Po víc než deseti letech končí v Úpici opravy jedné z nejstarších budov na Trutnovsku
První oficiální zmínka o unikátní stavbě z neotesaných klád, tzv. Dřevěnky, je z roku 1559. Za její obnovu město i s pomocí nejrůznějších dotací zaplatilo víc než 18 milionů korun. Jednu z nejstarších budov na Trutnovsku jsme si ještě před jejím slavnostním otevřením prošli.
S Martinou Šrejberovou, vedoucí odboru majetku Městského úřadu v Úpici, stojíme přímo před zrekonstruovanou Dřevěnkou. Už nepřipomíná ruinu, jako v předchozích letech. Je to nádherná roubená stavba.
„Jsme rádi, že se vám líbí. A budete první veřejnost, která opravenou Dřevěnku uvidí i zevnitř," zve k prohlídce Martina Šrejberová a odemyká vstupní dveře. Vcházíme do první přízemní místnosti. Jsou tu krásná kachlová kamna.
„Tady se nacházíme v multifunkčním sále, kde by se měly konat přednášky, kurzy paličkování a háčkování. Možná i košíkářství. Kachlová kamna máme nově postavena, ta původní se nám nezachovala. Ale jsou plně funkční. Takže doufáme, že toho třeba paní ředitelka muzea využije a když potom dělají vánoční výstavu a pečou cukroví, že v nich možná něco napečou."
„V další místnosti bude infocentrum. Tady bude obsluha celého objektu, která bude schopná podávat o Dřevěnce informace. Nejen o její historii, ale třeba i o průběhu její rekonstrukce. Pokud to bude někoho zajímat."
Na půdu se podívat nepůjdeme, tak jsou čerstvě natřené schody. Ale vstupujeme do prvního patra.
„Tady byla původně obytná kuchyň a vedle obývací pokoj. Takže výstavní expozice, která by tu měla být umístěna, by měla veřejnosti přiblížit, jak to dříve v těchto obydlích vypadalo."
V interiéru Dřevěnky se bude snoubit historie a tradice se současnými technologiemi
Při více než 10 let trvající rekonstrukci a modernizaci se město snažilo zachovat veškeré tradiční prvky původního interiéru. Přesto zde budou i současné technologie. Tedy například televizní obrazovky, audio point nebo i wifi. Návštěvníci budou mít možnost připojit se na internet a ocitnout se v 21. století.
„Poběží informační smyčka v televizích, které tady budou umístěny. A v neposlední řadě se bude určitě promítat prostřednictvím projektoru na plátno, například při workshopech a dalších alcích," popisuje novinky Martin Hofman, správce informačních technologií Městského úřadu v Úpici.
Dřevěnka je zatím stále ještě pro veřejnost uzavřena. Slavnostní otevření město naplánovalo na sobotu 21. července.
Související
-
Poslední roubená škola na Hradecku se přestěhuje do skanzenu
Více než 200 let stará roubená škola ve Všestarech na Královéhradecku, která je poslední dochovanou roubenou školou v regionu, nezanikne. Přestěhuje se do skanzenu ...
-
Do Krkonoš se vrací roubená architektura, i když staré...
Do Krkonoš se v posledních letech opět vrací roubená architektura, i když tradiční roubenky z 19. století ze strání postupně mizí. Majitelům se nechce investovat do...
-
Vyrazí unikátní zvonička z 18. století v Maršově u Úpice na...
Přestěhovat unikátní budovu zvoničky na jiné místo. Právě o tenhle netradiční krok se pokouší v Maršově na Trutnovstu. Zvonička z roku 1753 totiž stojí na soukromém...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ať peníze radši končí v inovacích, než v pokutách, kritizuje normy na prodej elektromobilů Vlček
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Přes 10 000 zaměstnanců Volkswagenu se v Německu zapojilo do stávky. Zapojilo se devět z deseti závodů
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun