku 1254, což bylo za vlády Přemysla Otakara II. Jak si v Náchodě tohle významné výročí připomínají? Nejen o tom si povídáme s náchodským starostou Janem Birke.
Jaké tedy budou oslavy 770 let od první písemné zmínky o městě?
Je to samozřejmě jedno z letošních klíčových témat v Náchodě. My ty oslavy nesoustředíme jako třeba v mnoha dalších městech do jednoho týdne nebo dne. Pojali jsme je velkoryse, jak je v Náchodě obecně zvykem, my slavíme 365 dní v roce. Je to tak, že jsme začali skutečně 1. ledna a budeme končit v podstatě 22. prosince při rozdávání vánoční polévky. A jsme domluveni na tom, že každý měsíc se věnujeme jinému tématu.
Čtěte také
Třeba tento měsíc, červenec, je měsíc evropský. To znamená, že věnujeme všem evropským tématům, především našim partnerským městům, které máme v celé Evropské unii. Rozvíjíme partnerské vztahy, navštěvujeme se navzájem. Já byl ve Francii v partnerském městě Persan, které leží asi 30 km od Paříže. Předměstí hlavního města s některými velkými problémy, jako je například migrace atd. S panem starostou jsme hovořili o tom, jak jsou připraveni na olympiádu a tak dále, byla to velmi zajímavá debata. Máme také velmi intenzivní diskuze s partnerskými městy v Kudówě a v Klodzku v Polsku, prostě je to měsíc evropský. A příští měsíc, srpen, je tzv. válečný či bojový. Připomenutí významných generálů, kteří padli v druhé světové válce. Myslíme si, že i tohle si musíme připomínat.
Za 85 milionů korun začínáme pravděpodobně v lednu 2025 rekonstruovat celý lázeňský park. To je to překvapení, které přináším.
Jan Birke, starosta Náchoda zvolený za JAN BIRKE PRO NÁCHOD
V Muzeu Náchodska je také aktuálně pěkná výstava, která se tomuto výročí věnuje.
Ano, to je úžasná výstava Náchod 1254 v Broučkově domě na Masarykově náměstí, kde můžete vidět dobové dokumenty, originály, něco, co normálně oko nespatří. Speciálně k těm oslavám to bylo vyjmuto z depozitářů. Je tam zakládající listina města, která dýchá historickou atmosférou. Město vzniklo z tenkrát pro naše předky klíčové osady, protože to byl strategický bod nejen bojový, ale i z hlediska vstupu do Českého království nebo vůbec do Českých zemí. Náchodský průsmyk do dnešního dne vypadá stále jako průsmyk, proto máme i v městském znaku bránu. Náchod jako vchod do Českého království. Takže musím říci, že to na mne působí úžasně a všichni Náchoďáci, kteří milují své město, já mezi ně bezesporu patřím, tak jsou na ně patřičně hrdí. Jako každý Hradečák je jistě hrdý na svůj Hradec.
Čtěte také
Na co vy jste z té náchodské historie nejvíce hrdý? Možná bych připomněl i vaši velkou lázeňskou tradici.
Ano, přesně tak, máte naprostou pravdu. Ale musím zmínit jedno jméno, které si myslím, že je bohužel zapomenuto, a je to mi moc líto. A je to jméno architekta Jana Letzla. On je autorem Průmyslového paláce, tzv. Atomového domu v Hirošimě, který jediný zůstal stát po oné jaderné tragédii. Je to náchodský rodák. A to je něco, co mnoho Čechů neví. Byl jsem v Hirošimě na pozvání tehdejšího japonského premiéra, protože jsme partnerským městem, a musím vám říci, že pocit, když jste blízko onoho památníku, který postavil Čech z Náchoda, tak najednou máte neuvěřitelný pocit národní hrdosti a úcty, kterou Japonci panu Letzlovi dávají. Jste absolutně namotivovaný z hlediska národní cti.
Věřím, že v roce 2027 už bude v Náchodě lázeňská sezóna. My si totiž plníme sny a tohle je sen, který se našemu městu určitě splní.
Jan Birke, starosta Náchoda zvolený za JAN BIRKE PRO NÁCHOD
A co se lázeňství, které jste zmínil, to je podle mého názoru jedno z našich největších bohatství. Jeden z diamantů, který je na našem městském náhrdelníku navléknutý. Je to minerální voda Ida. Když jsem před 14 lety nastoupil jako starosta společně s kolegy a říkali jsme Náchoďákům, koupíme Idu, koupíme ochranné známky a pozemky, tak se nám všichni smáli. Dnes, když vlastníme Idu i pozemky, vlastníme ochranné známky a nemovitosti, tak už se smějeme my a trošku si s tím hrajeme. A už vymýšlíme, jakým způsobem sehnat peníze, jak to rekonstruovat.
