Zvýšenou seismickou aktivitu v naší středoevropské oblasti hlásí z úpické hvězdárny

13. červenec 2018 09:52

Možná jste v nedávné době slyšeli zprávy o zemětřesení v Albánii, na Kamčatce nebo v sousedním Polsku. Všechny tyto i další otřesy zaznamenává také seismická stanice v Úpici. Pro podrobnosti a vysvětlení zašla na hvězdárnu, kde je stanice umístěna, reportérka Jana Házová. 

Seismologa Jana Klimeše jsem zastihla nad počítačem. Jak jinak. Tuší, proč jsem do Úpice přijela?

Zemětřesení třeba i na druhé straně světa zaznamená seismická stanice v Úpici na Trutnovsku

Zemětřesení na Aljašce naměřené v Úpici

Začátek letošního roku byl celosvětově bohatý na zemětřesení. Země se otřásla například na Aljašce, Taiwanu nebo na Blízkém východě. A všechny tyto události zaznamenala také seismická stanice v Úpici na Trutnovsku. Reportérka Jana Házová zastihla nad aktuálními grafy seismologa Jana Klimeše.

„Předpokládám, že máte zájem o zvýšenou aktivitu seismiky v naší oblasti, nebo v Evropě vůbec. V současné době se nám ta aktivita zase trošku probudila. Zaznamenali jsme v posledních dnech jednak aktivitu v Polsku, dále potom v Albánii," říká Jan Klimeš.

A hned doplňuje další informace: „A potom z těch vzdálenějších se nám objevilo silné zemětřesení u pobřeží Kamčatky, které tedy nepostihlo obydlené oblasti, přestože dosáhlo 6,1 stupně Richterovy škály. Nenapáchalo žádné velké škody. Ale na druhou stranu zase vyvolalo celou řadu podružných efektů po světě. Takže ty záznamy jsou v rámci planety velice pěkné a umožňuje nám to studovat mechanismus zemětřesení."

Hvězdárna v Úpici

Letos v létě je tedy zvýšená seismická aktivita. Je to něco, co se každoročně opakuje, nebo je to nyní něčím výjimečné?

„Neopakuje se to každoročně. Něco jiného je, když máme zemětřesení ve světě, ať je to Amerika nebo Japonsko, a pak když nám to už leze takříkajíc k domu. A ta Albánie už je od nás relativně blízko. A potom ta zemětřesení v Polsku, která jsou tedy většinou vlivem důlních činností. Například to poslední zemětřesení bylo v okolí města Polkowice, to je od Úpice asi 80 kilometrů," říká Jan Klimeš.

A dál vysvětluje specifika zemětřesení v Polsku: „Tam jsou aktivní měděné doly. A tím, že se tam těží, tak zemská kůra plynule reaguje na změny, která tam lidská činnost vyvolává. Ty otřesy dosáhly něco kolem 4 stupňů Richterovy stupnice. Máme tady 3,4 u těch Polkowic a předtím to bylo 4,3 také v Polkowicích. A v té Albánii to bylo dokonce až 4,9 stupně Richterovy škály," uzavírá rozhovor seismolog Jan Klimeš z hvězdárny v Úpici. 

Sv. Barbora, patronka horníků, důl Kovárna
Spustit audio

Související