Živnostníci se připravují na otevření svých provozoven. Zákazníky přivítají ve čtvrtek

30. listopad 2020 10:14
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přípravy živnostníků na znovuotevření provozů

Život v Česku se pomalu vrací k normálu. K dalšímu rozvolnění opatření souvisejících s koronavirem dojde ve čtvrtek. To se otevřou maloobchodní prodejny, restaurace a provoz zahájí i ti, kteří poskytují služby. Původně podnikatelé doufali, že otevřou už dnes, nakonec si musí ještě pár dnů počkat.   

Čtěte také

Barber shop, tedy pánské kadeřnictví, nedaleko centra Náchoda. Jeho majitel Vladimír Pinkava se spolu s přítelkyní připravují na čtvrteční otevření.
„Raději to zrcadlo ještě jednou utři."

Kromě preventivního úklidu je zajímá i to, jestli všechno funguje, jak má.
„Zkontroluji všechny strojky, které tady mám. A raději je všechny ještě promažu."

Protiepidemická opatření mu zkomplikovala život. Tři z dvanácti zaměstnanců musel propustit, přišel o jednu pobočku. V obchodním domě totiž nebyl schopný platit nájem.

Na čtvrteční otevření se tak těší, s kolegy se dohodli, že budou pracovat víc, než dřív.
„Od pondělí do soboty, třináct hodin denně."

Podobně jsou na tom i v některých dámských kadeřnictvích. Zájem lidí ale uspokojí jen těžko. Kalendáře s objednávkami mají většinou plné na týdny dopředu. A nejde přitom o aktuální objednávky, ale o ty ze září nebo začátku října.

Čtěte také

Na čtvrteční otevření se připravuje také Renata Tylšová, majitelka malé vesnické hospody v Olešnici u Červeného Kostelce.
„Musíme především uklidit. Umyli jsme okna, teď podle rozhodnutí vlády musíme porovnat stoly, abychom splnili dané podmínky, že mohou být jen čtyři lidé u stolu a padesát procent obsazenosti hospody."

Místo sedmi stolů jich je teď šest, u každého maximálně čtyři židle. Počet míst se tak snížil z pětačtyřiceti na dva a dvacet. Na rozdíl od kolegů z jiných restaurací tady mají výhodu, všichni, co se na chodu hospody podílí, chodí totiž normálně do jiného zaměstnání, otevřeno vždy mívali jen tři dny v týdnu večer. Nehrozí jim tak existenční potíže.

Spustit audio

Související