Čtěte také
S vaším místostarostou panem Čtvrtečkou jsme povídali před koncem loňského roku o slavné náchodské lázeňské historii. Tak povězte, jak to bude pokračovat?
Před těmi 14 lety nám nikdo nevěřil. Nechci používat anglické názvy, ale tohle byl skutečně challenge, tedy výzva, kterou jsme si dali vedle obchvatu města a dalších důležitých velkých industriálních, průmyslových či dopravních staveb. Lázně byla obrovská výzva. Před 14 lety jsme si prostě řekli, aniž bychom tušili, jestli to zvládneme, že do toho půjdeme s vervou a že to zvládneme. Honza Čtvrtečka je parťák, na kterého se můžu spolehnout. On je odborně velmi zdatný, právě díky mému tlaku a tahu na bránu a jeho odbornosti jsme to mohli zvládnout. Výsledek? Dnes teče po více než 30 letech opět minerální voda Ida teče, stejná minerální voda, kterou všichni známe.
Čtěte také
Máme připravenu nejen projektovou dokumentaci, ale začínáme stavět první pavilon. Onen secesní, který zůstal stát, budeme rekonstruovat do jeho původní podoby z 30. let minulého století. Je to úžasná stavba. A přináším i jedno obrovské překvapení. Pracujeme už zhruba tři roky na tom, abychom obnovili celý lázeňský park, který má dva hektary. V tom lázeňském parku jsou nejen stromy, ale i celá řada významných artefaktů, nejen naše princezna Ida, ale taneční parket a další věci, které tam stály před válkou. Zkrátka a dobře my to chceme vrátit Náchoďákům zpátky. Ale nejen Náchoďákům, celému regionu. A za 85 milionů korun začínáme pravděpodobně v lednu rekonstruovat celý lázeňský park. To je to překvapení, které přináším.
Čtěte také
Jak to tedy bude do budoucna? Kdy by mohl být v Náchodě opravdu klasický lázeňský provoz a atmosféra, jakou známe třeba z kolonády v Poděbradech?
Myslím si, že na konci roku 2026. Věřím, že v roce 2027 se už budete moci projít s pítkem nebo možná projet elektrickým vláčkem podél řeky a ochutnávat minerální vodu Idu, jít si zatančit do lázeňského parku, projít si krásnou expozici v novém, zrekonstruovaném pavilonu a volně se kolem řeky projít do tzv. Malých lázní. Ochutnat lázeňské oplatky a běloveské bublinky, které už teď fungují velmi dobře. Poslechnout si náchodský swing nebo jazz, protože tam máme každý týden nějakou kapelu nebo vystoupení. Posedět si na sluníčku, popovídat si nebo se projít po tzv. masážním chodníku, kde si svlažíte v minerálce i nohy. Příjemně strávené dopoledne či odpoledne zakončíte vynikající zmrzlinou v cukrárně. To je tip na minimálně nedělní výlet do Náchoda. A většinou, když se v Náchodě něco řekne, tak se to i splní. My si plníme sny a tohle je sen, který se určitě splní.
A v listopadu by se možná, když vše dobře půjde, mohl začít už stavět i obchvat Náchoda. Ale k tomu si pane starosto zase řekneme něco příště.
Moc rád, děkuji za pozvání, velmi rád opět přijdu. Obchvat Náchoda je opravdu pro mě veliké téma. A nejen pro mě, pro celé město.
Související
-
Náchod se chce brzy vrátit na mapu našich lázeňských měst a opět spustit prameník minerální vody IDA
Vypravíme se do Náchoda, kde to po dvou letech od koupě zdevastovaných lázní v Bělovsi začíná vypadat nadějně.
-
Konec války v Náchodě. Ve většině měst se už slavilo, na Náchodsku ale stále ještě zněla střelba
Konec války na severu Východních Čech byl jiný díky hranici s Německou říší. Na cestě z protektorátu nebylo žádné území Sudet, byla to jediná přímá cesta do Německa.
-
Spolkový dům v Náchodě nabízí expozice věnované rodákům Josefu Škvoreckému a Janu Letzelovi
Město Náchod má nový spolkový dům. Vedle zázemí pro spolkovou činnost nabízí budova i výstavní prostory pro expozice věnované významným náchodským rodákům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.